Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – jak uzyskać dofinansowanie?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Skoro można mieć darmową energię ze słońca, to dlaczego z niej nie korzystać? Coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie i przechodząc od słów do czynów, decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Dlaczego warto? Czy można uzyskać dofinansowanie na tego typu inwestycje?

Życie bez słońca? Niemożliwe!

Ciężko wyobrazić sobie życie na ziemi bez słońca, tej naszej życiodajnej gwiazdy, której zawdzięczamy praktycznie wszystko. Gdyby jej zabrakło, nic by nie mogło rosnąć, a nad światem zapanowałyby ciemności. Niby to wiadomo, ale czasem człowiek o tym zapomina, nie doceniają tego, co dostajemy jakby “za darmo”. 

To tym bardziej znaczące, gdy weźmiemy pod uwagę inne korzyści, właśnie te związane z fotowoltaiką. Słońce nie tylko gwiazda, która ociepla, daje radość i światło, ale też zapewnia darmową energię. To szczególnie opłacalne jak wybierzemy sprawdzoną firmę, która wykona dla nas instalację. Polecamy http://inovativ.pl/ – cenioną markę na rynku odnawialnej energii.

Jak uzyskać dofinansowanie? Ile można zyskać?

Inovativ zapewnia nie tylko perfekcyjny dobór i wykonanie instalacji fotowoltaicznej, ale pomaga również w uzyskaniu finansowego wsparcia. Wiadomo, że koszty początkowe są wysokie, lecz za sprawą dofinansowania ten problem w dużej części znika. Opracowano specjalne programy (unijne, rządowe, wojewódzkie itd.), które pomagają w tej inwestycji. 

Weźmy za przykład Warszawę i województwo mazowieckie, gdzie dostępnych jest kilka programów zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. W stolicy wnioski można składać od września do marca następnego roku. Ile można uzyskać? Średnio ta pomoc kształtuje się na poziomie około 40% całkowitej wartości inwestycji. Tak samo w całym województwie mazowieckim jest wiele programów, nad którymi kontrolę sprawuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowując głównie mikroinstalacje dla osób fizycznych. Wnioski można zwykle składać w okresie I kwartału każdego roku, a dopłaty wynoszą – podobnie jak w Warszawie – około 40% całkowitych kosztów instalacji. 

Tak samo jest w pozostałych województwach, gdzie stworzono specjalne programy, ale oczywiście sprawy formalne – warunki naboru czy wysokość samej dotacji – mogą znacząco się różnić w zależności od regionu Polski. Żeby wiedzieć, na co możemy liczyć, warto poradzić się fachowców – tutaj znajdziesz informacje o dofinansowaniu na fotowoltaikę.

Panele fotowoltaiczne – dlaczego warto? Poznajmy najważniejsze zalety

  • Promienie słoneczne, które padają na panele fotowoltaiczne, tworzą darmową energię, pozwalające na redukcję rachunków za prąd. Co równie ważne, koszt instalacji – choć początkowo może wydawać się duży – zwraca się w czasie. 
  • Panele fotowoltaiczne pozwalają walczyć ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej, są świetną inwestycją na lata. Przykładowo, zainstalowanie systemu o mocy 5 kW umożliwia produkcję 5000 kWh rocznie, a wszelkie nadwyżki można oddawać do sieci, odbierając je w późniejszym czasie, gdy będą potrzebne. 
  • Nie zapominajmy jednak o innych zaletach związanych ze stosowaniem systemów fotowoltaicznych. Zwraca szczególnie uwagę ich nieemisyjny charakter, dzięki czemu tak produkowana energia nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne, co ma niebagatelne znaczenie dla współcześnie żyjących, jak i dla przyszłych pokoleń. 
  • Poza tym warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne są nieporównywalnie wszechstronniejsze niż kolektory słoneczne. Te pierwsze, omawiane przez nas w artykule, czyli panele, produkują energię elektryczną, nawet gdy nie ma słońca, kolektory słoneczne zaś mają ograniczone możliwości , tworząc jedynie energię cieplną. To oznacza, że panele fotowoltaiczne potrafią o wiele więcej, dzięki czemu możemy zasilić żarówkę czy ogrzać wodę. 

Jak widzimy, warto zainteresować tę inwestycją, uzyskując pomoc finansową, która mocno odciąży nasz budżet.

Artykuł sponsorowany