Salon dobrze umeblowany

Niegdyś w salonie (chociaż patrząc na ich metraż, trudno było je tak określać) stawiano zdobytą z trudem meblościankę — koniecznie z ukrytym barkiem — rozsuwany stój i krzesła. Jeśli miejsca było zbyt mało, rezygnowano z luksusu krzeseł na rzecz rozkładanego tapczanu. Na szczęście dzisiaj takie powtarzalne wyposażenie, które można było spotkać nie tylko u siebie w salonie, ale i większości sąsiadów należy do rzadkości.

Sklepy meblowe takie jak Ikea, czy internetowy Edinos.pl wprost uginają się pod ciężarem asortymentu stworzonego w różnych stylach i wielu wymiarach. Jak w tym gąszczu się odnaleźć, by stworzyć reprezentacyjny pokój, a nie składowisko mebli?

Przeprowadzimy was przez czas przygotowania do zakupów, który pozwoli na trafne wybranie mebli do salonu idealnych do waszych upodobań i lokalowych możliwości. 

Przywitanie z układem

Niby sprawa jest prosta — w salonie powinna stanąć kanapa, stół, krzesła, komoda — tymczasem okazuje się, że wybór poszczególnych elementów może skończyć się wizerunkową katastrofą, która, co gorsza przełoży się negatywnie na przestrzeń użytkową. Przemyślana aranżacja pozwala na umieszczenie nawet w niewielkim salonie tego, czego co powinno się w nim znaleźć. Do tychże mebli należą m.in.:

  • sofa lub narożnik
  • stolik kawowy
  • komoda
  • szafka pod telewizor
  • regał

Można by rzecz — dużo tych mebli do salonu i zapytać przewrotnie, gdzie w tym wszystkim miejsce do poruszania. Dobre ustawienie w połączeniu z odpowiednimi meblami dowodzą, że małe wnętrze może stać się przytulnym, przestronnym i kompaktowym jednocześnie. Mierzymy pokój dzienny i robimy jego rzut, zaznaczając wnęki drzwiowe i okienne. Oceniamy pozostałą przestrzeń i — na razie na kartce — kompletujemy te rzeczy, które chcemy, by znalazły się w pokoju. Istotne jest to, czy salon jest tylko salonem, czy też w porze wieczorowej zmienia się w sypialnię. 

Mały salon — wielkie meblowanie

W niewielkim wnętrzu stworzenie salonu wymaga sięgnięcia po sprytne rozwiązania. Na rynku dostępne są meble wielofunkcyjne np. sofa z funkcją rozkładania lub ze schowkami, rozsuwany stolik czy stoły, do których całkowicie przylegają krzesła. Mając mały salon, strzałem w dziesiątkę są sofy, które w komplecie mają fotel o lekkiej konstrukcji. Zapominamy o ciężkich meblach z szerokimi podłokietnikami czy masywnymi nóżkami. Stawiamy na delikatność i wysoką jakość, która sama w sobie stanie się perłą w koronie. Jeśli nie mamy miejsca na dodatkowy fotel, sięgamy po alternatywne rozwiązanie, jakim jest pufa — zdecydowanie łatwiejsza w przechowywaniu i bardziej mobilna. Tam, gdzie jest taka wystarczająco dużo miejsca, można pokusić się o narożnik, ale w tym przypadku lepiej zrezygnować z fotela. 

Stolik kawowy to kolejna rzecz, o którą musimy zadbać. Można wybrać stoliki rozkładane, które zmieniają się w długie, gościnne blaty w razie wizyty rodziny lub przyjaciół, lub też postawić na modne i praktyczne stoliki ze schowkiem zamiast tradycyjnych nóżek. Taki zabieg wpływa na estetykę przechowywania np. czasopism, czy innych drobnostek, które lubią bawić się z nami w tworzenie nieładu. 

Mały salon

Skoro najważniejsze rzeczy mamy już wymierzone i naniesione na nasz plan aranżacyjny możemy pójść krok dalej i zacząć wybieranie szafki pod telewizor – zobacz na stronie. Z racji oszczędności miejsca sam sprzęt może wisieć na ścianie salonu, a szafka może być stojąca lub podwieszana. To w niej schowamy piloty i inne dodatki typu konsole, płyty itp. W ultra małych przestrzeniach, zamiast szafki pod telewizor możemy zdecydować się na praktyczną komodę i regał narożny (ten zawsze warto mieć), który może posłużyć do przechowywania książek lub po prostu zastawy stołowej. 

Kolorystyka mebli do małego salonu powinna być jasna lub pastelowa. Jasne barwy doskonale odbijają światło i perfekcyjnie modelują przestrzeń. Przeszklone regały dodatkowo wpływają na lekkość przestrzeni, podobnie jak punktowo rozmieszczone źródła światła. Chcąc zaszaleć i pobawić się mocniejszymi kolorami możemy to zrobić, wybierając dodatki o wyrazistych odcieniach. Nie bójmy się ścian z luster, które optycznie powiększają przestrzeń i wiszących szafek oraz półek, które pozwalają oszczędzić przestrzeń, po której się poruszamy.

Salon open space — sztuka podziału

Wyburzenie ścian działowych (broń Boże nośnych) to otrzymanie dodatkowej przestrzeni, którą zdecydowanie łatwiej podzielić na strefy. Zazwyczaj ta forma łączy w sobie dwa pomieszczenia — kuchnię i pokój i idealnie nadaje się do wykreowania wnętrza o wielkim potencjale. Pomiędzy kuchnią a główną częścią salonu możemy stworzyć coś, na miarę salonowej jadalni wybierając:

  • stół
  • krzesła
  • obniżane oświetlenie
  • regał na zastawę

Kolorystyka mebli w części „przechodniej” nie powinna odcinać się od tej zastosowanej w salonie. Nie warto wychodzić przed przysłowiowy szereg i stosować w tej materii stylistyczne kontrasty. Sofa może stać się granicą oddzielającą część jadalną od salonowej — nie ma takiej zasady, która każde jej być przyklejoną do ściany. W takim układzie za sofą (od strony jej pleców) można umieścić wąski, otwarty regał na książki, natomiast na przeciwległej ścianie salonu stylową meblościankę – sprawdź propozycje. Długie ściany z jednej strony zachęcają do ich zabudowy, z drugiej mogą być przejrzyste i przyjemne dla oka. Zamiast kilku półek można zdecydować się na umieszczenie jednej, długiej szafki podwieszanej pod telewizor, która pomieści więcej, niż może się nam wydawać. 

Salon open space

Duża przestrzeń w salonie — pole dla lekkości

Największym grzechem, który nie wiedzieć czemu popełniamy w większych salonach, jest nadmiar wszystkiego. Zagracone salonu meblami stają się mało przyjazne i trudno w nich o odpoczynek. W dużym salonie powinny znaleźć się takie same kategorie mebli co w mniejszych salonikach, z tą różnicą, że tutaj możemy pozwolić sobie na większe rozmiary, solidne narożniki, dwa fotele i wydzielenie swobodnych stref. Nie brak tam miejsca na regał z biblioteczką, piękną komodę – tutaj znajdziesz popularne modele, czy komfortowy podnóżek. Nie zapominajmy o modnym barku, który ponownie wrócił do łask. Salon o większym metrażu to idealne miejsce na stylizowane, nieco cięższe meble.

Kanapa w salonie może zostać oddzielona od ściany i nie zajmować miejsca w żadnym rogu — będzie za to naturalnie tworzyła kolejną strefę. Dobrze prezentują się meble tapicerowane w połączeniu ze szklanymi elementami wykończeniowymi w meblach. Dobrym pomysłem jest ustawienie w salonie dwóch sof i fotela, a także szerokiego podnóżka lub pufy. Dobierając właściwie meble, możemy stworzyć jadalnię, część relaksu i część multimedialną. 

Artykuł sponsorowany