Kotły olejowe

Kotły olejowe

Kotły olejowe obok pieców gazowych, czy chociażby kominków, stanowią jeden z rodzajów ogrzewania domu. Są często rozwiązaniem w przypadku, kiedy dom nie ma dostępu do gazu ziemnego. Niestety różnią się od niego wyższą ceną inwestycji oraz eksploatacji.Czy mimo wszystko opłaca się instalować kotły olejowe ? Jak działają i na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Jak działają kotły olejowe ?

W tych urządzeniach możemy wyróżnić 3 najważniejsze elementy – zbiornik na olej,przewody olejowe i palnik. Ze zbiornika olej transportowany jest przewodami do palnika. Co ważne, podczas tej ,,wędrówki’’ olej musi mieć temperaturę wyższą niż ta, przy której powstaje parafina, czyli powyżej -10°C dla olejów lekkich i+45°C dla olejów ciężkich. Czemu jest to tak ważne ? Otóż parafina mogłaby zatkać przewody i doprowadzić do uszkodzenia całego kotła olejowego. Istotnym więc jest również, aby pomieszczenie, w którym będzie stał piec, i w którym będzie się znajdowała cała instalacja, było ogrzewane.

Aby umożliwić przepływ oleju przez przewody, zbiornik musi być umieszczony powyżej palnika (jest to tak zwany układ grawitacyjny i często przysparza wielu problemów natury technicznej), lub trzeba zastosować pompę olejową, która zapewnia płynność transportu oleju zarówno ze zbiornika do palnika, jak i resztek tego surowca z palnika, z powrotem do zbiornika. Ważnymi elementami kotłów olejowych, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie instalacji są też filtr oraz odpowietrznik, które odpowiednio oczyszczają i odpowietrzają olej.

Jakie są rodzaje kotłów olejowych ?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń i tak ze względu na różne czynniki wyróżniamy:

  •  jedno i dwufunkcyjne kotły
  • stojące i wiszące, ze względu na konstrukcję
  • jedno i dwustopniowe, ze względu na regulację palnika (wiąże się to z ustawianiem mocy)
  • konwencjonalne i coraz popularniejsze kondensacyjne, ze względu na rodzaj wykorzystanej technologii, różnią się nieco sposobem pracy

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kotła olejowego ?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy posiadamy pomieszczenie, które mogłoby być przeznaczone tylko na piec i ewentualnie jeszcze na składowanie materiału opałowego. Oprócz tego, jak wspomniano wcześniej, pomieszczenie to powinno być ogrzewane, a dodatkowo jeszcze odporne na ogień i naprawdę bardzo szczelne(zarówno podłogi, jak i ściany). Po drugie, koszty – inwestycja i eksploatacja kotła gazowego wiąże się z dość wysokimi kosztami, chyba że zdecydujemy się na model kondensacyjny. To rozwiązanie jest prawdziwie energooszczędne.

Kotły olejowe kondensacyjne

Z uwagi na rosnącą popularność i ciekawą zasadę funkcjonowania, która potrafi zauważalnie obniżyć koszty eksploatacji, warto wiedzieć coś na temat tego rodzaju kotłów.Wykorzystują one energię powstałą ze skraplania pary wodnej znajdującej się w spalinach – a jest jej zaskakująco dużo. Energia jest przekazywana w formie ciepła do instalacji. Dla porównania, w tradycyjnych kotłach olejowych para wodna wraz z resztą spalin uchodzi kominem na zewnątrz, a jej potencjał zostaje niewykorzystany. Co ciekawe, te rodzaje kotłów świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym.

Rodzaje zbiorników na olej opałowy

Olej opałowy musi być odpowiednio przechowywany i trzeba go magazynować. Najlepiej to zrobić w ogrzewanym pomieszczeniu. Do magazynowania służą różne zbiorniki – na rynku można spotkać te wykonane z tworzyw sztucznych, czy ze stali. Pierwsze z nich mogą być z kolej jedno, lub dwupłaszczowe (czyli mają po prostu jedną, lub dwie ściany). Przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa, gdyż niektóre przepuszczają zapach oleju. Stalowe natomiast również mogą być wykonane zawierając jedną, lub dwie ściany, ale mają zwykle większe rozmiary,niż poprzednie. Ponadto najczęściej są przeznaczone do zamontowania na zewnątrz.