Rynek nieruchomości zawsze niespokojny! Od czego zależy jego kondycja?

Rynek nieruchomości jest jak żywioł, który nigdy nie stoi w miejscu, cechując się nieustannymi zmianami. O tym, jak będzie wyglądał, decyduje wiele czynników. Poznajmy je!

Co decyduje o cenie mieszkań?

Ogromny wpływ na cenę mieszkań na rynku pierwotnym oraz wtórnym ma popyt i podaż, a konkretniej ujmując – tarcia między tymi dwoma wskaźnikami ekonomicznymi. To, czy nieruchomości będą drogie, czy tanie, zależy od zapotrzebowania na nie (popyt) i aktualną dostępność lokali (podaż). Nie zapominajmy jednak, że obok wymienionych czynników, na zmiany na rynku mieszkaniowym mają wpływ inne parametry: stopy procentowe, kredyty hipoteczne, polityka przestrzenna czy rządowe programy mieszkaniowe. 

Popyt a podaż – dlaczego tak wiele od nich zależy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sektor nieruchomości nigdy nie stoi w miejscu, ponieważ w największym stopniu charakteryzują go zmienne cykle. Ciężko więc je przewidzieć i oszacować jak rynek mieszkaniowy będzie wyglądał za jakiś czas. Fundamentalne znaczenie ma dynamika między popytem a podażą. W perspektywie krótkoterminowej na znaczeniu zyskuje pierwszy z wymienionych czynników, gdyż nie ma możliwości, aby w niedługim czasie wybudować nowe nieruchomości, a jednocześnie zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie. To w konsekwencji oznacza, że ceny mieszkań nieustannie rosną. 

To się jednak zmieni, jak po dłuższym czasie deweloperzy dostarczą na rynek więcej nieruchomości, przez co różnica między popytem a podażą znacznie się zmniejszy, a wraz z nią ceny, które będą korzystniejsze dla kupujących. Idąc dalej, jeśli ilość dostępnych mieszkań byłaby większa niż zapotrzebowanie na nie, to logicznym następstwem jest wyraźnie niższy koszt nieruchomości. 

W obecnej sytuacji, która utrzymuje się od dobrych kilku lat, zdecydowanie rządzi popyt. Co więcej, wobec niedostatecznej podaży na rynku pierwotnym, popyt mieszkaniowy w ogromnym stopniu przeniósł się na rynek wtórny, podnosząc także tu – już i tak wysokie – ceny mieszkań. Warto zajrzeć na stronę https://homebroker.pl/mieszkania/na-sprzedaz, by przekonać się, jak to wygląda na rynku deweloperskim.

Co dodatkowo ma wpływ na cenę mieszkań?

  • Kredyty hipoteczne

Wielu z nas nie ma szans na kupno mieszkania za gotówkę. Nawet gdy mówimy o małym lokalu, to jego koszt zdecydowanie przekracza nasze możliwości finansowe. Z pomocą przychodzą tu banki, udostępniając tanie kredyty hipoteczne. Instytucje te zarabiają na odsetkach, a my – dzięki temu szybkiemu zastrzykowi gotówki – mamy możliwość, by zrealizować swoje marzenia. Obecnie banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych, co automatycznie zwiększa popyt. W rezultacie nienadążająca podaż skutkuje wzrostem cen;

  • Rządowa polityka mieszkaniowa 

Może mieć ona znaczący wpływ na popyt i podaż nieruchomości, lecz wszystko zależy od interwencji państwa w ten sektor. Jak to prezentuje się w 2019 roku? Aktualnie programy mieszkaniowe dotyczą głównie tanich lokali na wynajem, ale w bardzo małej skali, co nie ma wielkiego wpływu na rynek nieruchomości. Co więcej, zakończono też m.in. program Mieszkanie dla Młodych, a inne, jak Mieszkanie na Start (wspomagające Mieszkanie Plus), nie mają zbyt dużej siły rażenia;

  • Stopy procentowe 

Państwo może więc różnymi działaniami wpływać na rynek mieszkaniowy, budując mieszkania bądź udzielać dotację, która ułatwia spłatę kredytu. Może też jednocześnie wpływać bardziej pośrednio, decydując o polityce pieniężnej państwa, ustalając wysokość stóp procentowych. Ich poziom na ogromny wpływ na oprocentowanie kredytów. Im niższe, tym lepiej dla kredytobiorców. Obecnie są na rekordowo niskim poziomie, a wzrosnąć ma dopiero w 2020 roku;

  • Poza tym znaczenie ma kondycja sektora budowlanego (co głównie odnosi się do tego, w jakiej skali inwestorzy realizują swoje przedsięwzięcia), koniunktury gospodarczej, czynników społecznych i kulturowych, a także indywidualnych cech danej nieruchomości (lokalizacja, rok wybudowania, stan techniczny, rozkład mieszkania, piętro itp.).

Rynek mieszkaniowy reaguje na wiele czynników – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dobrze je znać i potrafić analizować.

artykuł sponsorowany