Specjalne puszki do karton-gipsu – wygodne i funkcjonalne rozwiązanie

puszki do karton-gipsu

Generalnie puszki instalacyjne dzielimy na podtynkowe i natynkowe, czyli takie, które możemy zamontować w ścianie lub na jej powierzchni. Puszki podtynkowe montujemy najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych, przede wszystkim ze względu na walory estetyczne. W końcu instalację elektryczną w domu staramy się poprowadzić tak, żeby nie była widoczna. Puszki natynkowe instalujemy na zewnątrz i w pomieszczeniach gospodarczych, czyli wszędzie tam, gdzie wygląd nie ma takiego znaczenia, a liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Specjalnym rodzajem puszek natynkowych są puszki hermetyczne, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Puszki instalacyjne do płyt gipsowych

Oprócz natynkowych i podtynkowych istnieje jeszcze jeden rodzaj puszek instalacyjnych, o którym warto wiedzieć – puszki do karton-gipsu. To specjalne puszki instalacyjne do płyt gipsowych. Czym się wyróżniają i dlaczego powstało takie rozróżnienie? Wynika to ze specyfiki materiału, jakim jest karton-gips. Materiał, z którego wykonane są płyty gipsowe, jest dość sztywny, ale jednocześnie delikatny i niezbyt wytrzymały. Puszka do płyt gipsowych powinna mieć więc odpowiednie parametry i być właściwie zainstalowana. Tylko wtedy będziesz miał gwarancję, że cała instalacja elektryczna jest bezpieczna i trwała.

Co to jest regips?

Płyta kartonowo-gipsowa potocznie nazywana jest również regipsem. To materiał, który idealnie nadaje się do stawiania ścianek działowych, zabudowy wnęk i jako okładzina ścienna podwieszanych sufitów. Montaż płyt kartonowo-gipsowych nie jest skomplikowany. Wykonuje się go za pomocą wkrętów lub kleju do przygotowanej wcześniej konstrukcji z profili metalowych lub do podłoża. Karton-gips doskonale nadaje się do tak zwanej suchej zabudowy, przy której wykonaniu nie musimy czekać aż wyschnie zaprawa, tak jak w przypadku tradycyjnej technologii mokrej. Wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych pozwala na uzyskanie znacznych zmian aranżacyjnych w bardzo krótkim czasie. Na sukces tej technologii wykańczania wnętrz ma też wpływ jej przystępna cena.

Jak zbudowana jest płyta kartonowo-gipsowa?

Rdzeń płyty wykonany jest z gipsu, natomiast wierzchnie obustronne warstwy ze specjalnego kartonu. Płyta jest więc lekka i na tyle miękka, żeby bez problemu wykonywać w niej potrzebne otwory czy nacięcia. Z drugiej strony jest na tyle twarda i wytrzymała, że nie powstają w niej pęknięcia. Płyty gipsowe dostępne są w wielu rozmiarach oraz w różnych grubościach. Im grubsza płyta, tym większa izolacja akustyczna. Dostępne są również płyty impregnowane – stosowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, czyli przede wszystkim do łazienek oraz płyty ogniochronne, które cechuje wyższa odporność ogniowa.

Gdzie wykorzystuje się płyty gipsowe?

Płyty kartonowo-gipsowe ze względu na swoje parametry doskonale nadają się do podwieszanych sufitów i zabudowy skośnych połaci poddaszy. Świetnie sprawdzą się jako

ścianki działowe, okładziny ścienne czy obudowa pionów instalacyjnych. To doskonały i plastyczny materiał, który swobodnie możesz wykorzystać do tworzenia dekoracyjnych półek i ciekawych elementów aranżacyjnych w swoim mieszkaniu. Ściana gipsowo-kartonowa to przecież nic innego jak arkusze tworzone z gipsu i tektury, które łatwo się docina do pożądanych rozmiarów oraz mocuje do przygotowanych wcześniej metalowych lub drewnianych konstrukcji. Taka ścianka jest stosunkowo lekka i może być w środku pusta, dlatego wymaga nieco innych puszek instalacyjnych niż puszki standardowe osadzane w ścianie murowanej.

Czym się charakteryzują puszki do płyt gipsowych?

Czym różnią się puszki do gk od klasycznych modeli podtynkowych lub natynkowych puszek instalacyjnych? Puszki do płyt gipsowych mają najczęściej pomarańczowy kolor i wyróżniają się precyzyjnym systemem montażu. Są też lekkie i mają nieco inną konstrukcję. Osadzane są w dokładnie wyciętych w płycie otworach za pomocą odpowiednich wkrętów z blokadami. Dobra jakościowo puszka do regipsów powinna mieć również specjalnie wyprofilowany kołnierz wokół korpusu, który uniemożliwi jej wpadnięcie za ściankę. Specjalne śruby z zaczepami umożliwiają szybkie skręcenie zaczepu mocującego w ścianie. Na łatwość i trwałość montażu wpływa także kołnierz korpusu puszki.

Zawsze stawiaj na sprawdzony i profesjonalny sprzęt!

Ściany z karton-gipsu są wykorzystywane we współczesnym budownictwie jednorodzinnym, ale równie często stają się świetnym rozwiązaniem w czasie remontu w starych mieszkaniach. Pozwalają bowiem bez problemu stworzyć nowy podział pomieszczenia na wnętrza mieszkalne i nie wymagają dużego nakładu pracy oraz czasochłonnych prac murowanych. Konstrukcja takiej ściany wymaga odpowiedniego poprowadzenia instalacji. Puszki elektryczne do karton-gipsu różnią się od innych modeli konstrukcją, wagą i rodzajem montażu. W sklepie elektrozysk.pl znajdziesz wiele różnych modeli puszek do gk oraz osprzętu elektroinstalacyjnego. Oferowany asortyment pomoże Ci zamontować bezpieczną i funkcjonalną instalację elektryczną, która będzie służyć przez lata.

Artykuł sponsorowany