Salon z charakterem – wybieramy lampę

Aranżacja salonu to dziś duże pole do popisu, zarówno dla projektantów, jak i właścicieli mieszkań, którzy mogą pozwolić sobie właściwie na pełną dowolność. Modne wnętrza to obecnie mieszanina rozmaitych stylów. Łączenia elementów, które są bardzo charakterystyczne dla danego stylu, a jednak sprawdzają w skrajnie odmiennej odsłonie. Niekiedy wystarczy pokusić się o zainstalowanie ciekawej lampy, by wnętrze nabrało zupełnie innego charakteru. Temperamentu, dynamiki bądź nieco więcej spokoju, gdy przeważa wyrazista i ekstrawagancka stylistyka.

Ważny element aranżacji

Podczas aranżowania salonowej przestrzeni, dobrze jest przemyśleć wybór lampy do salonu. Będzie ów spełniać nie tylko praktyczne funkcje, ale i pozwoli stworzyć klimat, na jakim najbardziej nam zależy.

Niegdyś stawialiśmy głównie na żyrandole. Jeden punkt światła zawieszony u sufitu. Obecnie warto łączyć ze sobą lampy stojące, kinkiety, jak i lampy wiszące. Doświetlając ciemne kąty, powiększając pomieszczenie czy też pokaźną przestrzeń czyniąc bardziej przytulną i mniej surową. Z pomocą dobrze dobranej lampy i światła, które będzie oferować, można wręcz wymodelować salonową przestrzeń. Inspirujące propozycje, to między innymi nowoczesne lampy AZzardo.com.pl.

Modelowanie światłem

Oświetlenie w dużym stopniu decyduje o tym, jak wygląda przestrzeń salonu i jakie wywiera na nas wrażenie. Idealnie dobrana lampa do salonu buduje klimat, czyni wnętrze przyjaznym i przytulnym. Daje wrażenie osiągnięcia równowagi i harmonii we wnętrzu, które ocieka luksusem bądź ognistymi barwami. Dopełnia wybranej aranżacji bądź staje się głównym elementem, który nie tylko daje ciepłe światło, ale i przyciąga uwagę domowników oraz gości.

Salon, który nie jest zbyt duży, można optycznie powiększyć wybierając lampę o transparentnym kloszu, dającą rozproszone światło. Jeśli jego strumień skierujemy na sufit, pomieszczenie będzie się wydawać wyższe. Przy świetle skierowanym w podłogę, obniżamy optycznie wnętrze.

Światło skierowane na dłuższą ścianę wąskiego pomieszczenia, korytarza może sprawić, że ten będzie się wydawał szerszy. Optycznie powiększymy również wnętrze, jeśli lampę zamontujemy przy lustrze. Podobny efekt można uzyskać umieszczając lampkę na parapecie okna.

Nastrojowo, odważnie czy nowocześnie?

Na rynku możemy znaleźć już nie tylko klasyczne, tradycyjne, wręcz eleganckie lampy. Poza tymi zwyczajnymi, które mają na pierwszym miejscu spełniać praktyczne funkcje, znajdziemy całe mnóstwo niebanalnych kształtów, odważnych kolorów, oryginalnych materiałów, które służą do wykonań lamp.

W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdza się oświetlenie industrialne. Czarny metal czy też żywe, wręcz ogniste barwy. Proste kształty, ale wnoszące do aranżacji nutkę luksusu. Taka lampa o niespotykanym kształcie, zdobieniach lub fantazyjnych kolorach, jest również w stanie odwrócić uwagę od tych elementów wnętrza, które uważamy za nieatrakcyjne. Wybór jest na tyle duży, by z powodzeniem każdemu wnętrzu nadać smaku, którego dotąd było brak.

Polecamy również Twojej uwadze artykuł pt. Oświetlenie szynowe – rewolucja czy zbędny wydatek?