Jak wybrać dobre mieszkanie dla rodziny w Krakowie

Kupno własnego mieszkania to nie lada wyzwanie dla młodej rodziny. Chodzi nie tylko o czynnik finansowy – niełatwo jest też wybrać optymalną opcję w ogromie ofert, dostępnych na rynku pierwotnym.

Gdzie na mapie nowych inwestycji Krakowa znajdziesz odpowiednie mieszkanie dla rodziny, jakie są obowiązkowe cechy dobrego lokum, i jak prezentują się ceny – na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Idealne mieszkanie dla rodziny – czy istnieje?

Jeśli szukasz nowego mieszkania w Krakowie dla swojej rodziny, obowiązkowo weź pod uwagę poniższe kryteria:

  • Powierzchnia nie mniej niż 50 metrów kwadratowych. Ze statystyk wynika, że to jest minimalny metraż niezbędny do komfortu. W takim lokalu znajdzie się miejsce na osobny pokój dla dziecka, na strefę wypoczynku i prywatną ”oazę spokoju” dla rodziców, oraz przestrzeń wspólną. Jeśli masz dwójkę lub więcej dzieci, i każde z nich potrzebuje własnego pokoju – minimalny metraż wzrasta do 70 metrów kwadratowych.
  • Nie zapomnij o rekreacji. Chodzi nie tylko o dostępność parków, lasów i stref wypoczynku na świeżym powietrzu w pobliżu osiedla – choć to też obowiązkowy element. Twoje mieszkanie powinno posiadać własną przestrzeń rekreacyjną – jeden lub kilka balkonów, taras, bądź też prywatny ogródek na parterze.
  • Osiedle przyjazne dla rodziny. Deweloperzy Krakowa często realizują wielofunkcyjne osiedla, w których obrębie załatwisz codzienne sprawy – jest to niezwykle wygodne dla młodych rodziców z małymi dziećmi. Na terenie nowoczesnego kompleksu mieszkalnego zrobisz podstawowe zakupy, napijesz się kawy w kawiarni, odwiedzisz fryzjera, pójdziesz na siłownię lub oddasz dziecko na zajęcia z tańca czy robotyki.

Wybierz dobrą dzielnicę

Obrzeża Krakowa bardzo się różnią od gwarnego i przepełnionego turystami centrum – w dzielnicach-”sypialniach” panuje spokój i kameralne klimaty, i właśnie te “sypialnie” są najbardziej odpowiednim wyborem dla rodziny z dziećmi.

Wybierając mieszkanie dla rodziny, obowiązkowo zbadaj okolicę – czy w pobliżu są żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, galerie handlowe i centra rozrywki, ośrodki opieki zdrowotnej i apteki.

TOP dzielnic dla rodzin z dziećmi w Krakowie:

  • Bieżanów-Prokocim – dzielnica jest stricte mieszkaniowa i ulega ciągłej modernizacji. Oferuje dobry dojazd do centrum oraz rozwiniętą infrastrukturę. Jest tu sporo ciekawych inwestycji deweloperskich i jedną z nich jest Osiedle Podgaje, na którego terenie znajduje się prywatne przedszkole.
  • Prądnik Biały – to cicha i spokojna dzielnica obfitująca w tereny zielone. Jest dobrze połączona z centrum i oferuje dobry wybór nowych mieszkań w rozsądnych cenach – do takich należy między innymi Osiedle Parki Krakowa renomowanej firmy Murapol.
  • Dębniki – to jedna z najtańszych dzielnic Krakowa, kameralna i cicha, charakteryzuje się zabudową mieszkaniową, w tym jednorodzinną. Jest tu dużo terenów zielonych i stref wypoczynku (chociażby Zalew Zakrzówek). Jest dobrą opcją, jeśli szukasz mieszkania w oddali od wielkomiejskiego zgiełku lub nowego domu dla rodziny.