Zielone budownictwo – czyli budynki z certyfikatami ekologicznymi

Certyfikat BREEAM

Budownictwo to sektor, który bez wątpienia zaliczyć można do najbardziej energochłonnych i przez to niezbyt przyjaznych środowisku. Aby zmienić ten stan rzeczy, już od kilkunastu lat na świecie oraz w Polsce powstają „zielone budynki”, posiadające ekologiczne certyfikaty – między innymi BREEAM oraz LEED. Czym one są? Jakiego warunki należy spełnić, aby się o nie ubiegać? O tym wszystkim dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Certyfikat BREEAM – najstarszy i najpopularniejszy

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) opracowany został już w 1990 roku w Wielkiej Brytanii. Do dzisiaj uznawany jest on za najpopularniejszy certyfikat w budownictwie ekologicznym – na całym świecie uzyskało go już prawie dwa i pół miliona budynków.

Certyfikat BREEAM może być przyznawany nowo powstającym konstrukcjom, istniejącym i użytkowanym budynkom, a także obiektom, w których przeprowadzane są modernizacje. Aby go otrzymać, budynek musi pozytywnie przejść przez audyt energetyczny, w którego trakcie oceniane są między innymi:

 • wykorzystane materiały konstrukcyjne,
 • efektywność energetyczna,
 • gospodarka wodna,
 • sposób zarządzania odpadami,
 • sposób zarządzania oświetleniem,
 • sposób sterowania ogrzewaniem oraz chłodzeniem,
 • dostęp do ekologicznych środków transportu (np. komunikacja miejska, parkingi rowerowe, punkty ładowania samochodów elektrycznych).

Na podstawie analizy przyznawane są punkty w poszczególnych kategoriach. Ich suma porównywana jest ze wzorcowymi wartościami. Na ich podstawie budynek może uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie: pass, good, very good, excellent lub outstanding (od najsłabszego do najlepszego).

Certyfikat LEED – nie tylko dla budynków

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to drugi z najczęściej przyznawanych certyfikatów na świecie. Opracowano go w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych, na zlecenie U.S. Green Building Council. 

Dzisiaj, na całym świecie znajduje się już około stu tysięcy ekologicznych budynków, które korzystają z tego systemu certyfikacji.

LEED mogą uzyskać nowo powstające, istniejące oraz modernizowane obiekty. Co ciekawe, o certyfikat mogą ubiegać się nie tylko budynki, ale całe również całe plany zagospodarowania przestrzennego.

W procesie certyfikowania nie wykorzystuje się skali ocen, a jedynie odpowiedzi tak oraz nie – w odniesieniu do takich kwestii, jak między innymi:

 • odpowiednia lokalizacja,
 • wykorzystanie ekologicznych materiałów konstrukcyjnych
 • zrównoważony transport,
 • efektywne wykorzystanie zasobów (woda, energia elektryczna),
 • optymalne środowisko wewnętrzne,
 • stosowanie systemów smart grid.

Certyfikat LEED może zostać przyznany na jednym z czterech poziomów (zaczynając od najniższego): Certified, Silver, Gold oraz Platinum.

W ostatnich latach coraz większe znaczenie w branży zielonego budownictwa odgrywać zaczyna także DGNB – niemiecki system certyfikowania, opracowany w 2009 roku i obejmujący już niemalże 2000 budynków. Innym, zyskującym na znaczeniu certyfikatem jest WELL Building Standard®, który dotyczy przede wszystkim kwestii dobrego samopoczucia oraz zdrowia osób, które przebywają w certyfikowanym budynku.