Beton konopny – pierwszy krok do budownictwa ekologicznego

Większość osób słysząc słowo “konopie”, kojarzy je dość jednoznacznie i nie zawsze pozytywnie. Zapomina się o tym, że istnieje kilka odmian konopi, a uprawne były znane w Polsce już w dziesiątym wieku. W dodatku znane nie ze swoich właściwości odurzających, wykorzystywanych w lecznictwie, lecz głównie jako roślina o charakterze przemysłowym. W XIX i XX wieku nie było praktycznie gospodarstwa, które nie uprawiałoby konopi. Była to roślina wykorzystywana do produkcji tkanin jako materiał pokrywających dachy, a także pasza dla zwierząt. Dopiero w latach 30-tych ubiegłego wieku zakazano jej uprawy. W ostatnich latach przeżywa swój renesans i jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym. Okazuje się, że jest też stosowana w budownictwie.

Wynalazek z Francji

W 1986 roku stworzono we Francji beton konopny, inaczej hempcrete. Na początku beton konopny był wykorzystywany do renowacji starych budynków. Był montowany w ten sposób, by wzmocnić konstrukcje drewniane. Sprawdził się doskonale, a specjaliści podkreślali jego wytrzymałość, odporność, a jednocześnie naturalność. Z czasem zaczęto udoskonalać technikę wytwarzania paździerzy i pustaków konopnych

Jak powstaje beton konopny?

Hempcrete okazał się nowym materiałem budowlanym, który stosunkowo łatwo jest wyprodukować, jest tani i solidny. Obecnie jest wykorzystywany w budownictwie szkieletowym. Inwestorzy, którzy cenią ekologiczne podejście do budownictwa, chętnie beton konopny wybierają, doceniając jego właściwości. Coraz popularniejsza jest bowiem idea zrównoważonego budownictwa polegająca na ograniczaniu negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne. Wielu deweloperów w katalogu projektów ma też domy wykonywane z betonu konopnego. Jak on powstaje? W budownictwie ekologicznym wykorzystuje się dwie formy: paździerze i bloczki. Do produkcji obu dodawane są w odpowiednich proporcjach dwa składniki: posiekane zdrewniałe części łodyg konopi i wapno na zasadzie spoiwa. Z czasem całość stopniowa twardnieje, a samo wapno przekształca się w skałę. Trzeba wiedzieć, że hempcrete nie ma funkcji nośnych, dlatego nie może być używane w konstrukcji samodzielnej, Świetnie natomiast sprawdza się jako wypełniacz konstrukcji drewnianej.

Cenne właściwości betonu konopnego

Beton konopny ma wiele zalet, dlatego specjaliści widzą szansę na jego ekspansję nie tylko na rynku domów rekreacyjnych, jednorodzinnych, ale i budynków użyteczności publicznej. Przede wszystkim jest to materiał ekologiczny. W przypadku rozbiórki budynku zużyty materiał rozkłada się w 100%. Ma cenne właściwości izolacyjne. Ponieważ zawiera w swoim składzie celulozę gromadzi – ciepło we wnętrzu, zapewniając stateczność cieplną. Konstrukcja jest na tyle szczelna termicznie, że brak jest mostków termicznych. Budynki konstruowane z betonu konopnego “oddychają”. Wilgoć nie kumuluje się w pomieszczeniach skutkując powstawaniem pleśni, ale jest systematycznie odprowadzana na zewnątrz. Dodatkowo beton hamuje rozwój niepożądanych mikroorganizmów. Przeprowadzone badania potwierdzają, że ze względu na elastyczność materiału, budynki z betonu konopnego mogą powstawać na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi.

Jak powstaje budynek z betonu konopnego?

W czasie budowy nie są wykorzystywane skomplikowane technologie ani nie potrzeba specjalnych urządzeń.  Najpierw jest przygotowana odpowiednia konstrukcja szkieletowa budynku, która jest następnie deskowana ze strony wewnętrznej i zewnętrznej. Do tak przygotowanej formy wkładana jest półpłynna mieszanka i starannie ubijana drewnianymi ubijakami. Całość zostawia się następnie na kilka tygodni, by beton konopny wysechł, a potem nakłada się metodą wtryskową wapienno-gliniany tynk. Zamiast tynku można też ściany wyłożyć okładzinami drewnianymi lub kamiennymi. Powinny być to zawsze materiały naturalne.

Realizacja budynków z betonu konopnego

Większość budynków wykorzystujących nową technologię powstała we Francji. Są też projekty realizowane w Wielkiej Brytanii – tam powstały w 2006 roku hale produkcyjne i w innych państwach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy w Polsce eksperymentalny budynek z betonu konopnego powstał na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Artykuł sponsorowany