Podłoga z desek warstwowych czy z litego drewna?

Podłoga z desek warstwowych czy z litego drewna?

 Jedną z najważniejszych spraw do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia wyboru typu odpowiednich desek. Zasadnicze pytanie dotyczy tego, czy wybrać podłogę z desek warstwowych, czy z litego drewna.

Podłoga drewniana w domu lub mieszkaniu ma wiele zalet. To, co widać gołym okiem, to piękno autentycznego drewna. Naturalny materiał wysokiej jakości będzie ozdobą każdego wnętrza i pod tym względem żaden inny materiał go nie pokona. Podłogi drewniane uchodzą za najbardziej eleganckie, a nawet prestiżowe pokrycie podłogowe.

Ale to nie wszystko. Bez względu na to, czy wybierzemy podłogę z litego drewna czy warstwową, otrzymamy podłogę ciepłą w dotyku, nieprzyciągającą kurzu (ważne dla alergików!), dość dobrze tłumiącą odgłos kroków i inne hałasy. W dodatku podłoga drewniana „oddycha” – ma to swoje wady, ale zaletą jest fakt, że drewno reguluje mikroklimat. Mówiąc krótko: w domu, w którym podłogi są wyłożone drewnem, żyje się po prostu lepiej, a do tego w bardziej estetycznym otoczeniu.

– Różnice pomiędzy różnymi pokryciami drewnianymi dotyczą ich budowy i wymiarów. Parkiet masywny i mozaika wykonane są z litego drewna, a różnią się wymiarami – wyjaśnia Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Warstwowa deska podłogowa najczęściej zbudowana jest z trzech warstw, z których tylko pierwsza stanowi typową podłogę drewnianą. Pozostałe warstwy są wykonane z tańszego drewna lub materiałów drewnopochodnych – dodaje.

Podłoga z litego drewna

W powszechnym przekonaniu lite drewno uchodzi za materiał jeszcze lepszy, jeszcze szlachetniejszy, jeszcze bardziej naturalny niż deska warstwowa. Czy słusznie?

Lita deska to kawałek wysokiej jakości drewna. Nie mamy tu do czynienia z żadną kombinacją materiałów. Jeśli kupimy np. podłogę dębową, każda deska będzie się składała z jednego kawałka drewna dębowego, najczęściej o dość pokaźnej grubości (standard to 18-22 mm), a sama warstwa wierzchnia wyniesie zazwyczaj ok. 5-8 mm.

Już oglądając takie deski w sklepie możemy przyznać, że będzie z nich solidna podłoga, a znaczna grubość warstwy wierzchniej pozwoli, by w razie potrzeby cyklinować taką podłogę nawet 3-4 razy.

Jednak na pytanie, czy lite deski są lepsze od podłóg warstwowych, nie ma wcale jednoznacznej odpowiedzi, a wielu ekspertów skłania się raczej do wniosku, że lite drewno może sprawiać wiele problemów. Jednolita budowa, która wydaje się tak pożądaną cechą podłogi, w praktyce oznacza dużą wrażliwość na zmiany wilgotności i temperatury. Dlatego wybierając podłogę z desek, powinniśmy być pewni, że w pomieszczeniu nie będzie dochodziło do częstych i dużych wahań w tym zakresie. Także z powodu tej wrażliwości, lite drewno nie jest polecane na ogrzewanie podłogowe – taka podłoga może się rozsychać, mogą się w niej pojawiać pęknięcia i szpary. Kolejna trudność wiąże się z montażem. Podłogi lite zazwyczaj montuje się na klej, co wymaga udziału doświadczonego profesjonalisty.

– Do montażu parkietu lub mozaiki z litego drewna należy zatrudnić fachowca, ponieważ prawidłowy montaż takiej podłogi wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz zastosowania specjalistycznych maszyn – podkreśla Andrzej Sienkiewicz.

Poza tym desek z litego drewna nie można zamontować, gdy wylewki w pomieszczeniu są słabe. Trzeba wtedy zastosować bardzo gruby podkład, ewentualnie wzmocnić wylewkę za pomocą mat z włókna szklanego. To z kolei będzie miało wpływ na koszty.

Deska warstwowa

Mogłoby się wydawać, że deska warstwowa, jako materiał „mniej szlachetny” i często tańszy, nie dorówna swoimi właściwościami podłodze z litego drewna. Często jednak właśnie ten materiał wygrywa, i to dzięki swoim walorom praktycznym. A wygląd? Po zamontowaniu większość ludzi nie jest w stanie odróżnić podłogi litej od warstwowej.

W desce dwuwarstwowej uwagę zwracamy przede wszystkim na jej warstwę wierzchnią. To ona stanowi ozdobę domu i wykonana jest ze szlachetnego gatunku drewna. Pod spodem umieszczono natomiast warstwę z płyty lub z drewna iglastego. Nieco inaczej zbudowane są deski trójwarstwowe. Pod szlachetną warstwą ozdobną częściej znajdziemy drewno z drzew liściastych. W podłogach warstwowych obecne są także rowki przeciwprężne – pozwalają one redukować naprężenia drewna.

Warto podkreślić, że środkowa i dolna część podłogi jest układana krzyżowo (jedna warstwa wzdłuż, druga w poprzek), a następnie całość zostaje sprasowana. Taka budowa pozwala ograniczyć skurcz i pęcznienie drewna, co wywoływane jest zmianami temperatury i wilgotności. Ostatecznie więc – podłoga warstwowa jest mniej wrażliwa na warunki otoczenia niż lite drewno. W podłogach warstwowych rzadziej pojawiają się szczeliny, a jeśli deski zostaną przyklejone do podłoża, mają znacznie lepszą przyczepność. Dzięki temu można je montować nawet na słabszej wylewce niż w przypadku litych desek.

Bardzo często jednak deski warstwowe układa się „na klik”, czyli jako podłogę pływającą. Montaż takiej podłogi będzie wtedy tani i szybki, choć trzeba zauważyć, że taka posadzka będzie głośniejsza niż po zastosowaniu kleju.

Deski warstwowe bardzo często są sprzedawane już jako gotowy produkt – zaolejowany lub polakierowany. To także pozwala przyspieszyć czas potrzebny od zakupu do momentu, kiedy z podłogi będzie można korzystać. I choć obecnie podłogi lite także bywają oferowane w postaci gotowej, to jednak zdarza się to rzadziej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pomimo różnic, podłogi warstwowe oraz lite mają wiele cech wspólnych. Np. obydwa typy podłóg nadają się zarówno do szczotkowania, jak i do frezowania. Można je też bejcować, wędzić, bielić oraz ługować. Nawet cyklinowanie jest możliwe w obydwu przypadkach, choć raczej wtedy, gdy podłoga została przyklejona do podłoża (cyklinowanie podłogi pływającej może prowadzić do jej uszkodzenia).

Sprawą wcale niejednoznaczną są natomiast ceny. Z racji na przypisywaną im „szlachetność”, deski lite są – co do zasady – droższe niż deski warstwowe. W praktyce jednak bez trudu znajdziemy takie kolekcje podłóg warstwowych, które kosztują znacznie więcej niż dobrej jakości lite drewno.  Pamiętajmy także, że na ostateczne koszty duży wpływ będzie miał wybrany rodzaj montażu oraz ewentualne lakierowanie lub olejowanie podłogi. Najwygodniej, jeśli wszystkie usługi (transport, montaż, zabezpieczenie) można zamówić od razu w miejscu zakupu.

– Pamiętajmy także, że aby podłoga drewniana służyła nam wiele lat, musimy o nią odpowiednią dbać. Nawet najlepszej jakości deski wymagają starannej pielęgnacji, najlepiej przy użyciu środków zalecanych przez producenta konkretnej podłogi – podkreśla przedstawiciel firmy NOVA.