Jak wybrać patelnię?

Patelnie żeliwne

Patelnia to jeden z najbardziej podstawowych sprzętów kuchennych. Będzie używana niemal codziennie, warto więc przemyśleć wybór odpowiedniego modelu. Powinna być trwała, a jednocześnie funkcjonalna. Należy także dobrać ją do rodzaju posiadanej kuchenki. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze patelni?

Dobra patelnia to taka, do której nie przywierają przyrządzane potrawy. Dzięki temu podczas smażenia można użyć mniejszej ilości tłuszczu. Zaletą będzie także wygodna, stabilna rączka oraz równomierne rozprowadzenie ciepła. Warto zastanowić się jaki rodzaj potraw najczęściej gotujemy i który typ patelni sprawdzi się w ich przypadku najlepiej. Jakie patelnie są dostępne na rynku?

Patelnie żeliwne

Takie patelnie używane są od wieków. Żeliwne naczynia uważa się za niemal niezniszczalne, ponieważ trudno je uszkodzić czy zarysować. Odpowiednio użytkowane, starannie czyszczone i przechowywane w dobrych warunkach zachowują swoje kulinarne właściwości przez dekady. Patelnia żeliwna nagrzewa się powoli, ale za to długo utrzymuje temperaturę. Żeliwo równomiernie rozprowadza ciepło i zapobiega przywieraniu, co znacznie ułatwia smażenie i grillowanie potraw. Jedynym minusem, jaki mają patelnie żeliwne, jest ich waga. Są to naczynia bardzo ciężkie, więc warto rozważyć rozmiar modelu, który chcemy kupić. Jednak w zależności od punktu widzenia, ciężar może być także zaletą, gdyż sprawia, że naczynie jest bardziej stabilne. Może to być ważne ze względu na rodzaj kuchenki, na której użytkowana będzie patelnia żeliwna Indukcja najlepiej działa z naczyniami ciężkimi, które równo przylegają do płyty. Ten rodzaj świetnie sprawdzi się też na kuchenkach elektrycznych. Użytkowanie patelni żeliwnych na palnikach gazowych wymaga nieco wprawy – naczynie najlepiej jest rozgrzewać powoli, gdyż żeliwo źle znosi nagłe zmiany temperatury.

Patelnie teflonowe

Teflon jest tworzywem, do którego nic nie przywiera. Dlatego jest tak powszechnie wykorzystywany w sprzętach kuchennych. Patelnie powleczone teflonem mogą też być bardzo lekkie i poręczne. Jednak dużą wadą tego rodzaju powłoki jest jej niewielka odporność na zarysowania.  Teflonowe patelnie wymagają stosowania specjalnych łopatek, łyżek i szpatułek wykonanych z drewna lub miękkiego silikonu. W przypadku mechanicznego uszkodzenia powłoki nie nadają się do dalszego przygotowywania potraw, ponieważ szkodliwe substancje z głębszych warstw mogą przenikać do żywności. Jednak dobrze wykonane i prawidłowo użytkowane patelnie teflonowe mogą służyć latami. Nadają się także na każdy rodzaj kuchenki.

Patelnie ceramiczne

Kolejnym popularnym rodzajem są patelnie wykonane z ceramiki. Ich największą zaletą jest długie utrzymywanie ciepła. Ponadto materiał, z którego tworzy się takie patelnie, nie reaguje z żywnością – nawet długie przechowywanie potrawy nie sprawi, że nabierze ona charakterystycznego, metalicznego posmaku. Ceramiczna powłoka jest też bardzo odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jednak nawet gdyby na jej powierzchni powstały niewielkie rysy, to nie wpłynie to na bezpieczeństwo jej używania. Modele, które są obecnie dostępne na rynku, sprawdzą się zarówno na kuchenkach gazowych, jak i płytach indukcyjnych czy elektrycznych.

artykuł sponsorowany