Urządzamy małe mieszkanie

Mieszkasz w niewielkim wnętrzu i chcesz je urządzić funkcjonalnie i gustownie? A może właśnie kupujesz małe mieszkanie i myśl o jego aranżacji spędza Ci sen z oczu?

Nie da się ukryć, że to prawdziwe wyzwanie, które wymaga pewnych poświęceń. Jednak za pomocą kilku prostych trików problem małego mieszkania można zmienić w wyjątkową szansę na stworzenie oryginalnego wnętrza.

Oszukać przestrzeń

Zanim zaczniesz aranżować wnętrze w małym domu, na spokojnie przemyśl swój pomysł. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, poproś o wstępny kosztorys i wizualizację projektu. Już na tym etapie musisz się pogodzić z tym, że wykończenie małego wnętrza wymaga wykorzystania każdego metra kwadratowego, co wiąże się z licznymi kompromisami i ustępstwami. Jednocześnie spróbuj wdrożyć w swoim pomyśle aranżacji kilka sposobów, które optycznie pomogą zwiększyć metraż.

Przede wszystkim wykorzystaj stonowaną paletę barw i sięgaj po jasne odcienie szarości, beży oraz biel. Intensywne kolory mogą stworzyć ciekawy efekt kontrastu, jednak lepiej zarezerwować je dla dodatków. Spróbuj również dobrze doświetlić pomieszczenia za pomocą kinkietów, lamp punktowych czy halogenowych. Dobrym rozwiązaniem będą również szklane lub częściowo przeszklone drzwi wewnętrzne. Wszystkie te triki optycznie zwiększą metraż pomieszczeń. Z kolei duże lustra na ścianach oraz odpowiednio dobrane fototapety stworzą unikalną iluzję głębi wnętrza.

Mniej znaczy więcej

Nawet jeśli uda Ci się optycznie oszukać przestrzeń, to fizycznie wciąż będziesz miał tyle samo miejsca, co wcześniej. Jednak i na to jest kilka prostych i sprawdzonych sposobów. Zacznij od dokładnego przemyślenia ułożenia wszystkich swoich przedmiotów i w miarę możliwości posegreguj je i uporządkuj. Wykorzystaj przy tym funkcjonalne pojemniki i pudełka, a także schowki w pufach i łóżkach. Staraj się nie chomikować rzeczy, bo „może kiedyś się przydadzą” i jeśli masz taką możliwość, niepotrzebne przedmioty schowaj do piwnicy albo wynieś na strych.

Przy organizacji przestrzeni w małym mieszkaniu dużą rolę odgrywają meblościanki pokojowe, które łączą w sobie pojemną szafę, półki na drobiazgi i stolik RTV. Warto również zdecydować się na zakup sofy lub łóżka, które będzie wyposażone w pojemnik na pościel i inne drobiazgi. Przy organizacji pomieszczeń zastanów się również nad możliwością zamówienia mebli pod wymiar, które w pełni wpasują się w Twoje wnętrze. W ten sposób Twoje mieszkanie stanie się bardziej przestrzenne i funkcjonalne, a zarazem przytulne.