Dach płaski ma potencjał – to nie chwilowy trend

Dach jest zwieńczeniem budowli – przyzwyczailiśmy się do tego, że powinien być spadzisty i jak najbardziej skomplikowany pod względem konstrukcji.

Najlepszym przykładem jest budownictwo w stylu angielskim. Płaskie dachy kojarzone były dotychczas z budynkami użyteczności publicznej oraz z blokami mieszkalnymi. Nowoczesne trendy w budownictwie zmieniły nieco spojrzenie na płaskie dachy – w ich świetle są one rozwiązaniem przynoszącym wiele korzyści.

Dach płaski – konstrukcja typu 2w1

Płaski dach bywa określany także jako stropodach, ponieważ pełni dwie istotne funkcje. Dach tego rodzaju jest jednocześnie stropem i dachem. Inne nazwy tej konstrukcji to dach eksponowany oraz dach ostatniej kondygnacji. Konstrukcja dachu eksponowanego nie może być całkowicie płaska na całej powierzchni – kąt nachylenia może wynosić 0° tylko na niewielkich fragmentach dachu.

Dach eksponowanyNawet dach płaski potrzebuje spadków

Dach ostatniej kondygnacji nie ma takich spadków, jak tradycyjny, spadzisty dach. Spadki w przypadku dachu eksponowanego są na tyle niewielkie, że umożliwiają odprowadzanie wody, ale jednocześnie są mało widoczne. Kąt nachylenia wynosi najczęściej 2° – 3°.

Lwówpanorama Lwowa

Dostosowany do nowoczesnych wymogów

Dach eksponowany dobrze sprawdza się tylko w nowoczesnym budownictwie. Jeżeli chcesz elewację w tradycyjnym stylu (angielskim, francuskim, kolonialnym), stropodach nie jest rozwiązaniem dla ciebie. Ekologiczni inwestorzy decydują się na niego, ponieważ umożliwia montaż kolektorów słonecznych we właściwy sposób. Ustawienie kolektorów na spadzistych dachach pod odpowiednim kątem i w południowym kierunku zazwyczaj sprawia trudności. Dach ostatniej kondygnacji redukuje też straty ciepła domu, ponieważ ma zmniejszoną powierzchnię zewnętrzną. Na takim dachu powstaje dodatkowa przestrzeń, która może zostać zagospodarowana jako ogród lub taras. Eksponowane dachy nie ograniczają jednocześnie przestrzeni drugiej kondygnacji.

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na płaski dach doceniają go także dlatego, że jest odporny na silny wiatr – nie ma problemu ze spadającymi dachówkami i zrywanymi blachami. Płaski dach jest odporny na wiatr, ale niestety zbiera się na nim śnieg. Dlatego trzeba go regularnie odśnieżać.

fot. Elliott Brown fot. flickr.com