Wylewki i zaprawy cementowe

Wylewki i zaprawy cementowe

Piękna podłoga w mieszkaniu potrafi zbudować klimat miejsca, Niezależnie jaki materiał zostanie wykorzystany do jej wykończenia, podłoga na pewno będzie wymagała podkładu. Podkład podłogowy jest popularnie zwany wylewką, a do jego wykonania bardzo często używa się zaprawy cementowej. Zaprawa cementowa nie jest oczywiście jedynym wyborem, bo można zdecydować się też na betonową lub anhydrytową, ale ma wiele zalet.

Zalety wylewki cementowej

Wylewka cementowa jest dostępna w sklepach, w postaci gotowej zaprawy lub może być wykonana z półproduktów na miejscu budowy. Ten drugi sposób jest pracochłonny i wymaga dużej precyzji w idealnym doborze składników – łatwiej kupić gotową. Sama zaprawa jest mieszaniną wysokiej jakości cementu portlandzkiego i piasku, które są następnie rozrabiane z wodą. Przed ostatecznym położeniem, powinna przypominać gęstą plastyczną masę. Zaletą wylewki cementowej jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zmienne warunki atmosferyczne. W niezmienionej formie wytrzyma przez bardzo długi czas. Wybierana jest również ze względów ekonomicznych. Stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny. Stosowana przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, sprawdza się również w obiektach użyteczności publicznej: sklepach, szpitalach, szkołach. W przypadku wylewki cementowej należy pamiętać o wykonaniu dylatacji, bo cement to materiał, który po wyschnięciu się kurczy.

Wylewki i zaprawy cementowe – zastosowanie

Wylewki i zaprawy cementowe stosuje się przede wszystkim w miejscach, gdzie powstająca konstrukcja jest narażona na działanie wody lub będzie silnie obciążona. Często jest nakładana przy powstawaniu pierwszej warstwy muru. Najczęściej jest wykorzystywana jako podkład podłogowy tradycyjny i pływający. Sprawdza się, kiedy należy wyrównać podłoże w dwóch sąsiadujących pomieszczeniach, wyrównać ściany lub jako warstwa dociskowa. To z niej tworzy się fundamenty, nadproża i schody, a także wykonuje drobne prace naprawcze. Idealnie sprawdza się na zewnątrz, np. w ogrodzie – do obsadzenia słupków.

Rodzaje wylewek i zapraw cementowych

W sklepach i marketach budowlanych można kupić różne rodzaje wylewek i zapraw cementowych. Sztuką jest dobrać odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac.

  • Posadzka cementowa – sprawdza się jako materiał do wykonywania podkładów tradycyjnych i pływających. Stosowana zarówno pod tradycyjne płytki ceramiczne, panele podłogowe, parkiet, jak i deski, kamień naturalny oraz sztuczny, wykładzinę, PCV, korek. Może być też zastosowana do podłóg ogrzewanych.
  • Podkład samopoziomujący lub masa samopoziomująca – w jego składzie znajduje się anhydryt, substancja wchłaniająca wodę, dlatego może być stosowany jedynie w pomieszczeniach suchych. Wyrównuje podłoża od 5 do 30 cm. Stosowany nie tylko w budynkach mieszkalnych (pokój, przedpokój), ale i pomieszczeniach biurowych lub szkolnych.
  • W miejscach narażonych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, szczególnie mróz, stosuje się zaprawę cementową mocny beton B-20. Sprawdza się np. na tarasie, balkonie, przy montażu słupów ogrodzeniowych, jako izolacja termiczna lub rozdzielająca. Bywa stosowany też w pomieszczeniach, w których planuje się zainstalować ogrzewanie podłogowe.
  • Zaprawa cementowa z domieszką kruszywa – suchy betom B-30 sprawdza się jako podkład, do wyrównywania podłoża i montowania słupków ogrodzeniowych.
  • Do wyrównywania ścian, naprawiania drobnych ubytków, zarysowań stosuje się zaprawę szpachlową cementową, która doskonale pokrywa i wygładza ściany. Ponieważ jest mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne, może zastępować popularną gładź gipsową. Sprawdza się też na zewnątrz budynku, bo jest paroprzepuszczalna i hydrofobowa, więc odporna na działanie wilgoci.

Cement należy do tzw. chemii budowlanej. Ze względu na swoje właściwości wiążące i wytrzymałościowe jest niezbędny na placu budowy. Szczególnie chętnie jest używany na etapie budowy domu, obiektu w stanie surowym. Właściwy dobór i fachowe zastosowanie sprawią, że wylewki i zaprawy cementowe dadzą solidną podbudowę do dalszych etapów tworzenia budynku.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot.Go to Laura Davidson's profile Laura Davidson, unsplash