Wykorzystanie drewna rozbiórkowego

Wykorzystanie drewna rozbiórkowego

Drewno rozbiórkowe jest obecnie niezwykle cennym materiałem poszukiwanym przez architektów, wytwórców mebli i osoby prywatne, które chcą nadać swojemu domowi oryginalnego niepowtarzalnego charakteru.

Zalety drewna z odzysku już dawno dostrzeżono na zachodzie Europy, gdzie ceniono zawsze indywidualność i niepowtarzalność. Od lat działały tam firmy, które zajmowały się kupowaniem, przetwarzaniem i sprzedawaniem tego typu drewna. Obecnie podobne zjawisko obserwujemy również w Polsce. Można zadać sobie podstawowe pytanie: dlaczego drewno z odzysku jest tak poszukiwane? Przecież w tej samej cenie, a może i taniej inwestor kupi dowolne drewno, najbardziej nawet egzotyczne. To prawda, ale nowe drewno nie ma tego specyficznego klimatu i charakteru, jednym słowem – “duszy”.

Do czego jest wykorzystywane drewno rozbiórkowe?

Drewno rozbiórkowe, inaczej nazywane drewnem z odzysku można wykorzystać w nowym domu na różne sposoby, oczywiście w zależności od jego stanu, wielkości, charakteru. Oto kilka pomysłów, jak stare drewno można wykorzystać.

  • Architektoniczne detale – drewno konstrukcyjne o zdrowej strukturze może być wkomponowane jako więźba dachowa, belki stropowe albo odkryta konstrukcja dachowa. Mniejsze elementy posłużą jako element schodów, obudowa kominka lub drzwi, wolnostojące słupy.
  • Meble – ze starych desek można wykonać niepowtarzalne stoły, krzesła, półki na książki, regały, komody.
  • Czasami deski są w tak doskonałym stanie, że można je zaaranżować jako podłogę. Warto jedynie pamiętać, by pozyskane i odpowiednio odnowione deski umieszczać na drewnianych legarach.
  • Okładzina, boazeria na ścianę. Jeśli desek jest mało, nie muszą one pokrywać całej ściany, a jedynie wkomponowywać się jako jeden z elementów dekoracyjnych.

Gdzie można pozyskać stare drewno?

Drewno z odzysku obejmuje: belki konstrukcyjne, deski podłogowe, boazerie, stare okna i drzwi. Często pochodzą one z niezwykle ciekawych miejsc, nawet historycznych: kościołów, dworków, kamienic, hal produkcyjnych, fabryk, chłopskich chat, a nawet łodzi. Oczywiście drewno “z historią” bywa dość drogie. Można też trafić na ciekawe oferty w internecie. Jeśli mamy naprawdę dużo pieniędzy na taki projekt, stare drewno można sprowadzić nawet z zagranicy. Czasami zdarzają się niesamowite okazje w Polsce, która jest terenem mało jeszcze eksplorowanym. Drewno z odzysku można kupić w specjalnych antykwariatach budowlanych lub śledząc akcje internetowe. Na rynku działa też coraz więcej specjalistycznych firm zajmujących się pozyskiwaniem i sprzedażą starego drewna. Często zajmują się one renowacją i obróbką tego typu drewna. Można też szukać drewna na własną rękę, odwiedzając targi staroci, specjalistyczne kiermasze lub jeżdżąc po wioskach i niewielkich miasteczkach w poszukiwaniu drewnianych skarbów.

Na co trzeba zwracać uwagę?

Bardzo często stare drewno jest w doskonałym stanie i może być wykorzystanie do dowolnych celów budowlanych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić pewne problemy z jego jakością. Na pewno nie należy kupować drewna, które było impregnowane nieznaną nam substancją. Taka substancja może być po prostu szkodliwa dla zdrowia. Należy zwracać uwagę, by drewno nie było zaatakowane przez pleśń i grzyby. Jeszcze poważniejszym problemem mogą być szkodniki. W przypadku zauważenia na drewnie niewielkich otworów, lepiej zrezygnować z zakupu nawet, kiedy sprzedający zapewnia o przeprowadzeniu dezynfekcji. Zaatakowane drewno jest i tak już osłabione i nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Podobnie jest w przypadku uszkodzeń mechanicznych drewna.

Stare drewno dobrej jakości może być jeszcze wielokrotnie wykorzystywane. Nada nowym wnętrzom indywidualnego charakteru, zapewni niepowtarzalność i oryginalność.

Artykuł sponsorowany