Posadzki przemysłowe – nieocenione w budownictwie

posadzki przemysłowe

W przypadku budowy nowego zakładu, hali, magazynu, należy pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniej posadzki, która będzie odporna na wszelkiego rodzaju niszczenie i na której będzie można kłaść dość duże ciężary. Dlatego zazwyczaj w takich sytuacjach używane są tzw. posadzki przemysłowe, które najczęściej wykonane są z betonu lub z żelbetu.

Czym są posadzki przemysłowe?

Posadzki przemysłowe stanowią wykończenie danego budynku, obszaru. Ich cechami charakterystycznymi jest to, że bardzo łatwo się je czyści, a także to, iż są wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju działanie niszczące, jak np. ścieranie. Mogą bowiem po nich jeździć samochody, wózki widłowe; można też kłaść na nie ciężary o bardzo dużej wadze, takie jak np. maszyny, regały, materiały budowlane itp. Posadzki przemysłowe najczęściej wykonywane są z warstwy antypoślizgowej, bądź warstwy gładkiej. Ponadto stanowią one znakomitą ochronę przed wilgocią i są wodoszczelne. Dlatego tego typu wykończenia powszechnie stosowane są w: magazynach, halach, garażach podziemnych, na parkingach itp.

Jak tworzy się taką posadzkę?

Otóż tworzenie posadzki przemysłowej nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zwykle powstaje ona przy pomocy specjalnych urządzeń i maszyn (jak np. zacieraczka do betonu lub listwy wibracyjne). Dzięki temu, tego typu praca może przebiegać dużo sprawniej i bez zbędnych opóźnień. Posadzki przemysłowe najczęściej wykonywane są z żelbetu oraz z betonu. Bardzo często w ich przypadku stosuje się warstwę ochronną, która zwykle zrobiona jest z żywic chemoodpornych lub okładzin z płytek ceramicznych.

Rodzaje posadzek

Istnieje kilka rodzajów posadzek przemysłowych. W momencie kiedy już zdecydujemy się na złożenie zamówienia na nie, należy dobrze się zastanowić, jaki jej rodzaj najbardziej będzie nam odpowiadał. Mogą być to bowiem posadzki betonowe (powierzchniowo utwardzane, monolityczne lub szlifowane i polerowane), posadzki żywiczne (chemoodporne, zacierane, zasypowe, wylewne, antyelektrostatyczne), czy też posadzki cienkowarstwowe.

Ceny posadzek

Myśląc, o budowie miejsc takich jak hala, parking, czy np. magazyn, warto zdecydować się na zastosowanie posadzek przemysłowych. Ceny wykonania tego typu podłoża są dość zróżnicowane. Rozpoczynają się bowiem od ok. 20 złotych za m2, ale potrafią również przekroczyć 50 złotych za m2. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj posadzki przemysłowej się zdecydujemy i jak duża będzie jej powierzchnia.