Planowanie oświetlenia w salonie: 5 najczęstszych błędów

Sztuczne oświetlenie ma rzeczywisty wpływ na nastrój, zdolność do koncentracji oraz na psychikę ludzką, w tym zwłaszcza natężenie i barwa światła. Białe światło o ciepłym odcieniu poniżej 3300 kelwinów powoduje uczucie odprężenia i komfortu. Parametry oświetlenia w salonie pełniącym funkcje rekreacyjne mają zatem ogromne znaczenie.

Wybierając oświetlenie do salonu należy zwrócić uwagę na efekt migotania światła, który może powodować łzawienie oczu, ból głowy i uczucie zmęczenia. Efekt ten nie występuje, jeżeli emitowane światło nie zawiera składowych o średniej częstotliwości wynoszącej na poziomie 3 – 70 Hz. Kolejną istotną kwestią związaną z wyborem oświetlenia jest dostosowanie go do stref pomieszczenia. Przeciętny salon składa się ze strefy wypoczynkowej i jadalnianej.

Żyrandol jako jedyny rodzaj oświetlenia

Żyrandol umieszczony w centralnym punkcie sufitu oświetla całe pomieszczenie w stosunkowo równomierny sposób. Zastępuje on światło dzienne w okresie wieczornym i w porze nocnej. Obecnie większość salonów jest oświetlana wyłącznie żyrandolem i ewentualnie lampą stojącą w kąciku wypoczynkowym.

W mniej przestronnych salonach żyrandol może okazać się wystarczający, jednak w przypadku dużych przestrzeni zakamarki pomieszczenia będą niedoświetlone, w tym np. kącik jadalniany.

Nadmierne oświetlenie strefy wypoczynkowej

W strefie wypoczynkowej salonu sprawdzają się również kinkiety zamontowane na ścianach. W odróżnieniu od żyrandola emitują one rozproszone i niezbyt jasne światło, podobnie jak stojąca lampa lub lampa stołowa. Punktowe oświetlenie emituje delikatną poświatę, która niweluje kontrasty spowodowane przez telewizor, co z kolei korzystnie wpływa na narząd wzroku.

Z kolei nadmierne oświetlenie strefy wypoczynkowej powoduje, że traci ona swój rekreacyjny charakter, a przebywanie w niej nie sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.

Brak oświetlenia jadalni

W przestronnym salonie połączonym z jadalnią jeden żyrandol może okazać się niewystarczający. Nad stołem w jadalni warto zamontować wiszącą lampę, która oświetli go tworząc rodzinną, przyjazną atmosferę. Niektóre lampy wiszące są wyposażone w funkcję regulowania ich wysokości nad blatem.

Unikanie podkreślenia elementów dekoracyjnych

Salon jako najbardziej reprezentatywne miejsce w domu może być przestrzenią zagospodarowaną na cenne pamiątki rodzinne lub dzieła sztuki. Oświetlenie może dodatkowo je wyeksponować. Punktowe diody LED (tzw. świetliki) oraz samoprzylepne paski z diodami LED doskonale sprawdzają się w tej roli.

W mniejszym salonie unikanie podkreślenia elementów dekoracyjnych nie będzie błędem. Nadmiar elementów oświetlenia w niewielkim pomieszczeniu nie prezentuje się dobrze.

Zastosowanie chłodnego światła

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, jakie światło będzie emitować wybrana żarówka oraz nie wie jak określana jest temperatura barwowa oświetlenia. Może to prowadzić do zastosowania żarówek emitujących zimne światło w salonie. Temperatura barwowa oświetlenia jest wyrażana w stopniach Kelwina (symbol – K). Płomień świecy posiada temperaturę około 1900 K, zaś światło dzienne – do 6000 K. Im niższa wartość „K”, tym cieplejsze światło. Zimne światło sprawdzi się w pracy, ale nie w czasie wypoczynku, ponieważ pobudza do działania i wspomaga koncentrację.

Przeczytaj również artykuł pt. Oświetlenie szynowe – rewolucja czy zbędny wydatek?