Jak ułożyć samodzielnie kostkę brukową krok po kroku

Aby kostka brukowa spełniała swoje właściwości i zdobiła naszą posesję, musi zostać odpowiednio ułożona. Nie jest to trudne zadanie, jednak wymaga precyzji i cierpliwości. Jak zatem zabrać się do pracy, tak aby zajęła nam jak najmniej czasu i jednocześnie aby uzyskać zadowalający efekt? W tym poradniku dowiesz się, co i jak wykonać, aby układanie kostki okazało się tylko formalnością.

Zanim zaczniesz układać…

…pamiętaj o dokładnym przejrzeniu zakupionej kostki brukowej. Wszystkie ukruszone lub pęknięte kawałki należy odkładać, ponieważ nie dość, że zaburzą one integralność układanego chodnika czy podjazdu, to jeszcze wraz z włożeniem w ziemię tracisz prawo do zareklamowania ich jako wadliwego towaru. Gdy już zyskasz pewność, że cały zapas materiału nadaje się do użycia, możesz przystąpić do pracy.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Poprawne ułożenie kostki zakłada realizację kilku etapów. Ważne, aby wykonywać je dokładnie i w odpowiedniej kolejności – jeżeli się do tego zastosujesz, sam proces układania nie nastręczy ci żadnych problemów.

Krok 1: Czego potrzebujesz do ułożenia kostki brukowej

Aby kostka brukowa trzymała się nawierzchni, należy najpierw odpowiednio ją do tego przygotować. Z tego względu będziesz potrzebował materiałów niezbędnych do wykonania podbudowy i podsypki wytyczonej ścieżki. W przypadku, gdy chcesz ułożyć kostkę brukową na mokrym terenie, musisz założyć, że wykorzystasz więcej materiałów. Poza tym będziesz potrzebował oczywiście dobrej kostki brukowej, a także piasku i cementu niezbędnego do wykonania krawężników i podbudowy.

Krok 2: Jakie narzędzia będą ci potrzebne do ułożenia kostki brukowej

Wykorzystywane narzędzia będą zależeć głównie od obszaru, jaki planujesz pokryć kostką. W przypadku niewielkich powierzchni wystarczy zaopatrzyć się w szpadel, grabie, taczkę i ręczny ubijak do równania kostki. Jeżeli jednak planujesz wybrukować większy kawałek podwórka, możesz wybrać także łopatę do korytowania, a nawet zamówić spycharko-ładowarkę do oczyszczenia terenu. W obu przypadkach potrzebujesz również narzędzi pomiarowych, prętów zbrojeniowych i mocnego sznurka, do wytyczania ścieżki.

Krok 3: Wyczyszczenie powierzchni

Jeżeli wynajęcie spycharko-ładowarki nie wchodzi w grę, wyczyszczenie powierzchni przeznaczonej pod kostką musisz wykonać ręcznie. Najlepiej jest wykonać prosty rysunek obrazujący przebieg ścieżki, zanim zajmiesz się pracą – dzięki temu unikniesz usuwania ziemi z miejsc, które ostatecznie nie zostaną wyłożone kostką.

Krok 4: Korytowanie

Korytowanie to proces usuwania ziemi z wytyczonej ścieżki. Jej miejsce zajmie podbudowa i podsypka, a następnie sama kostka. W przypadku ścieżek musisz usunąć około 10-15 cm ziemi, licząc od powierzchni wgłąb. Jeżeli kopiesz miejsce na podjazd dla samochodu, najlepiej wybrać dwa razy tyle.

Krok 5: Sadzenie krawężników

Ważne jest, aby wykonać ten krok przed osadzaniem innych elementów, ponieważ to krawężniki nadadzą ścieżce kształt, a także uniemożliwią rozjeżdżanie się bruku w trakcie jego kładzenia. Krawężniki należy sadzić zgodnie z wytyczoną przez siebie ścieżką, a do wyrównania ich w poziomie warto użyć poziomicy laserowej. Jeżeli dobrze wytyczyłeś ścieżkę sznurkiem, będzie ci teraz o wiele łatwiej w utrzymaniu odpowiedniego ułożenia elementów. Krawężnik należy układać w półsuchym betonie, na głębokość około 10 cm. Gdy cement zwiąże, wewnątrz ścieżki obsyp krawężniki kruszywem podbudowy, a od zewnątrz gruntem rodzimym.

Krok 6: Podbudowa z kruszywa

Gdy krawężniki są gotowe, należy przygotować powierzchnię pod kostkę. Grubość warstwy kruszywa zależy od tego, jak głębokie koryto wykonałeś, a także jaka gleba znajduje się pod przewidywaną ścieżką. Jeżeli teren jest podmokły, warto ułożyć pod kruszywem warstwę geowłókniny, która zapobiegnie przenikaniu wody do warstwy podbudowy. Jednym z lepszych materiałów na podbudowę jest m.in. kruszywo drogowe łamane  lub betonowe. Gdy już ułożysz warstwę materiału, należy ją dobrze ubić, najlepiej za pomocą maszyny – zagęszczarki wibracyjnej.

Krok 7: Warstwa podkładowa

Warstwa podkładowa przede wszystkim zapewnia kostce stabilizację i oddziela ją od podbudowy. Warstwę tą wykonuje się z piasku zmieszanego z cementem, pamiętając aby miała ona około 5 cm grubości. Po ułożeniu podsypki należy ją wygładzić, np. za pomocą łaty lub szablonu wykonanego z kawałka długiej deski.

Krok 8: Układanie kostki

Ostatnim krokiem, z jakim wiąże się układanie kostki brukowej, jest oczywiście jej ułożenie. Dobrze jest przygotować sobie materiały tak, aby mieć je pod ręką – wtedy praca będzie szła ci szybciej. Kostkę należy układać od siebie, czyli tworzyć nowe rzędy stojąc na tych już zbudowanych. Bruk układa się dokładnie tak samo, jak cegły w ścianie, czyli tak, aby jeden rząd był przesunięty mniej więcej o połowę względem drugiego. Gdy kostka jest już na swoim miejscu, należy ją dobrze ubić, aby została dociśnięta do niższych warstw, a następnie wypiaskować fugi, czyli rozsypanie na powierzchni drobnego piasku, który wniknie w szczeliny między kamieniem i zaklinuje kostki między sobą. Jeżeli chcesz, aby bruk był łatwiejszy do czyszczenia, możesz też zaimpregnować ułożoną ścieżkę odpowiednim preparatem.