Szklarnie ogrodowe – kiedy warto w nie zainwestować?

Polski klimat nie sprzyja uprawianiu soczystych pomidorów, zielonej sałaty czy pachnących ziół. Jeżeli chcesz cieszyć się świeżymi warzywami czy owocami z własnego ogródka, to inwestycja w szklarnię ogrodową będzie najlepszym rozwiązaniem.

Przyścienne szklarnie to rozwiązanie, gdy brakuje miejsca na tradycyjną szklarnię.

Zapaleni ogrodnicy mogą pokusić się zarówno o samodzielną budowę szklarni, mogą również nabyć gotową konstrukcję. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie jest korzystne, wszystko zależy zaś od indywidualnych oczekiwań i umiejętności osoby zainteresowanej. W przypadku zakupu szklarni, wybór jest ogromny, np  Palram, Gutta czy Halls.  Dodatkowo, kupić można szereg przydatnych akcesoriów, w tym zestawy do zacieniania czy specjalne systemy półek, które pozwolą na lepsze zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz szklarni. Uwagę warto też zwrócić na to, że osoby zainteresowane wybierać mogą między produktami wolnostojącymi czy przyściennymi.

W każdym ogródku

Zakup szklarni to inwestycja w zdrowie. Świeże warzywa i owoce z przydomowego ogródka to przede wszystkim pewność tego, jak zostały wyhodowane. Co więcej, aby szklarnia ogrodowa znalazła się w przydomowym ogródku, wcale nie potrzeba wiele miejsca. Wybudować lub postawić można ją w praktycznie dowolnej części działki. Uwagę należy zwrócić przy tym na dwie kwestie: powinna ona stanąć na płaskim terenie i jednocześnie w miejscu nasłonecznionym. Konstrukcje szklarni są przy tym na tyle wytrzymałe, że nie jest konieczne nabywanie dodatkowych elementów, za pomocą których możliwe by było chronienie ich np. przed wiatrem.

Pozwolenie czy nie?

Przy zakupie lub budowie szklarni nierzadko pojawia się pytanie o to, czy konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na jej postawienie. Zasadniczo, do szklarni zastosowanie mają przepisy dotyczące altan czy wiat. Zgodnie z interpretacją przepisów odwołujących się do tych budowli, pozwolenie będzie niezbędne wówczas, gdy pomieszczenie będzie większe niż 25 metrów kwadratowych. W innych przypadkach potrzebne będzie wyłącznie zgłoszenie we właściwym urzędzie faktu postawienia takiej konstrukcji na działce. To duże ułatwienie, które powinno skusić zainteresowanych do przemyślenia kwestii zakupu szklarni.

Więcej niż uprawianie warzyw

Szklarnia nie zawsze musi być wyłącznie miejscem zagospodarowanym do uprawiania warzyw czy owoców. Równie ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej w całości lub części jako ogrodowej oranżerii. W takim przypadku możliwe jest stworzenie również zimowego ogrodu. Jeżeli taka przestrzeń wzbogacona zostanie dodatkowo o elementy małej architektury (w tym również meble wypoczynkowe) to w efekcie stworzyć można świetnie miejsce do relaksu. To kolejny powód, dla którego warto pomyśleć o zbudowaniu lub zakupie szklarni ogrodowej.

fot. Jeremy Austin źródło: flickr