Współczynnik przenikania ciepła „U” w świetle aktualizacji przepisów budowlanych

Współczynnik przenikania ciepła "U" w świetle aktualizacji przepisów budowlanych

Głównym czynnikiem, wpływającym na wybór materiału termoizolacyjnego, jest współczynnik przenikania ciepła. Czym jest i dlaczego to właśnie współczynnik U odgrywa tak ważną rolę w kwestii ocieplenia domu?

Czym jest współczynnik przenikania ciepła „U”?

Współczynnik przenikania ciepła U to termin związany z izolacją termiczną domu, zużyciem energii i ucieczką ciepła z jego wnętrza. Z definicji jest to wyrażona w watach ilość energii, która ucieka z domu przez wszelkie przegrody. Pozwala sprecyzować straty energetyczne dla przegród w postaci dachu, ścian zewnętrznych, okien czy drzwi. Im niższy jest współczynnik U, tym skuteczniejsza jest warstwa izolacji.

Przenikalność cieplna zależna jest m.in. od rodzaju i grubości przegrody, a także od zużytych materiałów. Dzięki znajomości współczynnika łatwiej jest zaplanować izolację cieplną budynku lub jego poszczególnych części. Każdy materiał termoizolacyjny również posiada określony współczynnik U. Jest on istotny nie tylko ze względu na właściwości ociepleniowe, ale także wizualne. Im lepszy jakościowo jest termoizolator, tym cieńsza jego warstwa wystarczy do skutecznego ocieplenia danej powierzchni.

Jakie są dopuszczalne wartości współczynnika „U” i co zmieni się od stycznia 2021 roku?

Maksymalną wartość współczynnika dla danej części budynku U regulują normy budowlane i techniczne, które zmieniają i zaostrzają się co kilka lat. Ostatnia zmiana miała miejsce w roku 2017, kolejna odbędzie się w roku 2021 i dotyczyć będzie wartości współczynnika ścian zewnętrznych i podłóg przy gruncie, przegród pod nieoddzielonymi poddaszami, stolarki okiennej i drzwi.

Po 2017 roku współczynnik U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,23 W/(mK), w roku 2021 wartość ta będzie musiała wynosić maksymalnie 0,20 W/(mK). W przypadku przegród pod nieogrzewanymi poddaszami wartość ta wynosi aktualnie 0,18 W/(mK), z kolei od roku 2021 osiągnie wartość 0,15 W/(mK).

Zmiana wartości maksymalnej współczynnika przenikania ciepła dotyczy również okien i drzwi. Do tej pory współczynnik przenikania ciepła U w oknach fasadowych montowanych w ścianach zewnętrznych określony był na poziomie maksymalnym 1,1 W/(mK). Od roku 2021 wartość ta spadnie do 0,9 W/(mK). W przypadku drzwi w przegrodach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi oraz drzwi w przegrodach zewnętrznych musiały osiągać współczynnik U na poziomie 1,5 W/(mK), natomiast od roku 2021 wyniesie on 1,3 W/(mK).

Pianka PUR i jej współczynnik „U” na tle innych materiałów termoizolacyjnych

Który materiał termoizolacyjny najlepiej sprawdzi się do ocieplania budynku? Bez wątpienia jest to pianka poliuretanowa. Współczynnik lambda termoizolatora, w przypadku piany zamkniętokomórkowej, to 0,020 – 0,022 W/mK, w przypadku piany otwartokomórkowej to 33 – 39 W/mK. Dla porównania – uśredniona wielkość współczynnika przenikania ciepła wełny mineralnej to ok. 0,04 W/mK, a dla styropianu – ok. 0,034W/mK.

Aby osiągnąć optymalny współczynnik przenikania ciepła w przypadku piany poliuretanowej, np. Purios H, wystarczy cienka warstwa materiału termoizolacyjnego. Jeśli nie chcesz zmniejszyć powierzchni mieszkalnej – to najlepsze rozwiązanie. Ponadto, piana pozwala zmniejszyć obciążenie konstrukcji i wzmocnić ją, a także niemal całkowicie eliminuje mostki termiczne.

Przeczytaj więcej o ocieplaniu budynków pianą PUR na https://purios.com/

Artykuł sponsorowany