Czym są domy modułowe – warto spróbować?

domy modułowe

Technologie budowlane zmieniają się z roku na rok. Wciąż pojawiają się na rynku technologicznym nowe propozycje, które sprawiają, że powstające domy są ciekawsze, mają lepsze parametry i powstają szybciej. Aż trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu dom budowało się kilka lat, bardzo często sposobem gospodarczym. Obecnie na wymarzony dom możemy czekać tylko kilka tygodni (wystarczy miesiąc) pod warunkiem oczywiście, że wybierzemy odpowiednią technologię. W tak rekordowo szybkim czasie powstają domy modułowe, czyli wykonane z prefabrykatów – gotowych elementów przygotowywanych w fabryce. Obecnie do prefabrykatów zalicza się nie tylko ściany, stropy, konstrukcje, ale i elementy wykończeniowe, część wyposażenia. Jak wyliczają specjaliści w hali fabrycznej powstaje około 80% budynku.

Zalety budynków modułowych

Technologia domów modułowych jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i państwach skandynawskich. U nas ma coraz więcej zwolenników, ale wciąż domy modułowe traktuje się z pewną nieufnością. Owszem hale produkcyjne, budynki użyteczności publicznej mogą powstawać z elementów gotowych, ale przyjęło się, że dom powinien być konstrukcją trwałą “na dziesięciolecia” i solidną. Tymczasem domy modułowe mają ogromnie dużo zalet i warto je sobie uzmysłowić, by podjąć odpowiednią decyzję. Przede wszystkim:

  • Domy modułowe powstają błyskawicznie – nawet w ciągu miesiąca. Nie ma technologii, która byłaby w tym segmencie skuteczniejsza.
  • Domy modułowe można stawiać na dowolnym terenie i gruncie.
  • Można je łatwo składać, przenosić, dokupować kolejne moduły i odpowiednio rozbudowywać.
  • Jest to propozycja stosunkowo niedroga, jeśli porówna się ją do domów tradycyjnych.
  • Charakteryzuje się nienaganną stylistyką i estetyką.

Wady domów modułowych

Domy modułowe nie są na pewno propozycją dla tradycjonalistów, dla których dom musi mieć podpiwniczenie, grube mury, możliwość regulacji pomieszczeń. Poza tym to, co dla niektórych jest zaletą, dla innych może być wadą. Do podstawowych wad domów modułowych należą:

  • Konieczność posiadania od początku całej kwoty, którą przeznaczylibyśmy na budowę domu. W przypadku budynków tradycyjnych, które powstają dwa, trzy lata środki można gromadzić sukcesywnie.
  • Do budowy domu modułowego niezbędny jest dźwig. Nie wszystkie działki są wystarczająco duże, by taki sprzęt wprowadzić.
  • Domy modułowe są dość schematyczne. Gotowe elementy wytwarzane w halach produkcyjnych ograniczają inwencję twórczą inwestorów. Należy się dostosować do elementów domu, których nie można zmieniać, dowolnie zaaranżować.
  • Nie są to domy na pokolenia. Żywotność materiałów, z których powstają oblicza się na kilkadziesiąt lat. Co prawda producenci udzielają kilkudziesięcioletnich gwarancji, ale nie są to domy niezniszczalne. Tak, jak szybko są montowane, tak równie szybko mogą być zdemontowane.

Rodzaje domów modułowych

Na rynku budowlanym dostępne są dwa rodzaje domów modułowych. Pierwszy to dom z keramzytobetonu, czyli materiału ceramicznego osadzonego w monolicie. Keramzytobeton jest bardzo wytrzymały, trwały i lekki. Odpowiednio dopasowanymi płytami wypełnia się stalową ramę, a następnie uszczelnia wełną mineralną. Tak powstałe ściany są następnie pokrywane drewnem albo tynkiem (akrylowym, mineralnym). Drugi rodzaj to domy szkieletowe. Konstrukcja jest przygotowana z drewna lub stali. Jeśli podstawą jest drewno wypełniane jest wełną mineralną, jeśli stal – płytami warstwowymi izolowanymi pianką.

Alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

Domy modułowe są interesującą propozycją dla osób marzących o własnym domu. Z roku na rok technologia wytwarzania domów modułowych ewoluuje, stając się coraz nowocześniejszą. Przybywa też projektów domów modułowych. Warto się otworzyć na nowe rozwiązania technologiczne. W końcu, jeżeli od kilkudziesięciu lat w ten sposób buduje się w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie Europy, to może warto przekonać się do nowych rozwiązań technologicznych?

Artykuł sponsorowany