Centralne odkurzanie

centralne odkurzanie

System centralnego odkurzania ma coraz więcej zwolenników. Wśród nich najczęściej występują osoby z alergiami, lub lubiące po prostu sprawne, higieniczne rozwiązania. Centralny odkurzacz odbiega nieco od naszego wyobrażenia o tych urządzeniach – nie jest to z pewnością głośny, ciężki, poruszający się na kółkach przedmiot. Jest to dosyć nowe rozwiązanie, które w Polsce dopiero zaczyna być popularne. Warto poznać korzyści płynące z zainstalowania systemu centralnego odkurzania, gdyż jego montaż trzeba wykonać już na etapie budowy domu.

Z czego składa się centralny odkurzacz i jak działa ?

Wśród elementów niezbędnych do wykonania instalacji systemu centralnego odkurzania możemy zaliczyć:

  • jednostkę centralną – jest to element odpowiadający ,,korpusowi’’ tradycyjnego odkurzacza, czyli zawierający przede wszystkim silnik oraz zbiornik na zanieczyszczenia. Istnieją dwa rodzaje jednostki centralnej. Jeden z nich to jednostka kompaktowa, czyli jednoczęściowa – silnik znajduje się w komplecie razem z resztą elementów. Druga opcja natomiast określana jest mianem ,,split’’, co oznacza, że silnik jest oddzielony od m.in. zbiornika i separatora zanieczyszczeń. Umożliwia to nie tylko rzadsze usuwanie nazbieranych zanieczyszczeń, ale i lepszą filtrację powietrza. Jednostkę centralną umieszcza się w pomieszczeniu, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał dźwięk jej chodzenia i gdzie będzie po prostu wygodniej dla inwestorów. Najczęściej wybieranymi miejscami są garaż i pomieszczenie gospodarcze.
  • wąż do odkurzacza – wygląda tak jak tradycyjny wąż, z tym, że jest zwykle od niego znacznie dłuższy – od kilku, do kilkunastu metrów. Aby było wygodniej go użytkować, można wyposażyć się w specjalne kasety do zwijania, lub zamontować po prostu system, który sam będzie wsuwał i wysuwał go z instalacji.
  • gniazda ssące – elementy, do których przymocowuje się jeden z końców węża. Można je umieścić w ścianie, lub suficie.
  • rury – stanowią one tak naprawdę cały klucz działania centralnego odkurzacza – rury umieszcza się w ścianach i podłogach. Przez rury zanieczyszczenia są prowadzone od gniazda do jednostki centralnej.

Dodatkowym elementem, który znacznie zwiększa komfort domowników, jest zainstalowanie szufelki automatycznej. Jest to otwór w ścianie, bądź w zabudowie kuchni (choć można go zainstalować w innym pomieszczeniu, jednak w kuchni sprawdza się najbardziej, bo to tam brudzi się najczęściej) przy podłodze. Przy tej szczelinie znajduje się przycisk nożny, który uruchamia odkurzacz. Wystarczy więc tylko zamieść ręcznie zabrudzenia w okolice szufelki, a odkurzacz je zassie.

Istnieje również wiele innych akcesoriów, które wpływają na prostotę i wygodę użytkowania. Najlepiej zapoznać się z ofertą danego producenta.

Wady i zalety centralnego odkurzania

Do wad możemy zaliczyć koszty inwestycji obejmujące zarówno materiały, jak i montaż. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba się liczyć z kwotą rzędu kilku tysięcy, zwykle od 5 do 7 – wszystko zależy od producenta, liczby akcesoriów, gniazd i firmy wykonującej montaż. Kolejną wadą jest też to, że instalację można wykonać na poziomie budowy domu z powodu konieczności montażu rur w ścianach i podłogach. Oczywiście da się to zrobić także podczas remontu wybudowanego już budynku, jednak wtedy koszty jeszcze znaczniej wzrastają.

Zalety natomiast, to przede wszystkim wygoda – brak konieczności dźwigania odkurzacza za sobą, brak plączącego się i zbyt krótkiego kabla, brak hałasu. Brak dodatkowego ciężaru docenią zwłaszcza posiadacze piętrowych domów – z centralnym odkurzaczem nie trzeba będzie męczyć się z wnoszeniem i znoszeniem urządzenia, nie wspominając już o kłopotliwym odkurzaniu schodów. Kolejna zaleta na pewno ucieszy alergików – powietrze i powierzchnie w domu z centralnym odkurzaniem jest czystsze. Wszystko dlatego, że powietrze ,,zużyte’’ przez odkurzacz jest wyprowadzane na zewnątrz, a nie wraca z powrotem do pomieszczenia przechodząc jedynie przez filtr, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych modelach.