Rolowane bramy garażowe

Rolowane bramy garażowe

Garaż jest miejscem, którego głównym przeznaczeniem jest przechowywanie samochodu. Bardzo często są tam przetrzymywane inne rzeczy, nie tylko akcesoria samochodowe, ale też rower, narzędzia, sprzęt sportowy. Często montuje się tam półki. Idealny garaż powinien być dobrze zaprojektowany, praktyczny i odpowiednio zorganizowany.

Niezwykle ważnym elementem garażu są bramy garażowe. Na rynku możemy spotkać różne ich rodzaje. Są bramy uchylne, segmentowe, dwuskrzydłowe. Jednym z najpopularniejszych rodzajów bram garażowych są bramy rolowane. To dość znany produkt, który cieszy się powodzeniem ze względu na praktyczność, estetykę i łatwość obsługi. 

Zasady działania bram rolowanych 

Wybierając bramę garażową musimy się zastanowić, jaką przestrzenią dysponujemy, jakie mamy możliwości instalacyjne i jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Bramy rolowane są wybierane przez odbiorców dość często. Zasady działania są podobne do tych, na jakich funkcjonują zewnętrzne rolety okienne. Składają się z wąziutkich elementów (lameli), połączonych na stałe, które zwijają się przy pomocy specjalnego walca. Taki walec jest zamontowany najczęściej przy suficie. W nowszych rozwiązaniach znajduje się w specjalnym pojemniku, umieszczonym na zewnątrz. Lamele są na tyle wąskie, że możliwe jest ich rolowanie. Całość jest sterowana elektrycznie za pomocą pilota. Jest jeszcze dodatkowa opcja, która umożliwia otwarcie bramy w razie awarii (np. braku prądu) za pomocą ręcznej korbki. W każdej sytuacji bramę można zrolować bez problemu. 

Zalety bram rolowanych 

Inwestorzy decydują się na bramy garażowe rolowane ze względu na ich praktyczność. Zajmują one bowiem bardzo mało miejsca – praktycznie wcale. Z tego względu idealnie nadają się do zastosowania w różnych obiektach. Wiadomo, że w garażu każdy centymetr miejsca jest istotny. Bramy rolowane idealnie wpisują się w takie potrzeby. Sprawdzają się nawet tam, gdzie praktycznie brakuje wolnej przestrzeni, na przykład – bezpośrednio przy ulicy. Są produkowane z wysokiej jakości materiałów, co dodatkowo stanowi zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i intensywnymi promieniami słonecznymi. Bramy rolowane są łatwe w obsłudze i podnoszą komfort korzystania z garażu. Za pomocą specjalnego pilota taką bramę można otworzyć i zamknąć nie wychodząc z samochodu, co szczególnie jest ważne w przypadku złej pogody. W nowszych modelach bram zainstalowana jest funkcja, która pozwala przewietrzyć pomieszczenie bez otwierania. Zaletą jest też solidność i stabilność bramy. 

Zabezpieczenia 

Bramy rolowane są bardzo nowoczesne konstrukcyjnie i wyposażone w różne zabezpieczenia, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania. Poprzez specjalne bloczki uniemożliwia się opadanie samoczynne bramy. To zabezpiecza przed nieszczęśliwymi wypadkami, które mogą się zdarzyć jeśli urządzenie nie jest odpowiednio eksploatowane. Dobrym rozwiązaniem jest też automatyczne ryglowanie, zabezpiecza garaż przed włamaniem. Taką bramę można też dodatkowo wyposażyć w alarm.  

Estetyka bram rolowanych 

Wybierając bramę garażową przede wszystkim bierzemy pod uwagę jej użytkowość, trwałość i bezpieczeństwo. Nie powinniśmy jednak zapominać o walorach estetycznych. Brama powinna pasować wizualnie do budynku, czyli architektury obiektu. Na szczęście producenci dostosowują swoją ofertę do coraz bardziej wymagających odbiorców. Panele aluminiowe, z których zbudowane są bramy, produkowane są w szerokiej palecie kolorów. Dotyczy to również elementów wykończenia. Na zamówienie wykonywane są też bramy z aluminium imitującego drewno, które są pokryte specjalną okładziną odporną na wszelkie warunki atmosferyczne. 

Funkcjonalność 

Rolowane bramy garażowe są budowane z najwyższej klasy materiałów. Mogą służyć przez długie lata także i dlatego, że są odporne na promieniowanie słoneczne. Kolor się nie odbarwia i nie blaknie. Użytkownicy podkreślają, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Niewątpliwie jest to produkt, który zyskał uznanie ze względu na wygodę użytkowania, solidność wykonania i ponadczasową estetykę

Artykuł redakcyjny