Remont – a co zrobić z gruzem i odpadami budowlanymi?

Remont jest zawsze poważnym przedsięwzięciem, które wiąże się nie tylko z kosztami, ale poważnym zaburzeniem codziennego funkcjonowania w mieszkaniu lub domu. Poszukiwanie fachowców, planowanie, wybór materiałów i wyposażenia, przeciągające się terminy, ogólny dyskomfort, wydatki – to tylko niektóre problemy, które nas czekają podczas remontu. No i jeszcze jedno, co zrobić z odpadami budowlanymi, które bardzo często są efektem remontu? Oczywistym jest, że nie można ich wyrzucić do tradycyjnego pojemnika na odpady. Jakie rozwiązanie będzie nie tylko najtańsze, ale i najwygodniejsze dla ekipy remontowej i samego inwestora?

Wywóz odpadów budowlanych – co mówi prawo?

Podczas budowy lub remontu z reguły powstają odpady nazywane gruzem. Pod tym terminem kryją się wszelkie odpady budowlane w postaci pokruszonego betonu i ceramiki budowlanej (kafle, cegły, pustaki, dachówki i in.). Ale usuwane są też stare kafelki, rury, sanitariaty, tapety. Opłata śmieciowa, którą każde gospodarstwo domowe uiszcza, nie obejmuje wywożenia i utylizacji tego typu odpadów. Oczywistym jest i to, że nikt nie będzie samodzielnie ich wywoził do lasu lub w inne tego typu miejsca. I nie chodzi tu tylko o świadomość zanieczyszczania środowiska naturalnego, ale wiedzę, że grozi to wysokimi karami pieniężnymi. Według artykułu 162 § 1 Kodeksu wykroczeń nielegalny wywóz gruzu podlega karze grzywny, natomiast artykuł 24 §1 tego kodeksu precyzuje, że kara wynosi od 20 do 5000 zł. Warto też wiedzieć, że gruzu, jako odpadu, nie powinno się przetrzymywać na własnej posesji. Dodatkowo, warto pamiętać o segregacji odpadów budowlanych. Prawo Unii Europejskiej już dawno stanowiło, że odpady poremontowe powinny być segregowane. Od 2021 również w Polsce obowiązują nowe przepisy, zobowiązujące do segregacji odpadów poremontowych i dotyczy ono przynajmniej: drewna, gipsu, kamieni, materiałów ceramicznych, metalu, odpadów mineralnych, szkła, tworzyw sztucznych.

Jak się pozbyć odpadów poremontowych?

Każde miasto i gmina w Polsce posiadają regulamin utrzymania czystości i porządku, w którym znajduje się zapis precyzujący, że gruz i inne odpady budowlane oraz rozbiórkowe powinny być składowane w przystosowanych do tego workach lub w kontenerze. Ich wywozem i utylizacją zajmują się wyspecjalizowane firmy. Dysponują one odpowiednim sprzętem nie tylko do jego wywozu i składowania, ale i ewentualnego przetworzenia. Okazuje się bowiem, że tzw. czysty gruz może być odpowiednio rozdrobniony i nadaje się do powtórnego wykorzystania. Gruz zanieczyszczony wymaga dodatkowych zabiegów, by mógł być powtórnie wykorzystany. Firmy są przygotowane do odbioru i zagospodarowania tego typu odpadów budowlanych. Inny sposób to samodzielne odstawienie niektórych posegregowanych odpadów do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, tzw. PSZOK-ów, ewentualnie skorzystanie ze skupu złomu. Najwygodniejszym jednak sposobem jest zamówienie kontenera i wywóz pozostałości poremontowych przez wyspecjalizowaną firmę.

Jak zamówić kontener i ile to kosztuje?

W każdym mieście i w każdej gminie działają firmy zajmujące się wynajmem kontenerów, wywozem i utylizacją odpadów budowlanych. Cena wynajmu kontenera zależy od kilku czynników. Najistotniejsza jest wielkość kontenera. Oczywiście im pojemnik będzie większy, tym wyższy będzie koszt wynajmu. Firmy dysponują kontenerami o różnej wielkości. Najmniejsze mają 1 m3. Są to tzw. worki Big-Bag przeznaczone do niewielkiej ilości odpadów. Standardowo, przy remoncie mieszkania, wykorzystuje się kontenery o gabarycie 5-7 m3. Firmy zamawiają z reguły kontenery duże: od 30 do 36 m3. Jakiej wielkości kontener zamówić? Najlepiej ustalić to z pracownikiem firmy oferującej kontenery, który pomoże oszacować jego wielkość w stosunku do wytworzonych odpadów. Warto wiedzieć, że „czysty” gruz składuje się w odrębnym kontenerze, a ogólne odpady budowlane w innym. Druga kwestia, ważna przy szacowaniu kosztu wynajmu, to czas. Zazwyczaj kontener wynajmuje się na 5-7 dni. Cena jest też uwarunkowana lokalizacją wynajmu, na którą składa się popyt, podaż i koszty transportu. Niestety, w większych miastach koszty wynajmu są wyższe, chociaż nie jest to regułą. Przykładowe ceny wynajmu standardowego kontenera na gruz w wybranych miastach wynoszą:

  • Białystok 250 – 600 zł
  • Łódź 300 – 700 zł
  • Płock 300 – 650 zł
  • Toruń 300 – 650 zł
  • Gdańsk 400 – 800 zł
  • Warszawa 400 – 800 zł.

Zamawiając kontener, należy poinformować firmę z jakim rodzajem odpadów będzie miała do czynienia. Nigdy nie powinno się mieszać gruzu z odpadami mieszanymi. Szczególnej uwagi wymaga azbest, farby, lakiery i wełna mineralna. Są to niebezpieczne materiały toksyczne. Całkowita cena usług wynajmu kontenera obejmuje: wynajem, dostawę, odbiór i utylizację odpadów. Nie stosuje się dodatkowych opłat za wagę odpadów.

Worki Big-Bag przy małych remontach

Jeśli przeprowadzany remont jest niewielki, nie trzeba od razu wynajmować kontenerów. Wystarczą worki Big-Bag, do których można wkładać: luksfery, szkło okienne, płyty kartonowo-gipsowe, potłuczoną armaturę sanitarną, materiały izolacyjne z pominięciem papy, azbestu i innych materiałów niebezpiecznych oraz gruz. Producent worków lub firma je dostarczająca informują, jakich materiałów nie można wrzucać. Worki są produkowane z tkaniny polipropylenowej powlekanej włóknem szklanym. W rogach mają przymocowane solidne zawieszenia ułatwiające przenoszenie na ciężarówkę. W standardowej wersji worki mają pojemność 1 m3, ale są też dwa razy większe. W worku o pojemności 1 m3 mieści się około tony odpadów budowlanych lub gruzu, więc do jego podniesienia niezbędne jest urządzenie z HDS.

Sprawne posegregowanie odpadów budowlanych i wynajęcie dobrej firmy zajmującej się ich odbiorem i utylizacją pozwolą na szybkie i komfortowe przeprowadzenie prac remontowych.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska