Jak radzić sobie z szarą pleśnią?

Szara pleśń to choroba powodowana przez grzyb. Pojawia się na wielu gatunkach roślin, powoduje gnicie oraz pogarsza wygląd kwiatów i owoców. Do zwalczania szarej pleśni używa się profesjonalnych środków ochrony roślin, duże znaczenie mają także warunki uprawy, odporność danej odmiany oraz zabiegi agrotechniczne. Jak uchronić rośliny przed szarą pleśnią i jak ją zwalczać, kiedy się pojawi?

Charakterystyczne objawy szarej pleśni

Szara pleśń może mieć różne objawy, co związane jest głównie z rośliną, na której występuje oraz ze stopniem nasilenia choroby. Głównym symptomem infekcji jest pylący nalot, który pojawia się na liściach, pędach oraz na zainfekowanych kwiatach i owocach. Pleśń jest barwy szarej, często z czarnymi punkcikami — są to zarodniki grzyba, za pomocą których mikroorganizm się rozprzestrzenia na kolejne rośliny. Szary nalot jest puszysty i łatwo przenosi się na inne organy. Grzyb, który wywołuje chorobę, może porażać ponad 200 różnych gatunków roślin. Szara pleśń to choroba bardzo często spotykana również w szklarniach oraz w przechowalniach. Jest poważnym problemem w uprawie truskawek, borówek oraz innych, miękkich owoców. Choroba pojawia się również na roślinach ozdobnych — uszkadza płatki korony, przez co rośliny tracą swój dekoracyjny wygląd. Pąki kwiatowe na początku stają się brunatne, pojawiają się wodniste, nieestetyczne plamy. Przy dużej wilgotności zmiany mogą mieć postać charakterystycznych pierścieni.

Warunki sprzyjające pojawianiu się szarej pleśni

Grzyb świetnie rozwija się podczas ciepłej, ale deszczowej pogody. Rozmnażaniu oraz przenoszeniu się zarodników sprzyja duża wilgotność i opady deszczu. Szara pleśń rozwija się w niewietrzonych przechowalniach. Duże znaczenie w rozwoju choroby oraz w jej rozprzestrzenianiu ma nieodpowiednia rozstawa pomiędzy roślinami. Zbyt gęste sadzenie roślin w miejscu zacienionym może narażać je na zainfekowanie szarą pleśnią. Rośliny o słabej kondycji, które rosną w nieodpowiednich warunkach, są bardziej wrażliwe na pojawienie się choroby na każdym etapie swojego rozwoju.

Metody ochrony przed szarą pleśnią

W ochronie roślin ozdobnych oraz użytkowych duże znaczenie ma właściwa agrotechnika i zapewnienie gatunkom optymalnych warunków do wzrostu. Należy zawsze usuwać resztki roślinne z pola i z grządek. Dotyczy to głównie zainfekowanych owoców, kwiatów oraz liści. Krzewy, drzewa oraz byliny powinny być regularnie przycinane, należy również zapewnić odpowiednią przestrzeń między roślinami, aby docierało tam świeże powietrze. Wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonane starannie, bezwzględnie trzeba unikać zranienia roślin. W przypadku wystąpienia choroby konieczne okazują się opryski chemiczne. Warto również usunąć mocno porażone fragmenty roślin. Dobrą formą ochrony roślin przed szarą pleśnią jest sadzenie odmian niewrażliwych na patogen.

Metody ochrony przed szarą pleśnią

Środki i preparaty zwalczające szarą pleśń

Do zapobiegania i leczenia roślin powinno się stosować skuteczne środki chemiczne. Skuteczny preparat dostępny na stronie http://sklep.poradnikogrodniczy.pl/switch-625wg-20g-szara-plesn-target-id-71 chroni rośliny ozdobne, warzywa oraz drzewa i krzewy owocowe. Środki chemiczne mogą działać nie tylko na szarą pleśń, ale również na inne patogeniczne grzyby, które wywołują mączniaka prawdziwego lub zgnilizny. Warto sięgać po preparaty, które mają krótki okres karencji, dzięki temu można jest stosować na krótko przed planowanym zbiorem owoców. Taki zabieg zabezpiecza owoce w przechowalniach przed gniciem. Środki chemiczne powinny być stosowane zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Opryski przeprowadza się zwykle przy pomocy opryskiwaczy ręcznych po sporządzeniu cieczy roboczej.

 

maj 2022 *