Pustaki szklane

Pustaki szklane

Wielu z nas pustaki szklane kojarzą się z estetyką głębokiego PRL-u. Były bowiem wtedy niezwykle popularne. Wykorzystywano je w mieszkaniach prywatnych – najczęściej w łazienkach i kuchniach, żeby doświetliły pomieszczenia. Dość powszechne były w instytucjach publicznych: szkołach, szpitalach, bankach, na klatkach schodowych bloków i wieżowców. Wydawało się, że ich czas minął. Były zastępowane przez nowocześniejsze materiały budowlane. Tymczasem, w ostatnich sezonach, pustaki szklane i luksfery wracają w aranżacjach mieszkań. Są wykorzystywane jako dekoracja wybranego pomieszczenia albo wpisane są w nowoczesną estetykę wnętrza domu. Znacznie podniosła się ich jakość, wygląd, a i kolorystyka została rozszerzona. Może więc warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat?

Szklane pustaki a luksfery

Oba pojęcia są używane zamiennie. Nie do końca jest to słuszne. Otóż luksfery są wykonane z jednego kawałka szkła, natomiast szklane pustaki są wykonane z dwóch kawałków szkła, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Szklane pustaki doskonale przepuszczają światło, jednocześnie pięknie je „załamując”, dzięki czemu uzyskuje się niebanalną grę światła i cienia. Nowoczesne pustaki nie są dostępne tylko w jednym wariancie. Na rynku jest kilkanaście wzorów, struktur i wariantów kolorystycznych. Właściwie dobrane do wnętrza, mogą stworzyć niebanalną aranżację.

Jak barwione są pustaki szklane?

Pustaki szklane były dawniej wykonywane z półprzezroczystego grubego szkła o zielonkawym odcieniu. Niewątpliwie bardzo wytrzymałe, niektóre z nich bywały nawet zbrojone, ale estetycznie znacznie odbiegały od współczesnych wymagań. Na szczęście zmieniło się to diametralnie i obecnie możemy wybierać spośród następujących wzorów:

  • Bezbarwne – są podobne do grubej tafli szkła, ale w ich wnętrzu mogą znajdować się różnorodne kształty ( bąbelki, kreski, fale, kratki, prążki). Słońce, przechodzące przez szkło, dodatkowo zniekształca wzory. Kafle są dostępne też w wersji matowej i transparentnej.
  • Barwione w masie – to kafle pokryte delikatnymi pastelowymi kolorami. Przenikające światło powoduje rozmycie kształtów widocznych po drugiej stronie.
  • Powlekane powierzchniowo – są dość mocne kolorystycznie, współczynnik przepuszczalności światła jest w nich niewielki.
  • Dekoracyjne – mają na powierzchni naniesione różne wzory.

Parametry pustaków szklanych

Dawne pustaki szklane występowały w jednym przewidywalnym rozmiarze. Dzisiaj mamy „kłopot” z wyborem nie tylko kolorów, ale i kształtów. Najpopularniejsze są nadal kwadratowe (w różnych rozmiarach), ale możemy wybrać też prostokątne, a nawet okrągłe. Bez problemu kupimy również pustaki narożne. Wszystkie są bardzo trwałe, odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Specjaliści podkreślają ich doskonałą izolację termiczną, co jest istotne, kiedy pustaki szklane zastępują tradycyjne okna. Jeśli planowany jest montaż pustaków szklanych na zewnątrz, dobrze jest zdecydować się na modele mrozoodporne i ognioodporne.

Ich cena jest wyższa, ale parametry zdecydowanie lepsze, co zapewnia większe bezpieczeństwo. Jeżeli inwestor zamierza założyć pustaki szklane od strony ulicy, to warto wiedzieć, że mają one dobrą izolacyjność akustyczną, która wynosi od 40 dB do 45 dB, czyli jest wyższa niż w przypadku tradycyjnych okien lub drzwi. W przypadku montażu pustaków szklanych zewnętrznych, należy zwrócić uwagę na tzw. wytrzymałość na ściskanie. Minimalna wartość zgodnie z normami budowlanymi wynosi 1,5 MPa. W przypadku pustaków szklanych mogą one osiągać wartość nawet 6 MPa. Pustaki szklane mają różną przepuszczalność światła. Jeśli inwestor kupi pustaki bezbarwne, to przepuszczalność światła będzie wynosiła 75-50%. Pustaki matowe, mleczne, koloryzowane przepuszczają mniejszą ilość światła od 50 do 70%

Gdzie umieszczać pustaki szklane?

Pustaki sprawdzą się w różnych pomieszczeniach mieszkania. Najczęściej są wykorzystywane w kuchniach i łazienkach. Jeśli jednak mieszkanie jest urządzone w stylu industrialnym, to pustaki szklane mogą być wykorzystane nawet w salonie czy jadalni. Zwłaszcza, jeśli są one od strony południowej. Ogromna ilość światła, jaka jest obecna w dni słonecznie, może być skutecznie tłumiona właśnie przez pustaki szklane, nadające wnętrzu interesującego charakteru.

W modzie, nie tylko dotyczącej ubrań, tak już jest, że niektóre rzeczy nigdy się nie starzeją. Tak jest z pustakami szklanymi, które miały swój dobry czas kilkanaście lat temu, a teraz triumfalnie wracają w nowej odsłonie do naszych domów.

Artykuł sponsorowany