Dach łupkowy — najbardziej naturalny wygląd Twojego dachu

Praktycznie każda nieruchomość składa się ze ścian i dachu. Pokrycie chroni przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Jaki materiał spełni tę funkcję, a w dodatku będzie prezentował się wyjątkowo?

Dach jest integralną częścią każdego budynku. Chroni on wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi, a także wzbogaca wygląd zewnętrzny. Odpowiedni rodzaj dachu może sprawić, że różnica między nudnym, nieciekawym budynkiem a takim, który wyróżnia się w swoim sąsiedztwie pięknem i elegancją. Jedną z opcji, która zapewnia takie cechy, jest pokrycie dachowe z łupka.

Wysoka jakość = długowieczność

Podczas zakupów materiału na pokrycie dachu, zwróć uwagę na naturalną skałę. Łupek na dach jest jednym z popularnych wyborów ze względu na jego trwałość. Współcześnie spotkać można dachy łupkowe, które zbudowano w XVIII wieku i nawet dzisiaj wyglądają świetnie. Dach wieży kościelnej w Ediger (Nadrenia-Palatynat) został pokryty łupkiem, a ma już ponad 500 lat!

Łupek na dachu i łupek na elewacji

Materiał jest czysto naturalną skałą w pełnej krasie. Rozwiązanie jest ekologiczne, ponieważ po wydobyciu w kopalni, łupek nie musi być przerabiany, a jego produkcja pochłania mało energii. Skała ma wysoką gęstość i niewielką porowatość — oznacza to, że jest wodoodporna. W naszych warunkach klimatycznych poradzi sobie ze śniegiem i deszczem nawet przez 100 lat. Choć są przykłady (patrz wyżej), że łupek na dachu potrafi przetrwać przez kilka stuleci.

Dach łupkowy ma korzystny stosunek trwałości do kosztów wykonania i materiałów. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale z pewnością solidne, ponadczasowe i stylowe. Co więcej, w razie uszkodzenia, wymiana jest stosunkowo prosta. Pamiętaj, że najlepiej sięgać po surowiec z jednego miejsca wydobycia. Ze względu na swoje pochodzenie i brak negatywnego wpływu na środowisko, łupek jest traktowany jako gruz budowlany lub przerabiany na ogrodowy tłuczeń.

Grubość pokrywy dachowej z łupka

Na pokrycie dachu stosuje się zwykle łupek o grubości od 4 do 6 mm. Warto podkreślić, że skały o zawartości wapnia przekraczającym 5%, powinny być odpowiednio grube, aby zapewnić pożądaną wytrzymałość. Skała występuje w wielu odcieniach, co sprawia, że każdy dach i elewacją są niepowtarzalne. Zobacz, jak wygląda kamień elewacyjny na gotowych obiektach: https://www.lupek.pl/pokrycia-elewacji/.

Łupek na dach i elewację — tło historyczne

Łupek jest naturalnym, eleganckim, wyrafinowanym i stylowym materiałem na pokrycia dachowe. Warstwowa struktura skały powstała około 345-400 milionów lat temu z drobnoziarnistych mas ilasto-mulistych osadzonych na dnie morza.

Wybierz naturalne rozwiązanie na pokrycie dachu i elewacji

Naturalne i przyjazne dla środowiska, pokrycia dachowe z łupka, są świetnym rozwiązaniem dla wielu osób chcących poprawić wygląd zewnętrzny swoich domów. Dachy łupkowe są atrakcyjnym produktem, który zapewnia ochronę przed deszczem, wiatrem, gradem i śniegiem. Są one również wystarczająco trwałe, aby przetrwać przez pokolenia. Solidne rozwiązanie, prawda?

Artykuł sponsorowany