Projekty domów dwupokoleniowych

Projekty domów dwupokoleniowych

Projekty domów dwupokoleniowych pozwalają stworzyć dwa lokale na jednej działce, na której mogą zamieszkać dwa pokolenia lub dwie rodziny. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem projektu?

Dom dwupokoleniowy pozwoli Ci mieć blisko najbliższych!

Domy dwupokoleniowe mają najczęściej wydzielone samodzielne części domu, które mogą pełnić funkcję dwóch mieszkań. Na wolnej przestrzeni mogą mieszkać, dzieci, wnuki lub dziadkowie. Dodatkowe mieszkanie można przeznaczyć również na wynajem. 

Jakie są rodzaje domów dwupokoleniowych?

Gotowe projekty domów dwupokoleniowych dostępne są w wielu wariantach – można sięgać zarówno po rozwiązania parterowe, jak i dwukondygnacyjne. Część z domów dwupokoleniowych podzielona jest na pół, obie części zaprojektowane są lustrzanie i wtedy mamy do czynienia z projektami domów do zabudowy bliźniaczej. Innym razem dom dzieli się na większe mieszkanie i mniejszą senioratkę. Ich bryła i elewacja może nawiązywać do różnych stylów, m.in. nowoczesnego i skandynawskiego. Co ciekawe, projekty domów dwurodzinnych są zbliżone cenowo do domów jednorodzinnych. Największą różnicą jest rozkład pomieszczeń, a także metraż. 

Jak rozplanować dom dwurodzinny?

Plan wnętrz powinien uwzględniać jedno wspólne wejście i dostęp do górnego lokalu. Projekty domów dwupokoleniowych mogą mieć wspólne wejście połączone wiatrołapem lub być umieszczone w zupełnie innych punktach budynku. Jeśli zależy Ci na maksymalnym rozdzieleniu domu, zdecyduj się na projekt, który nie ma części wspólnych. Co więcej, dostępne są projekty, w których domy dwupokoleniowe mają osobną kotłownię. A jeśli drugi lokal umieszczony jest na piętrze, można zdecydować się na doprowadzenie do niego schodów zewnętrznych.

Czym różni się dom dwupokoleniowy od domu bliźniaczego?

Główną różnicą jest konstrukcja budynku. Bliźniak podzielony jest na segmenty, które są samodzielną całością. Postawiony jest on na niezależnych ławach fundamentowych i występuje w nich szczelina dylatacyjna, która dzieli konstrukcję na odrębne części, które pracują niezależnie od siebie. 

Prawne aspekty współdzielenia domu

Zgodnie z obecnymi przepisami współwłasność jest wtedy, gdy prawo do jednej rzeczy ma kilka osób. Kodeks cywilny przewiduje dwa rodzaje współwłasności – łączną (dotyczy małżonków, którzy nie mają podpisanej intercyzy) i częściową (każdy współwłaściciel ma udział procentowy nieruchomości). Współwłaściciele mają prawo m.in. sprzedać swoje udziały w nieruchomości lub też obciążyć ją hipoteką. Istnieje wiele zapisów, które regulują zarówno prawo do zarządzania rzeczą wspólną, jak i żądania zniesienia współwłasności.

Dom dwupokoleniowy a garaż

Część projektów uwzględnia garaż jedno- lub dwustanowiskowy w bryle budynku. Można jednak zdecydować się na budowę garażu wolnostojącego z niezbędną ilością stanowisk. Na ścianie garażu może zostać oparta również konstrukcja wiaty, dzięki której wszyscy domownicy będą mogli bezpiecznie parkować swoje auta.

Partner publikacji: www.extradom.pl