Sprawdź swojego dewelopera! Co trzeba wiedzieć przed kupnem mieszkania??

deweloper

Decyzja o kupnie mieszkania podjęta – ale co dalej? O czym należy pamiętać wybierając inwestora? Kim właściwie jest deweloper? Które dokumenty należy prześwietlić przed podpisaniem umowy? Czytaj dalej, by się przekonać!

Kiedy decydujesz się na zakup mieszkania, podejmujesz decyzję na całe życie. Wszystko zatem powinno być dopięte na ostatni guzik. Dokładnej analizie poddać należy zwłaszcza dewelopera, z którym zawierać będziemy umowę, nie bez przyczyny zresztą nazywaną deweloperską. Do czego przywiązać największą uwagę podczas wyboru inwestora? Co powinno wzbudzić naszą uwagę? W którym momencie w głowie powinna zapalić się czerwona lampka?

Deweloper – kto to taki?

W najprostszym rozumieniu deweloperem nazywamy inwestora, który po prostu odpowiada za wybudowanie naszego nowego mieszkania. Może to być osoba fizyczna lub firma, choć najczęściej mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. Deweloper zazwyczaj sprawuje pieczę nad procesem inwestycyjno-budowlanym. Począwszy od wyboru lokalizacji pod nieruchomość, przez nadzór budowy i kontrolę postępu prac, a skończywszy na sprzedaży mieszkań pojedynczym klientom – to wszystko należy do zadań dewelopera.

Dlaczego należy sprawdzić dewelopera?

Jak widać, zadań na głowie inwestora jest sporo, podobnie zresztą jak miejsc, w których ten może się potknąć. Dlatego też wnikliwa inspekcja jego działań należy do obowiązków każdego nabywcy nowego mieszkania. Chociaż często opisywane w mediach przykłady niejasności, podejrzanych bankructw, a także zwykłych oszustw, których dopuścili się nieuczciwi inwestorzy zostało znacznie ukrócone po wprowadzeniu w 2012 roku tzw. ustawy deweloperskiej, to w dalszym ciągu istnieje szereg punktów, które powinny zostać poddane naszej uwadze.

Co sprawdzić przed wyborem dewelopera?

Zanim zdecydujemy się na wybór firmy deweloperskiej, miejmy w pamięci fakt, iż podejmujemy decyzję, która wpłynie na kilkanaście najbliższych lat naszego życia. Podpisanie umowy łączy się z poważnymi zobowiązaniami – dlatego tak ważne jest, by zawczasu wybrać solidnego i rzetelnego inwestora.

Po pierwsze – kim jest twój deweloper?

Na początku należy poddać skrupulatnej kontroli dotychczasową obecność danego inwestora. Dzięki ustawie deweloperskiej spółki deweloperskie mają obowiązek przedstawiania każdemu kupującemu prospektu, który zawiera informacje o dotychczasowym stanie prawnym inwestycji. Im zaś dłuższa obecność na rynku, tym większe zaufanie powinien wywoływać w nas inwestor. Do tego potrzebne będą nam dokumenty potwierdzające rzetelność dewelopera:

  • odpis z Krajowego Rejestru Długów dotyczący ewentualnego zadłużenia;
  • wypis z ewidencji działalności gospodarczej;
  • informacja z ZUS dotycząca terminowej płatności składek;
  • akt notarialny potwierdzający własność działki;
  • pozwolenie na użytkowanie działki w celach budowlanych.

Komplet powyższych dokumentów pozwoli ci na zdecydowanie, czy w ogóle warto zaczynać współpracę z danym przedsiębiorstwem.

Po drugie – analiza dokumentów

Zainteresować nas przede wszystkim powinien stan prawny działki, na której realizowana jest inwestycja. Czy nie jest obciążona hipoteką? Czy inne podmioty nie roszczą do niej praw? Czy w pobliżu nie jest planowana inwestycja obniżająca wartość nieruchomości – np. wysypisko śmieci? Sprawdźmy zatem plany zagospodarowania przestrzennego dotyczące najbliższych kilku lat. Dzięki nim unikniemy wpadki, jaką mogłoby być np. mieszkanie przy drodze szybkiego ruchu.

Po trzecie – opinie innych klientów

Komentarze na forach internetowych to jedno z najlepszych źródeł zdobywania opinii na temat dotychczasowej jakości działań dewelopera. Bardzo dobrym pomysłem będzie również udanie się do już zrealizowanych inwestycji i rozmowa z ich mieszkańcami – ich relacje o dotychczasowej współpracy z inwestorem i funkcjonowaniu firmy stanowią nieocenione źródło informacji.

Pamiętaj też, że wszelkie nagrody, rekomendacje, a także członkostwo w organizacjach zrzeszających deweloperów (np. Polskim Związku Firm Deweloperskich) potwierdzają wartość danej firmy jako rzetelnego wykonawcy, któremu można zaufać.