Nowoczesne sposoby na ocieplanie obiektów mieszkalnych

Klimat w Polsce z uwagi na niskie temperatury zimą wymaga zapewnienia izolacji termicznej dla domów i mieszkań. Izolacja może być wykonana z różnych materiałów, a obecnie wykorzystywane są do tego celu m.in. styropian EPS oraz polistyren ekstrudowany XPS. Które tworzywo jest lepsze?

Tradycyjne płyty styropianowe

Podczas ocieplania dużych bloków wielorodzinnych czy domów jednorodzinnych ekipy budowlane często korzystają z płyt styropianowych do tworzenia warstwy ociepleniowej. Są to płyty EPS wykonane z polistyrenu ekspandowanego. W procesie ich produkcji następuje wstępne spienienie granulek tworzywa sztucznego, a później ich sklejenie i uformowanie bloku, który jest cięty na płyty. Granulki to lekkie, białe ziarenka o porowatej strukturze, które powstają w procesie podgrzewania pary wodnej.

Polistyren ekspandowany, powszechnie nazywany styropianem lub polistyrenem spienionym, oznaczany jest w budownictwie skrótem EPS. Aż w 98 procentach składa się on z powietrza – pozostałą część stanowi polistyren. Dla budownictwa najważniejszą cechą styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, określany jako lambda. Przy wyborze płyt styropianowych na potrzeby ocieplania budynku mieszkalnego należy wybrać płyty z możliwie jak najbliższym współczynnikiem przewodności cieplnej. Wynosi on od 0,031 do 0,044. Styropian o niskiej lambdzie i niedużej grubości będzie lepiej izolował budynek pod względem termicznym niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie.

Innowacyjne budownictwo dąży do wyprodukowania wzbogaconego styropianu o znakomitych właściwościach izolacyjnych. Przykładowo firma BASF wyprodukowała materiał Neopor, który stanowi udoskonaloną wersję białego styropianu. Według producenta charakteryzuje się większą zdolnością izolacyjną i redukuje straty ciepła w budynku.

Płyty XPS w ocieplaniu budynków

Alternatywnym materiałem ociepleniowym stosowanym do izolacji budynków mieszkalnych są bloki z polistyrenu ekstrudowanego – XPS. Produkowane są w formie płyt, do których wtłacza się granulat ulegający spienieniu. Mają zamkniętą, jednorodną strukturę i gładką powierzchnię, przez co zmniejsza się ich podatność na wchłanianie wody, nawet przy zanurzeniu.

Płyty XPS są twardsze i wykazują wyższą wytrzymałość mechaniczną od płyt EPS. Można je nabyć w wielu różnych kolorach, ponieważ są one barwione. Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) w ich przypadku wynosi od 0,029 do 0,034, dlatego powinny izolować termicznie pomieszczenia mieszkalne stosunkowo lepiej niż ich styropianowe odpowiedniki.

Chemia budowlana ma do zaoferowania coraz to nowsze i lepsze materiały ociepleniowe, z których można korzystać między innymi przy budowie domu mieszkalnego lub jego termoizolacyjnej modernizacji. Płyty XPS czy ulepszony styropian są tego najlepszym przykładem. Oba materiały mają wysoką odporność na ogień. Same gasną, a w wyniku kontaktu z płomieniami topią się i zwęglają. Styropian najczęściej stosuje się do ocieplania fasady budynków, przy dachach płaskich i podłogach na gruncie oraz do ocieplania fundamentów. Z kolei płyty XPS mogą zastąpić materiał EPS przy ocieplaniu podłóg, fundamentów i dachów odwróconych.

Źródło zdjęcia: shutterstock

Materiał powstał we współpracy z BASF