Dlaczego blachy warto ciąć laserem?

Cięcie laserem blach to metoda, która z porównaniu z cięciem tlenowym, plazmowym lub strumieniem wody, zapewnia możliwość uzyskania maksymalnie precyzyjnego kształtu. Wielu wykonawców musi mierzyć się ze skomplikowanymi „wycinankami”, w których o uzyskanie precyzji jest dość trudno, natomiast wycinanie laserowe pozwala na osiągnięcie więcej niż zadowalających efektów. I nie jest to przypadek. Dokładnie tę samą formę można uzyskać za każdym kolejnym razem. Powtarzalność to kolejna z ważnych zalet cięcia laserem.

  1. Cięcie laserowe blach – na czym polega?
  2. Cięcie laserem a inne metody obróbki

Laserowe cięcie blach – na czym polega?

Wycinanie laserowe to obecnie jedna z najpopularniejszych metod obróbki blachy. W trakcie obróbki użyta zostaje wiązka laserowa, za pomocą której na ograniczoną przestrzeń blach rozprowadzona zostaje bardzo duża ilość energii, co pozwala na precyzyjne cięcie blach. To jedna z cech wyróżniających tę metodę obróbki. Cięcie laserowe można wykonywać za pomocą odparowywania, wypalania, topnienia i wydmuchiwania oraz tworzenia pęknięć (to ostatnie stosuje się do cięcia blachy i metalu). Cięcie laserem to rozwiązanie, które pozwala na obróbkę właściwie wszystkich rodzajów blach, od miedzi przez aluminium do mosiądzu. Wybór metody uzależniony jest od rodzaju materiału i oczekiwanego efektu. Więcej konkretnych rozwiązań możesz uzyskać w firmie Fabryka 4×4, która specjalizuje się w wycinaniu laserowym.

Cięcie laserowe a inne metody obróbki

Cięcie blach laserem to oczywiście nie jedyna metoda obróbki różnego rodzaju materiałów. Oprócz tej metody wyróżnia się jeszcze cięcie tlenowe, plazmowe i strumieniem wody. I tak, cięcie tlenowe sprawdza się wyłącznie w przypadku materiałów o większej grubości, np. powyżej 25 mm. W innym przypadku materiał może okazać się zbyt cienki na działanie płomieni, co z kolei może powodować różnego rodzaju odkształcenia i wady materiału. Cięcie plazmowe natomiast, przy bardzo wysokich kosztach wykonania, nie gwarantuje zbyt wysokiej jakości wyciętych krawędzi (szczególnie jeśli metal jest wyjątkowo cienki). Niewątpliwie cięcie wodą jest najbardziej precyzyjne (bo niepowodujące odkształceń), natomiast również niewiarygodnie drogie. W przypadku wielu elementów jest to po prostu rozwiązanie nieopłacalne, mimo wyjątkowej jakości. Cięcie blach laserem na tym tle jawi się jako najlepsze możliwe rozwiązanie, szczególnie w przypadku cienkich i średnio grubych blach (do 25 mm). Odkształcenia są minimalne, czynność powtarzana, a cena wyjątkowo przystępna.