Drewutnia – miejsce na przechowywanie drewna

drewutnia

Drewutnia jest osłoniętą, a jednocześnie przewiewną konstrukcją, która służy do przechowywania drewna opałowego. Może przylegać bezpośrednio do budynku lub być odrębnym elementem ustawionym w dowolnej części działki. Ten budynek gospodarczy jest stawiany dla ochrony drewna przed opadami. Dlaczego? Porąbane drewno jest również niedostatecznie wysuszone. Zanim trafi do kominka musi schnąć około sześciu miesięcy, a jeszcze lepiej – rok. Inaczej jego wartość opałowa jest niewielka.

Nie ma nic przyjemniejszego w długie zimowe wieczory niż siąść przy kominku ze filiżanką kawy i ciekawą książką w ręku. Aby na kominku płonął przyjemny ogień, należy przedtem zadbać o odpowiednie drewno, suche i pachnące lasem. I tu pojawia się pytanie, gdzie takie drewno przechowywać? Coraz rzadziej domy jednorodzinne są podpiwniczone – dawniej to tam przechowywano drewno. Ze względów estetycznych i ekonomicznych nie zrzuci się pryzmy drewna w dowolnej części działki. Cóż zatem pozostaje? Drewutnia.

Miejsce na drewutnię

Miejsce, gdzie będzie stała drewutnia, należy starannie wybrać. Na pewno nie powinno się jej umieszczać z daleka od budynku. Ważne są tu względy praktyczne. Ciężkie drewno trudno w jesiennym i zimowym okresie przenosić do domu, by nim palić. Często buduje się drewutnię przy ścianie budynku lub łącząc ją z garażem. Najlepszym miejscem jest południowa ściana domu, gdzie promienie słoneczne operują najdłużej i jest najmniejsza wilgotność powietrza. Jednocześnie sterty drewna nie powinny przylegać bezpośrednio do ściany. Nie jest zalecane składowanie drewna na opał od strony północnej.

O czym mówią przepisy budowlane?

Drewutnia zazwyczaj nie jest typowym budynkiem, więc nie dotyczą jej przepisy prawa budowlanego, związane choćby z odległością od granicy. Jednak, jeśli chodzi o przechowywanie drewna, chrustu i innych materiałów łatwopalnych,  to trzeba się stosować do przepisów o ochronie przeciwpożarowej. Jeśli więc wiata na drewno nie jest osłonięta przegrodą ognioodporną,  musi znajdować się 4 metry od granicy działki. Budowa drewutni o charakterze wiat nie wymaga pozwolenia na budowę. Taki obiekt może mieć nawet 50 m2. Jeśli drewutnia ma charakter altany, jej wielkość nie powinna przekraczać 35 m2 i też nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Z jakich materiałów?

Wydaje się, że w tym wypadku materiał jest oczywisty – drewno. Nie do końca. Oczywiście najbardziej popularne są drewutnie drewniane, ale nie jest to jedyna opcja. W ostatnim czasie uznanie zyskują palety. To bardzo dobry materiał i tani, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zaimpregnowany, a sama konstrukcja będzie miała daszek. Bardzo ładnie prezentują się drewutnie z bali. One też muszą być zaimpregnowane, co zapewni ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Osoby ceniące trwałość konstrukcji postawią prawdopodobnie na drewutnię murowaną. Może nie jest to materiał najpiękniejszy, ale na pewno solidny i ponadczasowy. Można mieć pewność, że wytrzyma najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Innym rozwiązaniem jest drewutnia metalowa, np. z blachy ocynkowanej. Za każdym razem warto sprawdzić, czy przechowywane drewno będzie miało właściwą wentylację.

O czym pamiętać przy budowie drewutni?

W marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych można kupić gotową drewutnię. Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami konstrukcji. Pierwsza to konstrukcja wolnostojąca. Składa się z elementów, które składamy w miejscu docelowym. W przypadku konstrukcji tzw. powiązanej, musimy ją dostosować do innego budynku, dla którego będzie dobudówką – do budynku gospodarczego, garażu lub nawet budynku mieszkalnego. Odpowiednio skomponowana z innymi elementami małej architektury ogrodowej drewutnia może mieć nie tylko charakter praktyczny, ale i estetyczny. Jej wielkość zależy od ilości drewna, które będzie składowane. Przyjmuje się, że szczapy drewna mają około 40 cm długości i najczęściej są ułożone w dwóch rzędach, więc szerokość konstrukcji musi mieć około metra. Drewno układa się do wysokości 1,8 – 2 m. Natomiast długość zależy tylko od ilości drewna składowanego. Przykładowo, jeśli planujemy przechowanie 16 m3, drewutnia powinna mieć wymiary 8 x 1 x 2 m. Każda tego typu budowla musi mieć solidną bazę, czyli utwardzone podłoże, lekko wzniesione ponad poziom gruntu. Ważny jest też dach, który powinien wystawać około 30 cm poza obręb drewutni. Pozostałe elementy montuje się w zależności od materiału, z jakiego powstaje. Jeśli elementy są drewniane, niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, najczęściej impregnacja.

Drewutnia jest dobrym pomysłem dla wszystkich, którzy mają w domu kominek i korzystają z jego uroków.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. pixabay