Remont mieszkania w bloku – co wolno, a czego nie?

Remont mieszkania w bloku

Masz w planie remont mieszkania w bloku?

Twoje plany remontowe muszą uwzględniać obowiązujące przepisy i nie możesz robić wszystkiego na co, masz ochotę, mimo tego, że posiadasz prawo własności do nieruchomości Warszawa i inne miasta są pełne bloków, więc zobaczmy, co możesz zrobić w naszym mieszkaniu bez żadnych przeszkód, a co będzie wymagało dodatkowych formalności.

Bieżąca konserwacja mieszkania

Jeśli masz w planie jedynie drobne odświeżenie mieszkania, czyli chcesz je pomalować, zmienić tapety czy zrobić szafy wbudowane i na stałe przymocować je do ścian, to możesz to zrobić bez żadnych zgłoszeń i pozwoleń.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy chcesz wymienić płytki w łazience, nie ingerując w układ funkcjonalny wnętrza, wymienić panele na podłodze, czy zmienić parapety wewnętrzne na nowe. Możesz również wymienić ceramikę i armaturę łazienkową, meble kuchenne, piec gazowy, kuchenkę, piekarnik czy zainstalować system alarmowy.

Zmiana układu wnętrza

Jeśli Twoje zamierzenia remontowe wykraczają poza bieżącą konserwację, to być może będziesz potrzebował dodatkowych zgód lub zgłoszeń. Dotyczy to przede wszystkim wszystkich prac, których celem jest usunięcie całości lub części ścianek działowych, co spowoduje zmianę układu funkcjonalnego wnętrza. W wielu blokach taki plan wymaga zgłoszenia do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Jeszcze więcej formalności musisz dopełnić, jeśli chcesz usunąć fragment lub całą ścianę nośną. W tym przypadku konieczne będzie pozwolenie na budowę oraz projekt od konstruktora potwierdzający, że takie działanie nie naruszy konstrukcji budynku.

Wymiana okien i grzejników

Jeśli planujesz wymienić okna na nowe lub masz w planie zmodernizować swoją instalację c.o., to powinieneś to zgłosić do zarządcy Twojego budynku. Co prawda wymiana okien, bez zmiany ich koloru i wielkości, nie zawsze wymaga zgłoszenia, ale lepiej to sprawdzić w regulaminie Twojej wspólnoty.

Oddzielną kwestią jest wymiana grzejników. W wielu wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, koszty centralnego ogrzewania są rozliczane w oparciu o zużycie wskazywane przez podzielniki ciepła wieszane na kaloryferach. Ich wskazania są odpowiednio korygowane w zależności od tego, na jakim grzejniku wiszą. Jeśli więc planujesz wymienić stary żeliwny grzejnik na nowy aluminiowy, to musisz to zgłosić do zarządu swojej wspólnoty.

Przeróbki instalacji

Nie wszystkie instalacje, które mamy w naszych mieszkaniach możemy przerabiać w dowolny sposób. Największa dowolność panuje przy przeróbkach instalacji elektrycznej i wodnej, choć i tutaj konieczny jest fachowiec, który się nimi zajmie. Jeśli jednak mamy w planie przeróbki instalacji gazowej, to projekt i odpowiednie pozwolenie na jej wykonanie, jest konieczne. Nie możemy samowolnie przerabiać również instalacji wentylacyjnej czy przewodów spalinowych oraz instalacji c.o.

Dodatkowy grzejnik w salonie czy usunięcie grzejnika z kuchni zawsze wymaga kontaktu z zarządcą naszej nieruchomości.

Lista zmian, które mogą zostać wykonane pod pojęciem remont mieszkania jest dużo dłuższa. Nie sposób jednak ich tutaj wszystkich wymienić, dlatego wspomnieliśmy jedynie o tych najważniejszych. Chcemy w ten sposób zasygnalizować, że przed wprowadzeniem większych zmian w naszym M warto sprawdzić, czy takie działania nie wymagają wypełnienia odpowiednich formalności, by później uniknąć ewentualnych kłopotów.