Architekt Andre Fu o projektowaniu luksusowych hoteli

Andre Fu jest architektem prowadzącym studio projektowe AFSO. Studiował architekturę w Wielkiej Brytanii, zanim wrócił do Hong Kongu w 2004 r.

Zaprojektował wiele znaczących hoteli, takich jak Upper House w Hong Kongu, Villa la Coste w Prowansji, a także Fullerton Bay Hotel w Singapurze, a także Hotel Berkeley London Opus Suite. Fu mówi o sobie, że jest  architektem, którego rolą jest interpretacja wizji klienta.

W swojej karierze Andre Fu już stworzył własny styl, który charakteryzuje się optymalnym wykorzystaniem proporcji, światła i przestrzeni oraz zastosowaniem materiałów przyjaznych dla użytkownika. Fu inspiruje się takimi artystami, jak Constantin Brancusi i Mark Rohtko, a także włoskimi architektami Gio Ponti i Carlo Scarpa – także w projektach Fu można dostrzec inspirację rzeźbą. Styl Andre Fu jest dziś określany jako „zrelaksowany luksus”.

architektura wnętrz Andre Fu

Co spowodowało, że chciałeś zostać projektantem?

Andre Fu: Zawsze fascynowało mnie to, że środowisko może wpływać na człowieka. Intrygujące jest obserwowanie, jak otoczenie wpływa na zachowanie ludzi. To właśnie ten aspekt projektowania stale inspiruje mnie, zwłaszcza w świecie hotelarskim.

Jakie czynniki wpłynęły najbardziej na zasady, według których projektujesz?

Andre Fu : Urodziłem się na wschodzie, a przez 14 lat przebywałem w Zjednoczonym Królestwie. Pozostawanie pod wpływami dwóch kultur wzbogaciło sposób postrzegania przeze mnie świata. Pozwoliło mi to również zrozumieć inne kultury, stworzyć rozwiązania bazujące na dorobku różnych krajów. Mam nadzieję, że stworzę projekty, które są odpowiednie dla zurbanizowanego świata, w którym dziś żyjemy.

architekt Andre Fu

Czy są elementy łączące wszystkie twoje projekty?

AF: Dążenie do „zrelaksowanego luksusu”, czyli poczucia luksusu nieograniczonego przez formę, bardziej rzeczywiste i szczere.

Czy widzisz różnice między stylem projektowania hoteli między kulturą wschodnią  zachodnią?

AF: Sądzę, że nowa generacja „zrelaksowanego luksusu” odpowiada współczesnym podróżnikom. Konsumenci wyższych klas są bardziej wymagający. W każdym projekcie staram się jednak umieścić element charakterystyczny, który jest właściwy dla odpowiedniej kultury. Umiejętność przemycenia elementów właściwych dla lokalizacji jest kluczowe.

Andre FU architektura wnętrzCo jest najbardziej istotne dla Ciebie, jako gościa hotelowego?

AF: Jak praktyczne rozwiązania współgrają z estetyką – wierzę, że jest możliwe, aby szły ze sobą ręka w rękę.

Co jest największym wyzwaniem podczas projektowania wnętrz wysokiej klasy hotelu?

AF: Okres realizacji projektu – zazwyczaj projekt hotelu jest realizowany w ciągu 4 – 6 lat. Biorąc pod uwagę, że żyjemy w czasach, gdzie wszystko chcemy mieć od zaraz, trzeba przygotować projekt, który będzie odpowiadał wizji hotelarstwa i stylu życia w okresie, gdy zostanie zrealizowany – trzeba myśleć przyszłościowo.

Andre FU projektantCo jest twoją pasją poza pracą projektanta?

AF: Świat współczesnej sztuki.

Których współczesnych architektów lub projektantów wnętrz podziwiasz?

AF: Gio Ponti, Peter Zumthor, Kengo Kuma i projektant wnętrz John Morford.

Jakiej rady udzieliłbyś młodym projektantom i architektom?

AF: Żeby pozostali ciekawi i zaangażowanie przez cały czas oraz zrozumieli, że kluczem jest wytrwałość.