Uszczelnienie okien i drzwi – czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Mimo, że do kalendarzowej zimy zostało jeszcze trochę czasu, to warto już teraz przygotować mieszkanie i dom do zimy. Przyjemnie ciepłe schronienie w mroźne dni to coś bezcennego, od czego zależy zdrowie i samopoczucie nasze i naszych bliskich. Kilka prostych i sprawdzonych trików pozwoli zabezpieczyć cztery kąty, czuć się w nich bezpiecznie i komfortowo do wiosny.

Mroźna i śnieżna zima, mimo wszechobecnych informacji o ocieplaniu klimatu, to w naszej sferze klimatycznej zjawisko normalne, z którym musimy umieć żyć. Najlepiej wykorzystując dostępne środki niwelujące jej przykre skutki. Zima w Polsce rozpoczyna się zwykle na początku grudnia i trwa od 90 do 100 dni. Średnia temperatura w zimowy dzień waha się między -6°C a 0°C. Klimat polskiej zimy powoduje, że zdecydowana większość Polaków po pracy i szkole spędza czas w swoich mieszkaniach i domach. Dlatego tak niebagatelne znacznie ma odpowiednie przygotowanie czterech kątów przed zimą.

Ciepło i tanio

Eksperci od trzech dekad są zgodni, że ocieplenie budynku sprawdzonym izolatorem, np. styropianem w kropki to największa gwarancja komfortu jego mieszkańców zimą, bez potrzeby wydania majątku na jego ogrzanie. Ocieplając dom 15-centymetrową warstwą styropianu w kropki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Listopad to jednak ostatni dzwonek do wykonania termoizolacji budynku w tym roku, ponieważ może być ona wykonywana tylko powyżej kilku stopni Celsjusza – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Jeśli chcemy ocieplić dom w tym sezonie musimy działać natychmiast.
Pamiętajmy, i
m zimniej, tym wydatki na ogrzewanie są wyższe. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany.

Synoptycy zapowiadają, że tegoroczna zima ma być wyjątkowo sroga, a to pewno odbije się na portfelach właścicieli nieocieplonych domów.

Konieczne prace na rzecz domu, przed zimą

Przed sezonem zimowym odłączamy wszelkie zewnętrzne dopływy wody m.in. węże ogrodowe. Dokładnie sprawdzamy wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina oraz innych elementów dachowych. Na pewno warto przed zimą zrobić dokładny przegląd dachów oraz rynien. Podczas okresu śnieżnego oraz odwilży ich stan techniczny będzie dla naszego domu bardzo istotny. To samo dotyczy instalacji wodno-sanitarnych. Szczegółowo sprawdzamy ich szczelność i zabezpieczamy przed zamarznięciem. Pamiętajmy koniecznie, by sprawdzić system ogrzewania, naszego domu. Jeśli korzystamy z CO, sprawdzamy szczelność grzejników i wykonujemy odpowietrzanie. Jeżeli posiadamy własne źródło ogrzewania koniecznie sprawdźmy jego stan techniczny, w razie potrzeby robiąc fachowy przegląd wykonany przez specjalistę.

Mówimy „TAK” uszczelkom

Tak w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku mieszkalnym warto dokładnie uszczelnić okna i drzwi. Podczas dużych mrozów możemy dogrzewać pomieszczenia na różne sposoby używając m.in. grzejników olejowych i elektrycznych, piecyków gazowych, kominków na drewno i węgiel, itd.
Ich stan techniczny przed sezonem musi zostać sprawdzony przez fachowców z uprawnieniami. Zawsze pamiętajmy, aby chroniąc się przed zimnym powietrzem nie zatykać przewodów wentylacyjnych. To może być bardzo niebezpieczne.

Proste triki ograniczające zużycie energii

  • Zdecydowanie lepiej wietrzyć mieszkanie przez kilka minut przy szeroko otwartych oknach niż zostawiać je na dłuższy czas lekko uchylone.
  • Nie warto zbyt mocno ogrzewać pomieszczeń gospodarczych, również mniejsza praca kaloryferów pod naszą nieobecność to spore oszczędności energii (ok. 10-15%). Warto pamiętać, że nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi być jednakowa, co wpłynie na oszczędność energii i dodatkowe finansowe bonusy. W sypialni na przykład zdecydowanie lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, kiedy temperatura jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach.
  • W pochmurny dzień staraj się zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło nie będzie miało łatwej ucieczki na zewnątrz domu. W przypadku słonecznego dnia, odwracamy działanie, rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony, firanki czy rolety tak, by słońce miało łatwą drogę do wnętrza domu i nagrzało jego pomieszczenia.
  • Warto umieścić ekrany odbijające ciepło za grzejnikami. To rozwiązanie gwarantuje, że odbite ciepło wróci do wnętrza budynku zamiast uciekać na zewnątrz przez ściany. Nie zasłaniamy również grzejników zasłonami czy firankami.

Zarówno w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku, przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi.

Więcej na temat uszczelniania drzwi zewnętrznych można przeczytać tu: https://www.budnews.pl/uszczelnic-drzwi-zewnetrzne/