Kupno mieszkania – jak wybrać dewelopera?

Kupno mieszkania – jak wybrać dewelopera

Decyzja o kupnie mieszkania bardzo często wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na wiele lat. Warto więc poświęcić nieco czasu nie tylko na znalezienie odpowiedniej nieruchomości, ale i wybór rzetelnego dewelopera. Obowiązująca od kilku lat ustawa deweloperska chroni interesy kupujących mieszkania, które fizycznie jeszcze nie istnieją, jednak rozsądnie będzie mimo wszystko przyjrzeć się firmie realizującej interesujący nas projekt.

Zrealizowane inwestycje

Pierwszym krokiem weryfikacji dewelopera może być przyjrzenie się zrealizowanym przez niego do tej pory inwestycjom. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zadanie kilku pytań na forach internetowych, co pozwoli sprawdzić, czy dotychczasowi klienci są zadowoleni z zakupu mieszkania od konkretnego dewelopera. Warto też zajrzeć na stronę firmy i obejrzeć zrealizowane inwestycje. Niektórzy deweloperzy zamieszczają na nich m.in. filmy prezentujące postępy budowy lub okolicę powstających budynków mieszkalnych. Takie krótkie relacje można zobaczyć m.in. na stronie dewelopera Dantex.

Realizacja ustawy deweloperskiej

Obowiązująca od 2012 roku ustawa deweloperska obliguje deweloperów do posiadania mieszkaniowego rachunku powierniczego, a więc konta, na którym gromadzone są środki nabywców budowanych nieruchomości. W praktyce oznacza to, że pieniądze kupujących mieszkanie trafiają nie bezpośrednio na rachunek dewelopera, ale banku kontrolującego ich wydawanie. Rzetelny deweloper z pewnością poinformuje o tym swoich klientów. Wspomniana ustawa ponadto obowiązuje deweloperów do udostępniania prospektu informacyjnego zawierającego dane dotyczące realizowanej inwestycji i jej otoczenia czy kwestii związanych z samą umową. Zgodnie z obowiązującym prawem umowa z deweloperem sporządzana jest w obecności notariusza, a jej koszty pokrywają po połowie obie strony.

Jak sprawdzić dewelopera?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego mieszkania z rynku pierwotnego warto też sprawdzić dewelopera w oficjalnych raportach, takich jak np. rejestr dłużników. Dobrym znakiem jest z kolei przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, co oznacza, że deweloper w swojej działalności kieruje się Kodeksem Dobrych Praktyk, a więc udziela klientom rzetelnych informacji zarówno przed rozpoczęciem budowy, jak i już w jej trakcie, zapewnia odpowiednie ubezpieczenie, formułuje umowy w sposób jednoznaczny i zrozumiały i wywiązuje się z nich, a w razie ewentualnych opóźnień – powiadamia o tym klienta. Weryfikacja dewelopera w KRS czy sprawdzenie jego przynależności do PZFD nie zajmie wiele czasu, a może uchronić przed poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Obsługa procesu kredytowego

Firmy deweloperskie dbające o swoich klientów oferują również bezpłatną obsługę procesu kredytowego. Polega ona na ocenie zdolności kredytowej jeszcze przed wizytą w banku, a także pomocy w kompletowaniu dokumentów czy negocjowaniu umów z instytucją finansującą zakup nieruchomości. Taka dodatkowa usługa również świadczy o rzetelności firmy deweloperskiej i z pewnością będzie ułatwiała współpracę.

Źródła:

  1. https://malychabusinessfinance.com/jak-sprawdzic-dewelopera/
  2. https://polskatimes.pl/jak-sprawdzic-dewelopera-przed-zakupem-mieszkania-lub-domu/ar/c9-14132581
  3. http://pzfd.pl/sprawdzony-deweloper/
  4. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-wybrac-dobrego-dewelopera-2552522.html

Artykuł sponsorowany