Zakup materiałów budowlanych. Jakich pułapek unikać?

Zastosowanie materiałów budowlanych posiadających dobrą jakość to – poza wykwalifikowaną ekipą – jeden z najważniejszych czynników wpływających na efekt budowy domu jednorodzinnego. Decyzje podjęte w odniesieniu do wyboru materiałów budowlanych wpływają na koszt i czas realizacji inwestycji oraz są często nieodwracalne.

Przy zakupie materiałów budowlanych należy zwrócić uwagę między innymi na jakość, energooszczędność i wybór dostawcy. Kryterium ceny nie powinno być jedynym kryterium branym pod uwagę przy zakupie materiałów budowlanych. Wybór materiałów budowlanych w dużej mierze jest zdeterminowany przez dokumentację projektową, dlatego ewentualne uwagi należy zgłaszać architektowi na etapie tworzenia projektu. Materiały budowlane powinny być zgodne pod względem parametrów z treścią dokumentacji projektowej.

Najpierw jakość, potem cena

Inwestor powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość materiałów budowlanych. W drugiej kolejności należy ocenić koszty związane z ich zakupem. Na rynku są dostępne zróżnicowane materiały budowlane, w różnych cenach, mogące reprezentować ten sam lub podobny poziom jakości. Pytając o cenę materiałów ściennych warto stosować jednostkę 1 m2, ponieważ cena określana za sztukę może być nieco myląca.

Wycieczki po składach budowlanych

Inwestorzy, którzy na pierwszym miejscu stawiają cenę, a nie jakość, poszukują oszczędności finansowych wybierając materiały budowlane z wielu składów. Kwota zaoszczędzona na zakupie materiałów, zostanie przeznaczona na ich transport. Wydłuży się też czas potrzebny na dostawę wyrobów. Problem ten pojawi się w przypadku, gdy składy budowlane będą znacznie oddalone od siebie i od miejsca budowy. Odległość składu od miejsca budowy wynosząca więcej niż 50 km generuje znacznie wyższe koszty dostawy.

Wybór składu budowlanego

Odległość składu budowlanego od miejsca budowy ma znaczenie, ale nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe usługi oferowane przez skład oraz możliwość zwrotu nadwyżki lub całości nabytego towaru, gdyby okazało się, że został kupiony w nadmiernej ilości, albo w przypadku gdyby inwestor wybrał materiały budowlane niespełniające parametrów określonych w dokumentacji projektowej.

Porównanie cen i dostępne rabaty

Przed podjęciem decyzji o zakupie wszystkich potrzebnych materiałów budowlanych w jednym składzie, warto poprosić o wycenę zamówienia kilka sklepów. Być może niektóre z nich zaoferują lepsze ceny i bardziej atrakcyjne rabaty. Zakup materiałów budowlanych warto podzielić na kilka etapów, co pozwoli wynegocjować rabaty dla stałego klienta.

Systemowe rozwiązania

Na rynku materiałów budowlanych są dostępne systemowe rozwiązania do ocieplania ścian, stolarki okiennej i drzwiowej, wykonania pokrycia dachu i elewacji. Korzyścią z ich zastosowania jest oszczędność czasu i pieniędzy. Alternatywą dla systemowych rozwiązań jest kompletowanie materiałów budowlanych pochodzących od  różnych producentów. W takiej sytuacji bardzo łatwo o popełnienie błędu.

Zapytaj o sklepowy depozyt

Niektóre sklepy z materiałami budowlanymi umożliwiają klientom bezpłatne przechowanie nabytego towaru w sklepowym depozycie. Dzięki temu inwestor ma pewność, że w razie potrzeby niezbędne materiały będą dostępne od zaraz, a jednocześnie będą one przechowane w odpowiednim miejscu oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami i kradzieżą. Dla sklepów z materiałami budowlanymi to również korzystne rozwiązanie – z jednej strony zachęca klientów do wcześniejszego zakupu materiałów, także poza sezonem budowlanym, a z drugiej wpływa na budowanie wiarygodności marki.