Budowanie w chmurze – rozwiązania chmurowe dla branży budowlanej

Rozwiązania chmurowe sprzedają się w Polsce coraz lepiej. Śmiało możemy powiedzieć, iż przetwarzanie w chmurze przestało być testową, a stało się stabilną i dojrzałą technologią. Analitycy szacują, że w 2018 roku ponad 70% polskich przedsiębiorstw będzie korzystać z rozwiązań chmurowych. Niezależnie od wielkości sektora oraz branży, wzrost ilości implementacji chmury rośnie w zastraszającym tempie. W roku ubiegłym rynek chmurowy wzrósł o ponad 25 procent w skali roku.

Rozwiązania chmurowe w budownictwie powszednieją

Rozwiązania chmurowe doskonale uzupełniają się wraz z rozwijanymi rozwiązaniami BIM wykorzystywanymi do kompleksowego tworzenia dokumentacji projektowej, spisów materiałów, kosztorysowania, czy zarządzania harmonogramem prac. Dzięki umieszczaniu i zarządzaniu wszelkich informacji dotyczących obiektu budowlanego, poszczególne zespoły, inwestorzy, wykonawcy i klienci mogą uzyskać bieżący podgląd na stan prowadzonych prac budowlanych.

Rozwiązania chmurowe sprzężone ze środowiskiem BIM (Building Information Modeling) spełniają kilka istotnych funkcji, które nie tylko wpływają na komfort pracy i jej przepływu między poszczególnymi specjalistami i ekipami. Dzięki chmurze możliwe jest tworzenie bezpiecznych kopii zapasowych wszelkich plików, danych i informacji dotyczących projektów, umożliwiając jednocześnie stały dostęp do aktualnej wersji plików.

Rozwiązania chmurowe udostępniają wbudowane systemy kontroli wersji, dzięki którym wszelkie modyfikacje projektu oraz uaktualnianie postępujących prac, czy działań poszczególnych ekip są umieszczane na bieżąco. W ten sposób nie powstaje wiele niekompletnych i rozdrobnionych plików, a jedyna, oficjalna i zawsze aktualna wersja poszczególnych składowych projektu przechowywana w intuicyjnym repozytorium online. Rozwiązań chmurowych BIM można korzystać zarówno w formie desktopowej, jak i wprost z urządzeń mobilnych. Dzięki temu możliwa jest poprawa wydajności oraz tempa pracy i porozumiewania się poszczególnych ekip i specjalistów. Jednocześnie poprawie ulega koordynacja współpracy międzybranżowej, a wszystko to na każdym etapie realizowania inwestycji.

System BIM w chmurze – komplementarne oprogramowanie

Oprogramowanie Autodesk BIM składa się z wielu programów tworzących jedną, kompleksową platformę do wszechstronnego zarządzania, koordynowania i zapewniania przepływu pracy między poszczególnymi podmiotami. Całe środowisko Autodesk BIM dostępne jest w ramach rozwiązań w chmurze. Poniżej prezentujemy skrócone funkcjonalności poszczególnych programów.

BIM 360 Team – program umożliwia płynny przepływ informacji i danych między podmiotami zaangażowanymi w realizację projektu.

BIM 360 Docs – oprogramowanie odpowiada za prowadzenie oraz zarządzanie dokumentacją, a także za porównywanie i zarządzanie wersjami projektu.

Bim 360 Field – program pozwala na sprawniejsze zarządzanie działaniami na placu budowy, w tym na zgłaszanie uwag, tworzenie list kontrolnych i prowadzenie dziennika budowy.

Bim 360 Glue – aplikacja służy do kompleksowego zarządzania oraz koordynowania projektów w ramach systemu BIM. Umożliwia koordynację międzybranżową, konwersację i wykrywanie kolizji.