Segmentowa brama garażowa: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Segmentowe bramy garażowe są zbudowane z paneli połączonych za pomocą zawiasów. Ich konstrukcja działa w ten sposób, że podczas otwierania, segmenty przesuwają się w górę po prowadnicach, płynnie i cicho.

Do podstawowych zalet segmentowych bram garażowych należą stosunkowo długi okres eksploatacji oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni w garażu. Tego typu bramy garażowe mogą być wyposażone w napęd sterowany za pomocą pilota. Segmentowe bramy garażowe są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu łatwo dobrać odpowiednią bramę do stylu konstrukcji garażu.

Otwierane ręcznie lub automatycznie

Tradycyjna segmentowa brama garażowa jest otwierana i zamykana ręcznie. Niemniej na rynku są dostępne także bramy wyposażone w napęd umożliwiający automatyczne otwieranie i zamykanie – to bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Struktura segmentów

Przy wyborze segmentowej bramy garażowej warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów zostały zbudowane poszczególne segmenty. Typowa brama garażowa składa się z konstrukcji metalowej, która jest pokryta okleiną. Warstwa zewnętrzna pełni nie tylko rolę estetyczną, ale również zabezpiecza metalowy rdzeń przed wilgocią, a zatem i przed korozją. Warstwa zewnętrzna powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, na których działanie będzie narażona każdego dnia.

Izolacja termiczna i akustyczna

Niektóre bramy garażowe posiadają wypełnienie wykonane z pianki poliuretanowej, która tworzy warstwę izolacji termicznej. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy garaż jest połączony z domem. Bramy zapobiegające utracie ciepła są zazwyczaj wyposażone w uszczelnienia na całym obwodzie i między segmentami. O tym, czy brama będzie skuteczną izolacją termiczną informuje współczynnik przenikania ciepła, który w przypadku bram o dobrej izolacyjności termicznej wynosi dla poszczególnych segmentów około 0,33 – 0,5 W/(m2xK). Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Pianka poliuretanowa jest wbrew pozorom twarda i tworzy rdzeń odporny na odkształcenia. Brama posiadająca konstrukcję wykonaną z tego materiału posiada też dobrą izolacyjność akustyczną.

Dodatkowe funkcje

Bramy segmentowe produkowane współcześnie mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwiają korzystanie z tych konstrukcji. Tytułem przykładu można wskazać na:

– napęd z funkcją automatycznego zamknięcia,

– fotokomórki,

– podświetlenie LED,

– blokada przypadkowego otwarcia bramy,

– płynna regulacja nacisku,        

– możliwość sterowania bramą za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie,

– otwieranie górnego segmentu bramy zapewniającego wentylację.

Niektóre z dodatkowych funkcji wpływają nie tylko na komfort korzystania z bramy, ale również na bezpieczeństwo użytkowników. Przykładem takiej funkcji jest dwustronne zabezpieczenie na wypadek pęknięcia sprężyny. Odpowiednie zabezpieczenia powinien posiadać także system sterowania radiowego. Niektórzy producenci stosują technologię 128 – bitowego szyfrowania wykorzystywaną w bankowości elektronicznej, co gwarantuje zabezpieczenie przekazywanego sygnału przed skopiowaniem.

Główne parametry, które powinny zwrócić uwagę kupującego

Przy zakupie segmentowej bramy garażowej warto zwrócić uwagę nie tylko na wymiary (czy są odpowiednie do posiadanego garażu), ale również na minimalną wysokość nadproża i minimalną szerokość węgarków. Ponadto, wybierając bramę bez napędu (otwieraną i zamykaną ręcznie), warto zwrócić uwagę na to, czy jej konstrukcja umożliwia zamontowanie napędu w razie potrzeby, w przyszłości. Z kolei z prawnego punktu widzenia dla konsumenta istotne jest czy brama spełnia normy techniczne oraz na jaki okres producent udziela gwarancji.