Rodzaje podnośników budowlanych 

Rodzaje podnośników budowlanych 

Na wszystkich placach, bez względu na ich wielkość. muszą się pojawić określone maszyny budowlane, które usprawniają i przyspieszają wszelkie prace. Do takich obowiązkowych elementów krajobrazu budowlanego należą podnośniki. 

Podnośniki są urządzeniami mechanicznymi bez których trudno sobie wyobrazić poważne prace budowlane. Są przystosowane do transportowania przedmiotów, ładunków, materiałów sypkich w poziomie, pionie, a nawet pod wyznaczonym kątem. Trudno sobie wyobrazić współczesne place budowy, na których nie ma profesjonalnego, nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu. W ostatnich latach w zakresie udogodnień dla branży budowlanej pojawiło się wiele interesujących rozwiązań. Należą do nich podnośniki, które są wszędzie tam, gdzie niemożliwa jest praca tradycyjnych dźwigów. Najczęściej przewożą pracowników i potrzebny sprzęt oraz materiały na pożądane wysokości. Nie ma co ukrywać, że jest to sprzęt dość drogi i tylko największe firmy stać na ich zakup. Na szczęście jednak podnośniki można wynająć w specjalistycznych firmach. Podziału podnośników można dokonać stosując wielorakie kryteria. Najpowszechniejszym jest podział ze względu na budowę. 

Podnośniki koszowe 

Jest to urządzenie, które na końcu wysięgnika dźwigowego ma zainstalowany odpowiednio stabilnie umocowany kosz. Pozwala na bezpieczne i stabilne wykonywanie prac budowlanych. Zazwyczaj korzysta się z jego pomocy na zewnątrz, czasami i wewnątrz budynków. Takie podnośniki są umocowane na specjalnych platformach i dźwigach. Mogą też być samodzielnym urządzeniem mechanicznym. Producenci proponują różne modele podnośników koszowych. Najprostsze są nieruchome, bardziej skomplikowane mogą się obracać o 360 stopni. Taki podnośnik znajduje wielorakie zastosowanie przy zakładaniu różnego typu instalacji, ocieplaniu i malowaniu budynków, przeprowadzaniu prac blacharskich i dekarskich, instalowaniu oświetlenia, oczyszczaniu elewacji z mchu, myciu okien. 

Podnośniki nożycowe 

Są to dość duże urządzenia, których najważniejszym elementem jest prostopadła platforma, która jest unoszona do góry za pomocą specjalnych siłowników, umieszczonych tuż pod platformą. Jest najczęściej wykorzystywany w pracach wykończeniowych na budowie. Wymaga stabilnego i płaskiego podłoża, by przeprowadzane prace odbywały się bezpiecznie. Najczęściej podnośniki są wykorzystywane w budownictwie, ale są też przydatne w warsztatach samochodowych. Ponieważ jest to sprzęt, który wykorzystuje się do pracy na wysokościach, musi być bezpieczny. Jest tak skonstruowany, by wyśrubowane normy bezpieczeństwa były zapewnione. Służą do tego choćby ograniczniki bezpieczeństwa oraz tzw. rama bezpieczeństwa, która umożliwia zatrzymanie urządzenia, kiedy napotka ono nieprzewidzianą przeszkodę. System bezpieczeństwa podnośników skutecznie chroni przed nieprzewidzianym opuszczeniem platformy i awarią linek podnoszących. Tego typu podnośniki mogą jednorazowo udźwignąć około 500 kilogramów i pracują nieprzerwanie nawet 10 godzin. Wykonywanie urządzeń z najwyższej jakości materiałów gwarantuje użytkownikom całkowite bezpieczeństwo. Wadą tego typu rozwiązań jest podnośnik może poruszać się tylko w pionie. 

Podnośniki przegubowe 

Są podnośnikami są urządzeniami o większym zakresie prac. Ich zaletą jest to, że mogą pracować nie tylko w pionie, ale mogą być też wykonywane ruchy boczne. Takie podnośniki pracują na różnych podłożach nawet do 16 godzin. Zaletą tego rozwiązania jest kosz, który może wykonywać obroty o 360 stopni. Wadą jest mniejsza możliwość udźwigu niż to się dzieje w przypadku podnośników nożycowych. 

Podnośniki – korzyści 

Podnośniki znajdują swoje miejsce na wielkich i mniejszych placach budowy. Przydają się w prowadzeniu prac remontowych i wykończeniowych. Dzięki nim takie prace mogą przebiegać zdecydowanie szybciej i bezpieczniej. Przydadzą się też w pracach konserwatorskich, działaniach strażackich, warsztatach samochodowych. Duże firmy na pewno zdecydują się na kupno takiego urządzenia, mniejszym wystarczy sam wynajem.