Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe są jedynymi pojazdami, które umożliwiają komfortowe magazynowanie oraz transport różnego rodzaju towarów bez względu na ich gabaryty. Wózki widłowe są jednymi z najważniejszych pojazdów we współczesnej logistyce magazynowej. Czytaj dalej i dowiedz się, jaki rodzaj wózka widłowego wybrać.

Wózki widłowe każdego dnia pracują w niemal każdej fabryce, magazynie czy centrum logistycznym na całym świecie. Jezdniowe wózki podnośnikowe jako jedyne gwarantują tak komfortowy transport na niewielkich odległościach oraz magazynowanie różnego rodzaju towarów. Jednym z najlepszych pojazdów na rynku są wózki widłowe STILL.

Budowa wózków widłowych

Współczesne wózki widłowe składają się z kilkunastu głównych elementów, które umożliwiają im komfortową pracę w niemal wszystkich warunkach. Podstawą budowy wózka widłowego jest rama wózka, która zazwyczaj jest wykonana ze stali. Opisując budowę wózków widłowych, należy również zwrócić uwagę na ich podwozie, które zazwyczaj składa się z kół. W zależności od rodzaju konkretnego wózka widłowego są to trzy lub cztery koła

Poza tym istnieją dwa rodzaj silników, wykorzystywanych do budowy współczesnych wózków widłowych. Pierwszym rodzajem są silniki niskoprężne. W gronie tego rodzaju napędów można znaleźć wózki widłowe z klasycznymi silnikami benzynowymi, jak również silnikami wyposażonymi w gaz ciekły LPG.

Na przeciwległym biegunie leżą silniki wysokoprężne, które są wykorzystywane w wielu rodzajach wózków widłowych. Silniki wysokoprężne są montowane w elektrycznych wózkach widłowych, a także wózkach widłowych, które są napędzane silnikami diesla. Analizując budowę wózka widłowego, należy wyróżnić także przeciwwagę. Przeciwwaga to istotny element budowy każdego wózka widłowego, bez względu na jego napęd. Przeciwwaga jest dodatkowym obciążeniem, które producenci umieszczają w tylnej części wózka w celu utrzymania równowagi w czasie przewożenia przedmiotów, które przeciążają przód wózka.

Kolejnym elementem budowy wózka widłowego są jego widły. Ten element w celu zapewnienia przenoszenia sporych ciężarów powinien być wykonany z jednego kawałki stali w kształcie litery L. Poza tym w wózkach widłowych można spotkać metalową klatkę bezpieczeństwa, która zabezpiecza operatorów wózków widłowych przed ewentualnymi przedmiotami, które mogą na nich spaść z góry. Istotnym elementem jest również tzw. karetka, czyli płyta czołowa, będąca stalowym elementem, na którym montowana jest kratka ochronna, a także widły.