Jak zaoszczędzić na budowie domu parterowego?

Projekt Dominik II G2 (wersja B) WRC2491

Mądrze zaplanowana budowa domu parterowego pozwala na spore oszczędności. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tylko jedną kondygnację oraz jakie czynniki pozwalają na zmniejszenie wydatków, zachowując przy tym pełną funkcjonalność budynku.

Budowa domu – od czego zacząć?

Nadszedł dzień, w którym zdecydowałeś się na wybudowanie domu? Chcesz podejść do tematu profesjonalnie, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć? Przede wszystkim konieczna jest działka, która będzie dawała możliwość usytuowania na niej wybranej przez Ciebie konstrukcji. Gdy już wybierzesz działkę z odpowiednią lokalizacją i możliwością dokonania przyłączeń niezbędnych mediów, możesz zacząć myśleć nad projektem domu i jego budową. Warto zdecydować się na dom parterowy, ponieważ wśród jego licznych zalet znajduje się również duża oszczędność Twojego budżetu.

Dom parterowy – rozwiązanie praktyczne i oszczędne

Przy budowie domu, na etapie wyboru projektu, działają na nas mocne emocje. Jak dobrze wiemy, każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu, kupuje wzrokiem. Wybieramy to, co nam się wizualnie podoba. Jest to oczywiście bardzo naturalne zjawisko. Tę kwestię jednak chcielibyśmy tutaj pominąć, ponieważ wybierane walory estetyczne zależą od indywidualnego gustu. Chcielibyśmy poruszyć za to aspekty praktyczności i oszczędności pieniędzy przy wyborze domu parterowego. Oto, dlaczego może on okazać się najodpowiedniejszym rozwiązaniem:

Oszczędzasz pieniądze na stropach, schodach i oknach

Dom parterowy pozwoli Ci na oszczędności związane ze stropami, ponieważ nie trzeba stosować tutaj mocnych, betonowych stropów. W tym przypadku wystarczy zastosowanie lekkiej, drewnianej konstrukcji.

Budując dom parterowy nie jesteś zmuszony do wydawania pieniędzy na schody. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można zrobić wejście na poddasze. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że drogie, drewniane stopnie nie są jedynym wyjściem. Równie dobrze sprawdzi się lekki system wysuwanych z sufitu schodów aluminiowych.

Kolejnym elementem, na którym bardzo łatwo można zaoszczędzić są okna. W przypadku domów parterowych może być ich mniej, ponieważ na jednym poziomie światło z łatwiej dociera w każdy kąt domu, zwłaszcza, jeśli pomieszczenia są otwarte na siebie. Dodatkowo, brak poddasza użytkowego to także brak znacznej ilości przeszkleń, szczególnie dachowych, co przekłada się na oszczędności.

projekt domu endo bse1038Projekt domu Endo BSE1038

Dom parterowy buduje się szybciej i prościej

W odróżnieniu od konstrukcji, które są wyposażonej w wyższe kondygnacje, domy parterowe buduje się zwykle znacznie szybciej i prościej. Daje to możliwość sprawniejszego zakończenia projektu, oszczędności czasu i pieniędzy oraz ogranicza możliwość powstania ewentualnych błędów w wykonaniu.

Mniejsze wymagania dotyczące nośności

Jedną z ostatnich zalet budowy domów parterowych są mniejsze wymagania dotyczące nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych. Co za tym idzie, nie będą potrzebne szczególnie duże nakłady na materiały budowlane.

Jak widać, projekty domów parterowych mają wiele zalet pozwalających zaoszczędzić pieniądze w trakcie budowy. Łatwo jest stwierdzić, że to również idealna konstrukcja na długie lata. Szczególnie ze względu na to, że położenie wszystkich pomieszczeń na parterze znacznie ułatwia do nich dostęp osobom, które mają trudności z poruszaniem się – dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Jeżeli zawrzemy taki dom w prostej bryle z niezawodnym, najtańszym ze wszystkich dachem dwuspadowym i mądrze poprowadzimy piony instalacyjne, można śmiało powiedzieć, że jest to doskonała propozycja do oszczędnej budowy.