Dlaczego warto kupić grzejniki z podłączeniem środkowym?

Całkiem niedawno w sprzedaży pojawiły się stalowe grzejniki płytowe do c.o. z nowym typem podłączenia (środkowym dolnym). Jak inne grzejniki płytowe, charakteryzują się one między innymi niską bezwładnością cieplną, przekazując ciepło do otoczenia w drodze promieniowania i konwekcji. Mówiąc prosto: szybko się nagrzewają i zapewniają skuteczną wymianę ciepła z otoczeniem, co wpływa na jednolity rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Co ważne, produkty te są równie dobrymi emiterami ciepła w instalacjach tradycyjnych, jak i niskotemperaturowych. Jest jednak pewne ograniczenie w zastosowaniu ich we współpracy z instalacjami w układzie otwartym. Wynika ono z niebezpieczeństwa korozji w kontakcie z wodą natlenianą, która powoduje zmniejszoną trwałość całości. Jeżeli zaś chodzi o miejsce montażu wspomnianych grzejników, polecana jest ich instalacja w sypialniach, pokojach dziennych i kuchniach. Należy ją wykonywać pod oknami, tak ze względu na wykorzystanie wolnego miejsca, jak i z uwagi na zapewnienie pełnej efektywności cieplnej instalacji.

Poza ciekawym, nowoczesnym wyglądem grzejniki z podłączeniem środkowym mają jeszcze dodatkowe zalety funkcjonalne, do których należy choćby łatwość montażu. Wystarczy wyprowadzić rury instalacyjne w osi wymiaru okna gdy budynek jest w stanie surowym. Lokalizacja przyłączy nie ulegnie bowiem zmianie bez względu na długość zastosowanego grzejnika, który zawsze będzie perfekcyjnie zamontowany po środku okna czy parapetu. Możemy więc zmieniać wymiary grzejników nawet po wykonaniu przyłącza i zawsze będą one idealnie wypośrodkowane. Wstępny montaż instalacji do podłączenia środkowego odbywa się bez grzejnika i kłopotliwych przeliczeń wymiarowych, jak to ma miejsce w typowym modelu z podłączeniem dolnym.

podłączenie grzejnika

Kolejnym plusem wynikającym z tej konstrukcji jest zmienność stron – o położeniu zaworu termostatycznego możemy decydować już po montażu grzejnika, bez konieczności jego obracania. Zmienność stron wpływa również na oszczędność logistyczną (nie musimy się martwić czy potrzebny będzie grzejnik z płytą pojedynczą czy potrójną, prawy czy lewy).

Jednym z najnowszych grzejników z podłączeniem środkowym jest grzejnik Keller TX6, dostępny w hurtowniach Grupy SBS. Posiada zarówno duże walory estetyczne i funkcjonalne, jak i bardzo wysoką jakość wykonania wszystkich detali. Występuje on w szerokim zakresie typów i rozmiarów, co pozwala łatwo i trafnie dobrać model odpowiedni do danego pomieszczenia.

źródło: Dział techniczny SBS sp. z o. o