Ogrzewanie – system podtynkowy

Miarą efektywnego ogrzewania jest właściwe rozplanowanie źródeł ciepła. W przypadku hybrydowych grzejników podtynkowych 3THERMO, które na rynku pojawiły się w ubiegłym roku, rozkład temperatur i mocy grzewczej grzejników jest optymalnie dostosowany do indywidualnych wymagań.

Jak to się dzieje, że przy znacznym ograniczeniu zużycia energii, wciąż możemy cieszyć się niezachwianym komfortem cieplnym?

Systemy grzewcze można podzielić, według jednego z kryteriów, na nisko- i wysokotemperaturowe. Ten podział opiera się na tym, że w zależności od systemu, w instalacji może płynąć woda o wysokiej (70-90°C) lub niskiej (35-55°C) temperaturze. Obecnie, gdy dostrzega się wpływ ekologicznych źródeł energii na środowisko, w cenie są wszelkie rozwiązania, pozwalające ograniczyć zużycie energii, przy jednoczesnym zapewnieniu idealnego komfortu cieplnego i poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Do takich rozwiązań należą hybrydowe grzejniki podtynkowe – niskotemperaturowy system grzewczy, oparty na wykorzystaniu specjalnych radiatorów podłączonych do źródła ciepła (np. pompy ciepła). Choć system grzejników z założenia jest rozwiązaniem energooszczędnym i prostym w użytkowaniu czy montażu, również i w tym przypadku trzeba pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zapewni: optymalny rozkład temperatur i poziom emisji ciepła w pomieszczeniu, wilgotność na poziomie 40-60% oraz oszczędności dochodzące nawet do 40% względem rozwiązań konwekcyjnych.

Ilu grzejników potrzebuję?

Dobór grzejników podtynkowych jest analogiczny do grzejników wiszących. Przy czym należy pamiętać, że te drugie mają zdecydowanie wyższą moc. Znając zapotrzebowanie lokalu na energię grzewczą dobieramy grzejniki według tabeli doboru – mówi Patryk Nowakowski, prezes zarządu 3THERMO. – Trzeba pamiętać, że istotą ogrzewania ściennego nie jest wcale mocne podgrzanie ściany, ale zbilansowanie strat powstających na przegrodach zewnętrznych – dopowiada ekspert. Ta cecha stanowi zresztą stanowi główną zaletę ogrzewania płaszczyznowego.

Moc grzejnika  

Moc grzejnika zależy od temperatury zasilania, prędkości przepływu oraz oporu grzewczego masy, w której jest on umieszczony. W tym zakresie nowoczesna konstrukcja grzejników podtynkowych „bije na głowę” możliwości dotychczasowych innych płaszczyznowych układów wodnych. Grzejniki montowane na zewnętrznych ścianach, redystrybuują energię cieplną w sposób niskotemperaturowy, a ewentualne zasilenie ich wysokim parametrem służy jedynie do zbilansowania chwilowych szczytów temperatur ujemnych. Jest to możliwe z uwagi na bardzo szeroki zakres pracy i naturalne zdolności samoregulacji ogrzewań ściennych. To najbardziej ekonomiczne wykorzystanie energii zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej, które zapewnia komfort cieplny przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Zwrot kosztów

Jeśliby porównać koszty ogrzewania ściennego z tymi generowanymi przez tradycyjne kaloryfery wiszące, szybko okaże się, że mimo wyższych kosztów instalacji, w perspektywie kilku lat, oszczędności płynące z bieżącego ogrzewania pomieszczeń systemem radiatorowym są niepodważalne. Przykładowo: domek 120 m2 z instalacją kaloryferów o wartości 6 tys. zł, zużywa na energię cieplną 4000 zł rocznie. Identyczny, z instalacjąpodtynkową (o wartości 12 tys. zł), zużyje 40% mniej, czyli 2400zł/rok. Daje to dla powyższego przykładu roczne oszczędności rzędu 1600 zł. W tym konkretnym przypadku wyższy koszt inwestycyjny zwraca się już po 4 latach.