5 rzeczy, które musisz wiedzieć o dokarmianiu ptaków

dokarmianie ptaków zimą
Dokarmianie ptaków to niezwykle ważna i potrzebna praca, którą chętnie wykonujemy każdej zimy. Nie jest ona jednak tak łatwa, jak mogłoby się wydawać – czasem nieumyślnie możemy zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom. Jak temu zapobiec? Poznaj najważniejsze zasady dokarmiania ptaków zimą.

1. Rozpocznij karmienie we właściwym momencie

Nie należy rozpoczynać dokarmiania ptaków, gdy tylko najdzie Cię na to ochota lub gdy na zewnątrz zrobi się zimno. Zbyt wczesne dostarczanie im pożywienia może doprowadzić do tego, że te, które odlatują na zimę do ciepłych krajów, zostaną zdezorientowane i zrezygnują z dalekiej podróży. Właśnie dlatego dokarmianie trzeba rozpocząć dopiero wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Równie ważne jest, aby w odpowiednim momencie je zakończyć. Powinno to nastąpić, gdy tylko się ociepli – najczęściej na przełomie maja i kwietnia.

2. Nie dokarmiaj ptaków chlebem

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ptaków nie należy karmić pieczywem – może ono im tylko zaszkodzić. Takie postępowanie może doprowadzić do rozwoju u ptactwa wielu groźnych chorób układu pokarmowego, a nawet stawów. Czym zatem je karmić? Sikorki najbardziej lubią słonecznik dla ptaków, który w pełni zaspokaja ich zapotrzebowanie energetyczne. Dobrym pomysłem będzie również kupno gotowej mieszanki ziaren przeznaczonej dla dokarmiania dzikiego ptactwa.

Karmnik

3. Kule tłuszczowe zamiast słoniny i boczku

Popularną metodą dokarmiania ptaków jest wywieszanie w ogrodzie kawałków słoniny lub boczku. Tłuszcz bez wątpienia jest im potrzebny, jednak zdecydowanie nie w takich ilościach. Poczują one wtedy silne pragnienie, które trudno im będzie ugasić – śnieg nie sprawdzi się w tej roli. Dlatego lepiej poszukać innego sposobu na dostarczanie ptakom niezbędnych składników odżywczych. Najlepszy wybór to kule tłuszczowe, czyli mieszanki nasion zamoczonych w tłuszczu, umieszczone w materiałowych siatkach.

4. Karmnik – nie tylko ładny, ale przede wszystkim użyteczny

Karmnik to ciekawa ozdoba każdego ogrodu, ale wygląd nie powinien być jedynym kryterium wyboru takiego urządzenia. Najważniejsze, żeby miał on dach, dzięki któremu jedzenie nie będzie ulegać moczeniu ani gniciu. Pamiętaj również, aby umieścić go na tyle wysoko, żeby pożywienia dla ptaków nie wykradły inne zwierzęta (na przykład psy czy koty).

5. Konsekwencja to podstawa!

Ptaki bardzo szybko się przyzwyczają – zwłaszcza do dobrego. Dlatego, jeżeli widzisz, że regularnie odwiedzają karmnik, nie powinieneś zaprzestawać dostarczania im pożywienia. Ptaki z całą pewnością będą dalej przylatywać i niepotrzebnie zmarnują energię na poszukiwanie żywności oraz oczekiwanie na nią.