Jaka dachówka / blachodachówka do domu z dachem dwuspadowym?

Jaka dachówka
Jaka dachówka / blachodachówka do domu, fot. Bonnier
Zmienne warunki pogodowe, które jeszcze kilka lat temu nie miały prawa się wydarzyć, wpłynęły na większe zainteresowanie inwestorów tym, czym pokrywane są dachy domów jednorodzinnych. W kontekście dachów dwuspadowych wybór jest o tyle istotny, że montaż pokrycia dachu wymaga większej precyzji i doświadczenia. Co wybrać, dachówkę czy blachodachówkę? Czym różnią się od siebie poszczególne typy pokryć dachowych? Podpowiadamy.

Dachówka czy blachodachówka — co wybrać?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wytrzymałość dachu, potwierdzona stosownymi obliczeniami w dokumentacji technicznej budynku.

Blachodachówka jest stosunkowo lekka, jeden metr kwadratowy to najwyżej 6 kg. W tej sytuacji możliwe jest jej zastosowanie bez względu na rodzaj konstrukcji więźby dachowej.

W kontekście dachówek inwestor musi wziąć pod uwagę obciążenie 10-krotnie większe, ponieważ konwencjonalne rozwiązania to ciężar 60 kg na 1 m². W handlu dostępne są także dachówki znacznie cięższe.

Czym jeszcze różnią się od siebie dachówki i blachodachówki?

Dachówki 

Dachówki wytwarza się z gliny (ceramiczne) bądź z cementu. Są niezwykle atrakcyjne z uwagi na bogate wzornictwo zarówno kształtów, jak i barw. Ich zewnętrzna powłoka przed wypaleniem jest pokryta specjalną warstwą wygładzającą.

Dachówki są wyjątkowo twarde i trwałe (nawet 100 lat), co sprawia, iż doskonale znoszą wszelkie obciążenia spowodowane naporem wiatru, deszczu lub śniegu. Niestety, są też bardzo kruche. Każdy upadek lub błąd w trakcie montażu zwykle kończy się zniszczeniem dachówki. To ważna uwaga, ponieważ gwarancja udzielana przez sprzedawców nie obejmuje skutków nieostrożnego obchodzenia się z produktem.

Blachodachówki 

W odróżnieniu od dachówek blachodachówki są w pełni wodoodporne. Cecha ta nie tylko chroni budynek, wpływa też na brak obciążeń dachu spowodowanych nasączeniem pokrycia.

Blachodachówki są narażone na liczne uszkodzenia:

  • Korozję;
  • Zarysowania;
  • Blaknięcie;
  • Utratę połysku.

I wiele innych.

Stąd konieczność stosowania powłok ochronnych z poliestru, plastizolu lub posypek. Trwałość blachodachówek szacowana jest na okres 25 – 70 lat. Rozbieżność wynika z jakości materiałów.

Pokrycia dachów – najwyższa jakość z kredytem hipotecznym

Zanim przejdziemy do wad i zalet poszczególnych rozwiązań technicznych dotyczących wyboru odpowiedniego pokrycia dachu, warto przypomnieć, iż jest to element, na którym nie wolno oszczędzać.

Zresztą nie jest to konieczne. Finansowanie budowy domu na Bankierze pozwala z góry określić przyszłe koszty kredytu, wybrać najodpowiedniejszy pod kątem własnych możliwości budżetowych oraz określić najdogodniejszy okres kredytowania.

Dzięki finansowaniu inwestycji budowlanej ze źródeł zewnętrznych nie ma potrzeby wykorzystywania materiałów gorszej jakości, tym bardziej że będzie się to wiązało z kosztownymi pracami remontowymi w przyszłości.

Dachówki, blachodachówki – parametry wyboru

Wspomnieliśmy już, iż kryterium decydującym o wyborze konkretnego rozwiązania jest konstrukcja więźby dachowej. Blachodachówki nie wymagają specjalnych wzmocnień. Ich powłoki zapobiegają gromadzeniu się na dachu zwałów liści lub pryzm śniegu. Czyszczenie, które powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na pięć lat, sprowadza się głównie do polania połaci od kalenic w dół i na boki. Można w tym celu wykorzystać wąż ogrodowy.

Dopiero Po zakończeniu okresu gwarancyjnego producenci zalecają malowanie całości pokrywy farbą podkładową, a następnie nawierzchniową.

Blachodachówki predysponowane są do montażu na dachach charakteryzujących się niewielkim spadem, dużą powierzchnią i delikatną konstrukcją.

Ponieważ duże arkusze blachy mają tendencję do zwiększania swoich wymiarów pod wpływem wysokiej temperatury w miesiącach letnich, instalacja pokrywy wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczania. Warto skorzystać z profesjonalnej firmy dekarskiej.

Pokrycia dachówkowe stosuje się na dachach dwuspadowych, których stopień nachylenie jest równy lub większy aniżeli 20 stopni. Konstrukcja dachu musi być odpowiednio wytrzymała, co uzyskuje się poprzez zastosowanie krokwi o większych przekrojach.

Wzmocnienie połaci dachu wiąże się z większym zużyciem drewna, a to z kolei pociąga za sobą wyższe koszty inwestycji. Pewną kompensatą będzie trwały i solidny dach, mogący przetrzymać zmienne warunki atmosferyczne, szczególnie uciążliwe w ostatnich latach.

Nie można nie wspomnieć o wyjątkowych walorach estetycznych, jakimi odznaczają się dachówki. Nader często można spotkać udane kompozycje barwne, które w połączeniu z zabudową murowaną dają wspaniałe efekty.

Konserwacja i czyszczenie dachówek jest nieco kłopotliwa, ponieważ mają one tendencję do obrastania mchem. Ma to bezpośredni związek z chłonnością wilgoci przez dachówki. W takim przypadku konieczna będzie interwencja firm zajmującą się czyszczeniem połaci dachowych.

Ostateczną decyzję o wyborze optymalnego pokrycia dobrze jest podjąć po konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie. Dach jest niezwykle ważnym elementem budowy. Ma on wpływ nie tylko na komfort mieszkańców, lecz także na ich bezpieczeństwo. Wszelkie, nawet niewielkie niedociągnięcia mogą skutkować katastrofą budowlaną.

Wiedza fachowa z pewnością pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, pozwalając cieszyć się pięknym domem przez wiele, wiele lat.

Tekst: Bonnier

artykuł sponsorowany