Wysokość wanny od podłogi – idealne rozwiązania

Wysokość wanny od podłogi

Wanna w łazience jest wyposażeniem standardowym. Jeszcze kilka lat temu panowała tendencja, by w niewielkich łazienkach wanny zastępować prysznicem. Owszem, zyskiwało się odrobinę więcej przestrzeni, ale traciło się na wygodzie. Czy jest bowiem coś bardziej przyjemnego niż wypoczynek w wannie wypełnionej pachnącą pianą, po długim i mozolnym dniu? To retoryczne pytanie nie wymaga oczywiście odpowiedzi. Wanna wróciła do łask, tym bardziej, że na rynku dostępne są modele w najróżniejszych kształtach, wielkościach, wykonane z różnych materiałów. Dobrze dobrana wanna jest nie tylko miejscem relaksu, ale może być nieszablonowym elementem zaaranżowanego pomieszczenia. Wybierając wannę należy jednak bardzo staranie dobrać jej kształt, wielkość i odpowiednio ją zamontować. Tu powinno się zwrócić uwagę na ergonometrię pomieszczenia, by wszystko do siebie użytkowo pasowało, a dodatkowo tworzyło spójną i estetyczną całość.

Trzeba zwrócić uwagę na wymagane normy

Urządzając łazienkę i kupując białą armaturę najczęściej koncentrujemy się na jej wyglądzie. To oczywiście ważne, a równie ważne, a może nawet bardziej, jest dobranie właściwych parametrów technicznych. Czymś nieznaczącym wydaje się na przykład wysokość wanny od podłogi. Zupełnie niesłusznie, bo to wpływa na komfort kąpieli i wygodę użytkowania wanny. Przyjęło się w przemyśle budowlanym, że standardowa wysokość wanny od podłogi wynosi 60 centymetrów. Jest to optymalna wielkość dla osób niższych, które bez problemu skorzystają z wanny, a jednocześnie odpowiednia dla ludzi o wyższym wzroście. Ta wielkość jest brana pod uwagę już na etapie produkcji wanny. Producenci stosują standaryzację większości swoich produktów i tak przyjęło się, że tradycyjna głębokość wanny wynosi 40 – 45 centymetrów. I nie ma znaczenia, czy jest to wanna wolnostojąca, czy przeznaczona do zabudowy. Oczywiście są też dostępne wanny, których głębokość nie przekracza 35 cm i takie, które mają około 50 cm. Należy jednak pamiętać, że standardowa wysokość wanny od podłogi nie wszystkim musi odpowiadać. To, co dla jednych jest idealnym rozwiązaniem, dla drugich może być problematyczne.

O czym trzeba pamiętać miesząc wysokość wanny od podłogi?

Przyjmując, że standardowa wysokość wanny od podłogi wynosi ok. 60 cm, należy pamiętać, że jest to liczone od podłogi już wykończonej, dlatego warto to uwzględnić w obliczeniach. Istotna jest też sama wysokość wanny, a to nie jest to samo, co jej głębokość. Najczęściej wanna ma około 40 centymetrów, ale są też modele o wysokości 45, 50, a nawet 55 cm. Dodatkowo dochodzą tzw. nóżki, bo wanna musi przecież na czymś stać. Nóżki do wanny są regulowane w zakresie 13-18 cm, a jeśli mamy do czynienia z nośnikami z innych materiałów, można je regulować mechanicznie.

Wanny do zadań specjalnych

Są sytuacje, kiedy standardowa wysokość wanny od podłogi nie odpowiada właścicielom. Dzieje się tak w przypadku, kiedy będą z niej korzystać dzieci lub osoby starsze, które ze względu na obniżoną sprawność fizyczną do tradycyjne zamontowanej wanny nie mogą bezproblemowo wejść – w takim przypadku warto pomyśleć o obniżeniu wysokości wanny. Można to zrobić bezproblemowo, jeśli zostanie zamontowany tzw. niski syfon albo będzie możliwość zrobienia w podłodze zagłębienia, w który zainstalowany zostanie odpływ. Dość odważnym rozwiązaniem są wanny umieszczane na podeście, do którego prowadzą schodki. Przy takim rozwiązaniu krawędzie wanny wystają tylko kilka centymetrów nad poziom podestu. Tak efektownie zainstalowana wanna może sprawiać kłopoty, kiedy chcemy z niej wyjść. Poza tym schodki są tym elementem, który wiąże się z ryzykiem wypadku. Bardzo rzadkim rozwiązaniem jest umieszczenie wanny bezpośrednio w podłodze. Trudność z montażem, wymaganie dużej przestrzeni do jej instalacji oraz duży koszt tej inwestycji zniechęcają potencjalnych inwestorów.

Przy instalacji wanny nadrzędnym zagadnieniem jest, by zapewniała wszystkim korzystającym komfort kąpieli.

Artykuł sponsorowany