Projektowanie wnętrz domu – najważniejsze informacje

architekt wnętrz

Nie ma jednej uniwersalnej metody na zaprojektowanie wnętrza. Są za to jednak ogólne zasady, którymi warto się kierować przy aranżacji przestrzeni. Bez wątpienia przy projektowaniu pomieszczenia warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak jego wielkość, układ, oświetlenie, ale nie można pomijać również tego, jakie preferencje i oczekiwania ma wobec niego jego użytkownik.

1. Ustal jaką przestrzeń masz do dyspozycji

Pierwszym krokiem do sukcesywnej aranżacji wnętrza jest określenie, jaką przestrzeń mamy do swojej dyspozycji. Na sposób, w jakim dobiera architekt wnętrz dane pomieszczenie będą miały wpływ ściany, podłoga, sufit, a także – jeśli takie się znajdują we wnętrzu – również belki i kolumny. Doskonałym materiałem do aranżacji są pomieszczenia wysokie na planie symetrycznego prostokąta. Niestety te cechy mają zazwyczaj mieszkania luksusowe lub znajdujące się w przedwojennych kamienicach. Zazwyczaj przychodzi nam pracować na wnętrzach z niskim sufitem i na dość wąskim prostokącie. Nasz praca przy aranżacji będzie tutaj polegać na tym, aby polepszyć optycznie proporcje pomieszczenia i zwiększyć (również optycznie) dostępną przestrzeń.

2. Poprawa geometrii pomieszczenia

Aby dokonać pierwszych widocznych zmian w pomieszczeniu i polepszyć jego geometrię, powinniśmy usunąć z niego wszystkie zbyteczne meble i gadżety. Pozostawmy z nim jedynie te, które są przydatne i dobrze sprawdzą się w planowanej przez nas aranżacji. Dobrym krokiem jest również przemalowanie pokoju na biało. Ma to szczególne znacznie we wnętrzach o niewielkich rozmiarach. Dzięki takiemu krokowi wszelkie załamania w geometrii pomieszczenia przestaną być widoczne i zyska ono na przestronności. Dobrym krokiem – szczególnie na niewielkich przestrzeniach – jest także zastosowanie iluzji światłem. Jeśli nie jest to konieczne, unikajmy zasłaniania okien firanami i zasłonami, a także postawmy na szafę z lustrzanymi drzwiami. Wszelkiego rodzaju powierzchnie, które będą odbijać się pozwolą uzyskać złudzenie optycznie większego pomieszczenia.

3. Kolor pozwala oszukać umysł

Każdy architekt wnętrz, aranżując jakiekolwiek wnętrze (niezależnie od tego, czy jest ono duże, czy małe), powinien zadbać o to, aby wpadało do niego jak najwięcej naturalnego światła. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na naszą psychikę i samopoczucie, ale również sprawi, że będzie się nam lepiej w takim pomieszczeniu pracować, czy nawet wypoczywać (np. czytać książkę). Ogromne znaczenie przy aranżacji pomieszczenia ma kolor. I nie tylko jego dobór na ścianach, czy podłogach, ale również meblach. Jeśli mamy do czynienia z niewielkich rozmiarów pomieszczeń, postawmy na jasne meble. Będą one dodatkowo odbijać światło, co sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przestronne. W małych pokojach bardzo dobrze sprawdzą się neutralne kolory – szarości, delikatne błękity. Wszelkie nasycone barwy i załamania strukturalne w powierzchni materiałów będą zmniejszać wnętrze optycznie.

Ważna jest również podłoga. Dywany będą świetnie wyciszać pomieszczenie, jednak również zabierać światło. Sposób, w jaki kładziemy deski podłogowe ma także wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądać pomieszczenia. Ukośne linie desek będą poszerzać pomieszczenie, natomiast proste pionowe podkreślą długość i głębokość. Jeśli zależy nam na optycznemu podwyższeniu sufitu zastosujmy tapety z pionowymi pasami, które będą kierować wzrok do góry. Obrazy i lamperie będą powodować obniżenie pomieszczenie, jednak sprawią, że będzie się ono wydawać optycznie szersze.

Architekt wnętrz może również zastosować iluzję przy malowaniu ścian. Krótsze ściany w intensywniejszym kolorze spowodują poszerzenie pokoju. Gdy zastosujemy efekt odwrotny (na ciemny kolor pomalujemy długie ściany), uzyskamy optycznie dłuższy korytarz.

Sposób aranżacji wnętrza należy dostosować do dostępnej przestrzeni. Powyżej opisaliśmy jedynie część sposobów na modelowanie wnętrza, a tych jest o wiele więcej.