Jaka szklarnia najlepsza do ogrodu? Podpowiadamy

Szklarnia ogrodowa nie tylko chroni uprawy przez niekorzystną pogodą. Panujące w niej warunki wspomagają również wegetację, czyli wzrost roślin, co przekłada się na większe zbiory. Jak wybrać najlepszą szklarnię ogrodową?

Dlaczego warto kupić szklarnię do ogrodu?

Coraz większa popularność zdrowej żywności, trend zero waste, ale także epidemia koronawirusa przełożyły się na większe zainteresowanie samodzielną uprawą roślin. Własna szklarnia ogrodowa staje się wtedy bardzo pomocną konstrukcją, ponieważ razem z nią można jeszcze łatwiej uprawiać różnorodne warzywa, zioła, owoce, a nawet kwiaty.

Szklarnię można wykonać samodzielnie lub kupić ją jako gotową. Dzisiaj większość amatorów upraw szklarniowych decyduje się na drugą opcję, ponieważ wysokiej klasy szklarnie można kupić w atrakcyjnych cenach.

Aby jednak mieć pewność, że szklarnia posłuży na lata, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jaka szklarnia najlepsza do ogrodu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej doborze!

Szklarnia Dacznaja Trioszka – profesjonalny, wielosezonowy tunel z poliwęglanu komorowego w konstrukcji stalowej

Szklarnia ogrodowa – główne paramenty

1. Wymiary szklarni

Wymiary szklarni to kwestia indywidualna. Powinny być one dopasowane do gatunków i liczby roślin, jakie zamierza się w niej uprawiać, a także do powierzchni, na której ma zostać zamontowana.

Na uwagę zasługują szklarnie, do których dodaje się kolejne segmenty. Dzięki temu można w razie potrzeby powiększyć ich przestrzeń i dostosować do rosnących potrzeb.

2. Rama

Rama jest bazą szklarni, dlatego powinna ona cechować się wysoką wytrzymałością i trwałością, aby była odporna na czynniki zewnętrzne.

Jako rama szklarni mogą posłużyć różne materiały. W przypadku tuneli foliowych są to często giętkie rury z tworzywa, natomiast przy szklarniach szklanych i poliwęglanowych rama może być drewniana albo metalowa.

Obecnie za najlepsze uznaje się ramy z profili stalowych poddanych ocynkowaniu – są odporne na korodowanie, a przy tym przystępne cenowo. Dostępne są także szklarnie z aluminiowymi ramami, jednak ich ceny są wyższe.

3. Materiał pokryciowy szklarni

Oprócz ramy kluczowe znaczenie ma materiał pokryciowy, którym kryje się szklarnię. Kiedyś popularne było szkło, ale obecnie zamiast niego częściej stosuje się tworzywa sztuczne, które także potrafią stworzyć korzystne warunki do wegetacji, a przy tym nie są narażone na stłuczenie.

Tańszy wybór to tunel foliowy, który kryty jest grubszą folią, natomiast wtedy, gdy szuka się szklarni na lata, warto zdecydować się na poliwęglan.

Szklarnia z poliwęglanu, a dokładnie z poliwęglanowych płyt o grubości 4 mm lub 6 mm jest wysoce odporna na czynniki pogodowe, bardzo trwała i estetyczna. Tego typu szklarnie nie muszą być składane na zimę, ponieważ mogą wytrzymać obciążenie śniegiem na poziomie do 360 kg/m2. Są także odporne na porywy wiatru. Sprawdzają się zatem na terenach nadmorskich i górzystych, gdzie panują ostrzejsze warunki pogodowe niż w innych częściach kraju.

Wysokiej jakości szklarnie poliwęglanowe z szeroką gamą dodatków można kupić w sklepie internetowym: https://sklep.arlenteam.pl/szklarnie-z-poliweglanu.

4. Drzwi i okna do szklarni

Dobra szklarnia musi być wyposażona w drzwi i okna. Drzwi służą nie tylko do wejścia do środka szklarni, ale również umożliwiają jej wietrzenie. Podobnie jest z oknami, które powinny znajdować się po obu stronach konstrukcji.

Wybrane rodzaje szklarni wyposażone są w drzwi z elementami blokującymi je w pozycji otwartej, pozwalają na zamontowanie dodatkowych okien.

5. Dodatki i akcesoria do szklarni

Szklarnia ogrodowa może być wyposażona w:

  • System podlewania kropelkowego – umożliwia efektywne podlewanie za pomocą specjalnego węża z otworami, który doprowadza wodę bezpośrednio do roślin. System może być zautomatyzowany.
  • Grządki – wydzielone grządki dopasowane do szklarni pomagają w uprawie roślin.
  • Dodatkowe okno – montowane w dachu szklarni, aby skuteczniej ją wietrzyć.
  • Automat do okien – niewymagające prądu urządzenie, które automatycznie otwiera i zamyka okna na podstawie temperatury panującej wewnątrz szklarni.
  • Uszczelki – gdy szklarnia nie jest wyposażona w uszczelki, można je dokupić. Zapewniają lepszą szczelność konstrukcji i poprawiają efektywność upraw.

Zatem dobra szklarnia ogrodowa to taka, która posłuży na lata, będzie wygodna w obsłudze i estetyczna. Te wymagania najlepiej spełniają popularne dziś szklarnie z poliwęglanu dostępne w wielu wariantach.

Artykuł sponsorowany