Tynk mozaikowy – dekoracyjny materiał odporny na uszkodzenia

tynk kamyczkowy

Tynk mozaikowy (inaczej: tynk kamyczkowy) jest dekoracyjnym tynkiem cienkowarstwowym. Jego charakterystycznymi cechami są dobra elastyczność i odporność na uszkodzenia.

Można je myć bez ryzyka zniszczenia powierzchni, nawet wielokrotnie. W przypadku tynku mozaikowego funkcję spoiwa pełni żywica. Tynk kamyczkowy może być stosowany na podłoża mineralne wykonane z tradycyjnych cementowych i cementowo – wapiennych tynków, podłoże z betonu, płyty gipsowo – kartonowej i bezspoinowego systemu ociepleń.

Wymagające pod względem powierzchni

Powierzchnia podłoża, które zostanie pokryte tynkiem kamyczkowym, powinna być wygładzona i równa. Tynki cienkowarstwowe nakładane na nierówne podłoże nie zapewniają takiego efektu estetycznego, jaki jest od nich wymagany. Ewentualnie można zastosować grubą warstwę tynku kamyczkowego, ale wiąże się to ze znacznym zwiększeniem kosztów. Nie bez znaczenia jest też jakość podłoża. Tynk odpadnie wraz z podłożem po kilku latach, jeżeli zostanie ono nieodpowiednio przygotowane.

Przydatne informacje na temat sposobu nakładania tynku kamyczkowego są zamieszczane na opakowaniu produktu. Wymagane jest zagruntowanie podłoża zgodnie z rekomendacją producenta. Użycie nieodpowiedniego preparatu gruntującego grozi odpadaniem tynku.

tynk dekoracyjny mozaikowy

Do zastosowania zewnętrznego i wewnętrznego 

Tynk mozaikowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Z uwagi na wysoki koszt ich zakupu wiele osób decyduje się na zastosowanie ich na części powierzchni elewacji, np. ozdobne fragmenty elewacji, cokoły domów jednorodzinnych. 

We wnętrzach tynki mozaikowe sprawdzają się jako alternatywa dla tradycyjnych lamperii oraz w kuchni i łazience. Kamyczkowe tynki prezentują się bardzo estetycznie w zestawieniu z kamiennymi i ceramicznymi płytkami.

 Efekt końcowy widoczny po wyschnięciu 

Produkt zamknięty w pojemniku nie ma koloru, jaki jest widoczny na opakowaniu. Może być to bardzo mylące dla osoby, która ma pierwszy raz do czynienia z takim rodzajem tynku. Tynk kamyczkowy nabiera prawidłowej barwy po wyschnięciu żywicy. Nakładanie tynku na zewnętrznej ścianie powinno odbywać się w dobrych warunkach pogodowych. Zaleca się, aby temperatura wynosiła w granicach 5 – 25 stopni Celsjusza, a temperatura podłoża i otoczenia przez kolejne dwie doby oscylowała wokół 15 stopni Celsjusza. Deszcz i wiatr niekorzystnie wpływają na efekt końcowy prac tynkarskich.

Tynk mozaikowy może być nakładany ręcznie, albo metodą natrysku. Druga technika nakładania tynku wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, który ma dyszę przystosowaną do aplikowania tynku kamyczkowego. Prace powinny być w tym przypadku prowadzone przez fachowca.